Jeloustounas bunda? Staiga atsirado paslaptinga skylė... (Foto)  ()

Įprasto patikrinimo metu geologai Jeloustoune aptiko kai ką stebinančio.


Jeloustounas
Jeloustounas
© Pexels (atvira licencija) | https://www.pexels.com/photo/yellowstone-hot-spring-2416600/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Naują, anksčiau nežinomą terminį baseiną, ir, kas labiausiai stebina, nebuvo užfiksuota jokių žemės drebėjimų. Viena detalė atskleidė, kad kažkas vyksta po žeme.

Jeloustouno nacionalinio parko Noriso geizerio baseino širdyje atsirado naujas, anksčiau nedokumentuotas terminis baseinas. Geologai jį atrado 2025 m. balandžio 10 d., atlikdami įprastinius temperatūros matavimo stočių techninės priežiūros darbus.

Tyrėjai atrado naują, šviesiai mėlyną, maždaug 4 metrų skersmens baseiną. Vandens temperatūra buvo 43 laipsniai Celsijaus, o baseinas buvo maždaug 30 centimetrų žemiau duobės krašto. Visas baseinas buvo apsuptas akmenų, padengtų pilkai baltu silicio dioksido dumblu, greičiausiai išsviestu iš Žemės gelmių.

[Premjera!] „FLSUN T1 MAX“: Revoliucija 3D spausdinimo rinkoje – greitis, patikimumas ir didesnis tūris (Video)
6445 8

3D spausdinimo pramonės lyderė, „FLSUN“, su džiaugsmu pristato naująjį savo kūrinį – „FLSUN T1 MAX“. Tai ne šiaip atnaujinimas, o proveržis, sukurtas atsižvelgiant į ilgametę patirtį ir tiesioginį smulkių bei vidutinių spausdinimo ūkių operatorių ir gamintojų grįžtamąjį ryšį. Šis modelis yra skirtas patenkinti augančius modernios gamybos poreikius, siūlydamas didesnį spausdinimo tūrį, tylesnį veikimą ir dar didesnį patikimumą.

Išsamiau

Naujasis terminis šaltinis neatsirado staiga ir su trenksmu. Bent jau ne taip, kaip mes paprastai siejame hidroterminius sprogimus (smurtiniai, lydimi seisminio smūgio ir aiškaus akustinio signalo). Šį kartą geologai neužfiksavo jokių vienareikšmių galingo išsiveržimo požymių.

 

Išanalizavus palydovų duomenis, žinoma, kad skylės iki 2024 m. gruodžio 19 d. nebuvo. Ji greičiausiai pradėjo formuotis per Kalėdas, kai infraraudonųjų spindulių stebėjimo įrenginiai aptiko silpną garso signalą iš tos vietos. Panašūs, silpni signalai buvo užfiksuoti ir 2025 m. sausio 15 d. bei vasario 11 d. Svarbu tai, kad jų nelydėjo jokios žemės vibracijos.

 

Tai leido mokslininkams daryti išvadą, kad naujas darinys susiformavo etapais dėl kelių mažesnių sprogimų išmetusių uolienas ir silicio dioksido turintį purvą, sukurdamas nedidelę įdubą. Laikui bėgant, įduba prisipildė vandens, sudarydama tai, kas dabar atrodo kaip ramus baseinas.

 

Naujas baseinas Noriso geizerių baseine yra dar vienas įrodymas, kad Jeloustounas yra dinamiška, nuolat kintanti geoterminė sistema. Parke užregistruota daugiau nei 10 000 objektų – nuo geizerių iki purvo ugnikalnių – todėl tai didžiulė gamtos laboratorija mokslininkams, kurioje geologiniai procesai vyksta tiesiog mūsų akyse.

 

Norisas yra ypač aktyvi šios sistemos dalis. Čia yra aukščiausias pasaulyje geizeris, be to, čia praeityje įvyko galingi išsiveržimai, pavyzdžiui, 1989 m. Porkchop geizerio sprogimas ir neseniai 2024 m. balandžio mėn. įvykęs įvykis. Naujas 2025 m. atradimas rodo, kad pokyčiai ne visada būna dramatiški. Jie gali vykti lėtai, beveik nepastebimai.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: MTPC
MTPC
(4)
(0)
(4)
MTPC parengtą informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško VšĮ „Mokslo ir technologijų populiarinimo centras“ sutikimo draudžiama.

Komentarai ()