Nerimą keliantys duomenys. Atostogos prie Baltijos jūros tampa pavojingos ()
Vokietijos žiniasklaida, remdamasi Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) pranešimu, perspėja, kad Europos pakrančių vandenyse daugėja vibrioinfekcijų atvejų, o Baltijos jūra įvardyta kaip rizikos regionas.

© BigHead, CC BY-SA 4.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Palangos_tiltas_by_Augustas_Didzgalvis.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Dabartiniame ECDC rizikos vertinime Baltijos jūra įvardijama kaip rizikos regionas. Pasak biuro, priežastis – dėl klimato kaitos nuolatinis pakrančių vandenų šilimas.
Vibrio – tai bakterijos, natūraliai aptinkamos sūrokuose pakrančių vandenyse, kur susitinka gėlas ir sūrus vanduo. Aukšta temperatūra ir mažas druskingumas sukuria idealias sąlygas šioms atmainoms plisti.
Pasak ECDC, dėl klimato kaitos tokios būklės Europoje dabar vis dažnesnės. Be Baltijos jūros, vibrio parazitų taip pat aptikta Šiaurės jūroje ir uždarose maudymosi vietose.
|
ECDC duomenys rodo, kad 2018 m. vasarą iš viso užregistruoti 445 vibrio infekcijos atvejai, tai yra daugiau nei 3tris kartus daugiau nei vidutinis metinis užsikrėtimų skaičius (126 atvejai per metus) 2014–2017 m. Tai taip pat buvo vieni šilčiausių metų Europoje.
Tačiau tikrasis šių bakterijų užsikrėtimų skaičius gali būti dar didesnis – tikriausiai ne visi atvejai buvo užregistruoti.
Vibrio parazitais galite užsikrėsti dviem būdais:
- valgant žalius arba nepakankamai termiškai apdorotus vėžiagyvius (ypač austres);
- dėl sąlyčio su užterštu vandeniu, pavyzdžiui, plaukiojant, esant nedidelei žaizdelei, įbrėžimui ar, pvz., neužgijusiai auskaro vėrimo žaizdai.
Žmonės su nusilpusia imunine sistema arba lėtinėmis kepenų ligomis yra ypač rizikos zonoje. Tokiais atvejais infekcija gali turėti rimtų pasekmių, įskaitant sepsį, kraujo infekcijas, o kraštutiniais atvejais – audinių pažeidimą (nekrozinį fascitą) ar amputacijas.
Tačiau net jei infekcija yra mažiau dramatiška, kartais ji gali sukelti nemalonių simptomų, tokių kaip:
- žaizdų infekcijų atveju: paraudimas, patinimas, pūslės, karščiavimas;
- sergant virškinimo sistemos ligomis: pilvo skausmas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas.
Siekiant sumažinti vibrio infekcijos riziką, ECDC rekomenduoja: vengti žalių vėžiagyvių (ypač vasaros mėnesiais), kruopščiai išvirti jūros gėrybes prieš valgant, vengti maudytis su atviromis žaizdomis ar įpjovimais ir, patekus į vandenį, naudoti vandeniui atsparius žaizdų tvarsčius. Jei šie simptomai atsiranda po sąlyčio su jūros vandeniu, nedelsdami kreipkitės medicininės pagalbos.
