Ypatinga savybė. Kodėl kates visame pasaulyje taip traukia betonas? ()
Katės ir žmonės gyvena greta jau tūkstantmečius, tačiau mes vis dar labai mažai žinome apie savo augintinių elgesį.

© PickPic (atvira licencija) | https://www.pickpik.com/cat-sun-peaceful-domestic-cat-pets-animal-149138
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Pavyzdžiui, kodėl katėms patinka sėdėti ant mūsų nešiojamųjų kompiuterių, laižyti plastikinius maišelius ar trintis į mūsų kojas. Dabar kačių šeimininkai pastebėjo dar vieną keistą elgesį: nepagrįstą meilę betonui.
Kačių šeimininkai visame pasaulyje praneša, kad jų katės, regis, turi keistą polinkį į betoną. Tiesą sakant, kai kurie kačių šeimininkai netgi nusipirko stačiakampių betoninių plytelių savo augintiniams.
Tiesioginių mokslinių tyrimų šia tema nėra, tačiau Jonathanas Lososas, biologijos profesorius iš Vašingtono universiteto Sent Luise (JAV)), turi keletą minčių. Mūsų katės yra natūraliai smalsios ir jas greičiausiai traukia betono tekstūra ir forma.
|
Manoma, kad katėms patinka šiurkščių paviršių pojūtis: ši tekstūra leidžia gyvūnams kasytis ir valytis, liečiant kūno dalis, kurių kitaip nepasiektų.
Betonas taip pat yra ideali vieta teritorijai žymėti. Katės turi kvapo liaukas, išsidėsčiusias ant viso snukučio ir kūno, kurios išskiria feromonus. Šie feromonai naudojami teritorijai žymėti ir socialiniams signalams siųsti kitoms netoliese esančioms katėms. Jie išsiskiria, kai katės trina šias kvapo liaukas į daiktus.
Ekspertas taip pat mano, kad betoniniai paviršiai gali traukti kates ne dėl paties betono, o dėl to, kad gyvūnai yra natūraliai smalsūs. Pasak Lososo, katės bent jau smalsiai reaguos, jei jų namuose atsiras naujas objektas.
Ekspertas taip pat pripažįsta, kad norint suprasti, kodėl katės iš tikrųjų taip domisi betonu, reikia atlikti eksperimentą. Norėdamas tai patikrinti, jis siūlo gyvūnams duoti iš lygaus plastiko pagamintą „betoninę plytelę“ arba tokios pačios formos minkštą katės guolį. Tada verta stebėti gyvūną, kad nustatytumėte, ar jį traukia betonas, ar jis sąveikaus su bet kokiu nauju panašios formos objektu.
Lososas taip pat domėjosi, kaip kačių reakcijos į betoną virusiniuose vaizdo įrašuose susijusios su stačiakampe plytelių forma. Pasak eksperto, tai primena kitą tendenciją, kuri išpopuliarėjo prieš kelerius metus, kai ant grindų išdėliojami kvadratai ar stačiakampiai, dažnai tiesiog užklijuoti lipnia juosta. Katės dažnai sėdėdavo šių jų viduje, o mokslininkai šį elgesį sieja su gyvūnų meile dėžėms.
Tyrėjai jau nustatė, kad katės mėgsta sėdėti dėžėse, nes tai joms suteikia komforto. Tačiau jų meilė dėžėms peržengia trimačių stačiakampių formų ribas – atrodo, kad gyvūnams patinka ir dvimatės „dėžės“.
Iš tiesų, 2021 m. atliktas tyrimas parodė, kad katės mieliau sėdi dvimatėje kvadrato iliuzijoje, o tai rodo, kaip joms patinka ilsėtis stačiakampėse erdvėse. Lososas pažymėjo, kad betoninės plytelės taip pat yra stačiakampės, todėl jos gali pažadinti kačių instinktus.