„Y2K problema“ grįžta. Šokiruojanti tiesa. Žemė pradėjo suktis greičiau ()
Mokslininkai nerimauja.
© Silver Spoon, CC BY-SA 3.0 | https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Earth%27s_Axis.gif
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Žemė pradėjo suktis greičiau, ir iki 2035 metų iš paros gali tekti atimti visą sekundę. Mokslininkai nerimauja. Planeta sukasi vis greičiau, liepos 10-oji tapo trumpiausia metų diena, ji truko 1,36 milisekundės trumpiau nei standartinės 24 valandos (vienoje sekundėje yra 1000 milisekundžių), rašo „CNN Science“, remdamasis Tarptautine Žemės sukimosi tarnyba ir JAV karinio jūrų laivyno observatorija. Kasdieniame gyvenime „trūkumo“ nejaučiama, tačiau šie neatitikimai gali neigiamai paveikti kompiuterių, palydovų ir telekomunikacijų veikimą.
|
Nuo 1955 metų tiksliam laikui matuoti naudojami specialūs atominiai laikrodžiai, kurie seka atomų vibracijas.
Įdomu tai, kad anksčiau planeta sukosi lėčiau, todėl nuo 1972 metų mokslininkai prie koordinuotojo pasaulinio laiko (UTC) 27 kartus pridėjo 1 sekundę – pagal analogiją su keliamaisiais metais. Tačiau nuo to laiko planeta pradėjo suktis greičiau, ir nuo 2016 m. nebuvo pridėta nė viena sekundė. Ir dabar mokslininkai neatmeta galimybės, kad teks atimti sekundę. Jie su tuo susidurs pirmą kartą. Technologijoms visame pasaulyje tai gali tapti kažkuo panašiu į „Y2K problemą“, kai visi bijojo, kad kompiuteriai nesusidoros su datų „nulinimu“ nuo „99“ iki „00“, perspėja ekspertai.
Kartu visuotinis atšilimas, kuris paprastai neigiamai veikia planetą, neutralizuoja Žemės sukimosi greitėjimą: jei ne tirpstantis ledas, gali tekti jau dabar atimti sekundę.
Trumpuoju laikotarpiu sukimosi greičio pokytis susijęs su Mėnulio padėtimi ir potvyniais bei atoslūgiais, taip pat savo vaidmenį atlieka sezoniniai veiksniai – pavyzdžiui, planeta tradiciškai greitesnė vasarą. Tačiau mokslininkai turi problemų su ilgalaikėmis prognozėmis: jie neprognozuoja daugiau nei metams į priekį.