Žalioji Sacharos dykuma? NASA stebi mįslingą reiškinį  ()

Visame pasaulyje susiduriame su labai retu klimato reiškiniu.



© FuN_Lucky (Free Pixabay license) | https://pixabay.com/photos/namibia-desert-sand-dune-dust-2049203/

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Atrodo nerealu, bet buvo laikas, kai Sacharos dykuma buvo žalia. Tikrai žalia, su augmenija, dažnais krituliais ir net bendruomenėmis. Sunku įsivaizduoti, tiesa? Juk šiandien Sacharą žinome kaip vieną sausiausių vietų planetoje. Remiantis naujausiais NASA duomenimis ir tyrimais apie klimatą prieš tūkstančius metų, šis scenarijus buvo visai kitoks. Įdomiausia tai, jog 2024 m. kai kuriose regiono dalyse vėl iškrito neįprastai daug kritulių, rašo „EcoNews“.

Kaip gali lyti dykumoje?

Viskas prasidėjo 2024 m., kai Sacharos dykumoje nutiko kažkas išties neįprasto: kelias dienas iš eilės lijo. Taip, lietus toje vietoje, kur retai iškrenta lašas. Vienas netikėčiausių epizodų įvyko šiaurės rytų Sudane, kur Arba'at užtvanka neatlaikė slėgio ir sugriuvo. Ir tai nebuvo tik nedidelis lietaus kiekis. NASA skaičiavimais, per vieną mėnesį iškrito penkerių metų lietaus kiekis, prilygstantis penkerių metų lietaus kiekiui.

[Mažiausia kaina istorijoje!] Lietuvos apžvalgininkas: „Aukščiausios kokybės 3in1 suvirinimo aparatas. Tinka ir mėgėjams, ir profesionalams“ (Video, „VEVOR MIG-200/250“)
2317 5

Nuostabios kainos

Specialūs kuponai

Galioja iki 2025-07-21

Iš Europos greitas ir saugus pristatymas

Aukščiausia kokybė

Labai ribotas kiekis

12 mėn. garantija

Išsamiau

Perėjus į kitą dykumos pusę, Maroke, į pietus nuo Atlaso kalnų esančiuose regionuose taip pat smarkiai lijo. Rezultatas? Dešimtmečius sausringose vietovėse susidarė ežerai. Žinoma, kai kurios antraštės šiek tiek persistengė teigdamos, kad „Sachara buvo užtvindyta pirmą kartą per 50 metų“, nes paveikta teritorija buvo gana maža, o tai, kas yra ar nėra „dykuma“, skiriasi priklausomai nuo šaltinio. Tačiau faktas lieka faktu: IMERG duomenys patvirtina, kad visame pasaulyje susiduriame su labai retu klimato reiškiniu.

Atraskite žaliąją Sacharos dykumą

 

Ne, tai ne melas ir ne pasipuikavimas, bet Sachara kadaise buvo... žalia. Tiesiogine prasme. Tai žinome, nes Oksfordo universiteto tyrėjai, išanalizavę stalagmitus Maroko urvuose, nustatė deguonies izotopus, atskleidžiančius drėgną dykumos praeitį, buvusią prieš 8700-4300 metų, dar vadinamą Afrikos drėgnuoju laikotarpiu. Šiuo laikotarpiu tropiniai stulpai – didelės debesų sistemos, susidarančios dėl temperatūrų skirtumų tarp pusrutulių – išpylė lietų visame regione.

Rezultatas? Galbūt jau numanote, bet tai buvo tinkama gyventi dykuma su tankia augmenija ir žemdirbyste užsiimančiomis žmonių bendruomenėmis (visai kitaip nei šioje dykumoje, kurioje gyvena blizganti balta kaukolė). Šį atradimą dar labiau sustiprina tai, kad keli neolitiniai kaimai atsirado kaip tik stiprių liūčių laikotarpiu, o tai rodo, kaip klimatas viską pakeitė.

Taigi ar Sachara nebebus dykuma?

 

Kai ten iškrenta tiek daug vandens, iš viršaus galima įsivaizduoti žaliuojantį kraštovaizdį, tiesa? Tačiau praktikoje buvo ne visai taip. Taip yra todėl, kad NASA, analizuodama NDVI indeksą (naudojamą augmenijos tankumui matuoti per palydovą), padarė išvadą, kad Sachara išliko praktiškai tokia pat sausa kaip ir anksčiau. Taip, taip, augmenijos padaugėjo, tačiau daugiau jos padaugėjo Sahelyje – savanų juostoje, esančioje į pietus nuo dykumos.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: 15min.lt
(3)
(0)
(3)

Komentarai ()

Susijusios žymos: