Betelgeizės paslaptis atskleista. Nepaprastas atradimas (Foto) ()
Betelgeizė yra viena ryškiausių žvaigždžių naktiniame danguje.

© Morigan221, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Betelgeuse.png
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Astronomai jau daugelį metų žvalgosi į raudonąją supermilžinę Oriono žvaigždyne ir pagaliau išsprendė vieną didžiausių šio objekto paslapčių. Betelgeizė nėra vienintelė; ji turi palydovę – mažesnę žvaigždę.
Betelgeizė yra didelė žvaigždė, esanti Oriono žvaigždyne. Raudonoji supermilžinė yra tarp dešimties ryškiausių naktinio dangaus taškų. Tačiau objekto ryškumas jau kurį laiką mažėja, ir astronomai atsakymų ieško jau daugelį metų.
Astronomai pagaliau padarė proveržį. Pasirodo, Betelgeizė turi palydovę, apie kurią mokslininkai anksčiau spėliojo. Ši antroji žvaigždė yra maža ir silpna. Ją atrasti buvo labai sunku, bet galiausiai tai pavyko.
BREAKING NEWS🚨: Betelgeuse is not alone! And we have image.
— Shining Science (@ShiningScience) July 22, 2025
Astronomers confirmed that the red supergiant has a companion star, and for the first time they were able to see it directly!
It's a blue-white star, detected with the Gemini North telescope in Hawaii. pic.twitter.com/fN4dUicHlC
|
Raudonosios milžinės palydovė žvaigždė buvo atrasta naudoajnt „Gemini North“ teleskopą ir jo „Alopeke“ instrumentą. Atsižvelgiant į tai, kokia didelė ir ryški yra pats Betelgeizė, jos palydovo radimas buvo praktiškai stebuklas.
Šis atradimas buvo didžiausias „Gemini North“ pasiekimas didelės kampinės skiriamosios gebos vaizdavimo srityje, ir jis pasiteisino. Dabar jis atveria kelią kitiems panašiems stebėjimo tyrimams, sako Steve'as Howellas, NASA Ames tyrimų centro astrofizikas.
Antrosios žvaigždės paieškai astronomai naudojo dėmių vaizdavimo techniką. Labai trumpos ekspozicijų serijos buvo naudojamos Žemės atmosferos sukeltiems iškraipymams ištaisyti, ir taip buvo padarytas atradimas.
Astronomai jau pasiūlė naujos žvaigždės pavadinimą. Vienas iš kandidatų yra Siwarha, reiškiantis „Jos apyrankė“. Iš kur kilo ši idėja? Tai nuoroda į Betelgeizę, kuri arabų kalba reiškia „Milžino ranka“.
Preliminari naujos žvaigždės analizė parodė, kad tai objektas, kurio spindulys yra maždaug 1,6 karto didesnis už Saulės spindulį. Siwarha yra maždaug už 4 astronominių vienetų (vienas astronominis vienetas – vidutinis atstumas nuo Žemės iki Saulės) nuo raudonosios supermilžinės. Tai reiškia, kad objektas yra arčiau Betelgeizės nei Jupiteris nuo Saulės.
Orbitinis periodas yra kiek mažiau nei 6 metai. Žinoma, kol kas tai tik preliminarūs rezultatai, o išsamesni tyrimai, kaip pabrėžia astronomai, gali atskleisti kitokias vertes.
Siwarha yra F tipo žvaigždė, kurios dar nėra pagrindinėje sekoje ir greičiausiai niekada nebus. Astronomai teigia, kad Betelgeizė ir jos palydovė galėjo susiformuoti panašiu metu. Raudonoji supermilžinė yra trumpalaikė žvaigždė. Per 100 000 metų ji gali sprogti, sukurdama didžiulę supernovą, kuri galiausiai sunaikintų kitą objektą.