Harvardo fizikas įspėja. „Tai kažkas kur kas pažangesnio. Pasekmės žmonijai galėtų būti labai tragiškos“ ()
Šį mėnesį pastebėta netikėta mūsų Saulės sistemos lankytoja, kurią astronomai įvardijo kaip tarpžvaigždinę kometą, gali būti ateivių technologija – taip teigia vienas Harvardo universiteto profesorius.

© ATLAS / Havajų universitetas / NASA (Atvira licencija)
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
3I/ATLAS – tik trečiasis žinomas kada nors užfiksuotas tarpžvaigždinis objektas – buvo aptiktas liepos 1 d. teleskopu ATLAS Čilėje.
Nepaisant to, kad objektas oficialiai klasifikuojamas kaip kometa, fizikos teoretikas, Harvardo universiteto (JAV) profesorius Avi Loebas teigė, kad jį galėjo pasiųsti ateivių civilizacija.
A. Loebas paaiškino, kad objekto trajektorija, dydis ir elgsena rodo, kad tai gali būti ne natūralus gamtos reiškinys, o kažkas kur kas pažangesnio – pavyzdžiui, ateivių laivas arba zondas.
„3I/ATLAS retrogradinė orbita aplink Saulę yra per 5 laipsnius nuo Žemės orbitos... Tokio sutapimo tikimybė yra tik 0,2 procento“, – sakė A. Loebas.
Tai, anot fiziko, ne vienintelės anomalijos, skiriančios 3I/ATLAS nuo įprastų kometų. Be to, kad 3I/ATLAS skrieja retrogradine orbita (priešinga žvaigždės sukimosi krypčiai), A. Loebo teigimu, 3I/ATLAS ryškumas rodo, kad objekto skersmuo siekia apie 20 kilometrų – o tai, jo nuomone, yra „per didelis [skersmuo] tarpžvaigždiniam asteroidui“.
|
„Jis galėjo būti nukreiptas į vidinę Saulės sistemos dalį – kaip būtų tikėtina ateivių technologijų atveju“, – pridūrė A. Leobas.
Numatoma, kad šį rudenį 3I/ATLAS praskris neįprastai arti pro Venerą, Marsą ir Jupiterį – pasak A. Loebo, tikimybė, kad tokia padėtis atsirastų atsitiktinai, yra vos 0,005 proc.
Kometa artimiausią tašką prie Saulės pasieks spalio 29 dieną, kai ji bus nematoma iš Žemės – ši detalė A. Loebui kelia įtarimų.
„Tai gali būti padaryta sąmoningai, siekiant išvengti detalių stebėjimų iš Žemėje esančių teleskopų“, – sakė jis.
Objektas taip pat neturi kometoms būdingų bruožų. „Spektroskopiniuose 3I/ATLAS stebėjimuose neaptikta jokių kometinių dujų spektrinių požymių“, – sakė A. Loebas.
Nepaisant to, kiti mokslininkai skeptiškai vertina A. Loebo teiginius. Europos kosmoso agentūros Planetų apsaugos skyriaus vadovas Richardas Moisslas sakė, kad „turimuose stebėjimuose nepastebėta jokių požymių, rodančių nenatūralią 3I/ATLAS kilmę“.
Priešingai nei A. Loebas, R. Moisslas mano, kad objektas yra natūralios kilmės.
„Visi stebėjimai sutampa su pagrindinėmis prielaidomis apie kosminio pobūdžio gamtinį objektą, kurio aktyvumas kol kas silpnas“, – sakė jis.
Tai ne pirmas kartas, kai A. Loebas iškelia nežemiškos kilmės hipotezę dėl kosminio objekto. 2022 metais jis tikino, kad paslaptingas kosminis kūnas Oumuamua gali būti ateivių technologija.
Nors A. Loebas pabrėžė, kad tai tik hipotezė, jis mano, kad jai verta skirti rimtą dėmesį.
„Jei ši hipotezė pasitvirtintų, pasekmės žmonijai galėtų būti labai tragiškos, – sakė jis. – Turime būti pasiruošę abiem variantams ir patikrinti, ar visi tarpžvaigždiniai objektai yra tik uolienos.“
Gera žinia ta, kad mokslininkai stengiasi surinkti kuo daugiau duomenų apie tokius kosminius kūnus kaip 3I/ATLAS.
„Astronomai visame pasaulyje renka kuo daugiau informacijos apie objekto orbitą, fizines savybes bei kaip jos kinta jam skriejant pro mūsų Saulės sistemą, – paaiškino R. Moisslas. – Surinkę šiuos duomenis galėsime sužinoti, iš ko sudarytas šis objektas, ir netiesiogiai gauti įdomių įžvalgų apie tai, kaip gali atrodyti tolimos planetų sistemos.“
Parengta pagal „Newsweek“.