Azijietiška ilgaamžiškumo paslaptis. Sulėtina senėjimo procesą ir stiprina širdį ()
Tokiose šalyse kaip Kinija, Pietų Korėja ir Japonija jis buvo naudojamas ne tik kaip vaistinis augalas, bet ir kaip natūralus būdas stiprinti kūną ir gerinti fizinę formą.

© GerardM (CC BY-SA 2.1 ES) | https://en.wikipedia.org/wiki/Morus_alba#/media/File:Morus-alba.jpg
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Azijietiška ilgaamžiškumo paslaptis – baltasis šilkmedis – yra tikras sveikatos lobynas. Šis, atrodytų, nepastebimas vaisius turi galią sulėtinti senėjimo procesą, stiprinti širdį ir palaikyti žarnyną.
Šimtmečius baltasis šilkmedis buvo svarbus tradicinės Tolimųjų Rytų medicinos elementas. Tokiose šalyse kaip Kinija, Pietų Korėja ir Japonija jis buvo naudojamas ne tik kaip vaistinis augalas, bet ir kaip natūralus būdas stiprinti kūną ir gerinti fizinę formą. Šiandien jis vis dažniau pasirodo tų, kurie ieško natūralių sveikatos palaikymo metodų, mityboje – ir ne be reikalo. Jo senėjimą stabdančios savybės, palaikančios širdies, kepenų ir cukraus kiekio kraujyje veiklą, yra patvirtintos ne tik folkloro, bet ir mokslinių tyrimų.
Baltasis šilkmedis – natūralus sveikatos ir grožio skydas
Šiuolaikinės mitybos vis dažniau pereina prie ingredientų, kurie šimtmečius buvo tradicinėse virtuvėse ir vaistinėlėse visame pasaulyje. Baltasis šilkmedis (Morus alba) yra vienas iš tokių pavyzdžių – nepretenzingas augalas, turintis daugybę savybių. Jo lapuose ir vaisiuose yra vertingų bioaktyviųjų junginių, įskaitant kvercetiną, flavonoidus, antocianinus ir 1-deoksinojirimiciną (DNJ) – medžiagą, kuri gali padėti kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje.
|
Dėl savo antioksidacinių savybių baltasis šilkmedis padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus, kurie yra atsakingi už ląstelių senėjimą. Tyrimai parodė, kad jo ekstraktai gali sumažinti oksidacinį stresą, taip apsaugodami organizmą nuo neigiamo senėjimo poveikio, įskaitant odos elastingumo praradimą ir širdies problemas.
Be to, baltasis šilkmedis gali palaikyti riebalų ir cukraus apykaitą. Chromo ir vario buvimas, nors ir nedideliais kiekiais, pagerina organizmo gliukozės ir lipidų panaudojimą, todėl jis vertingas 2 tipo diabeto, aterosklerozės ir nutukimo prevencijai.
Baltasis šilkmedis mityboje – kam tai naudingiausia?
Reguliarus baltųjų šilkmedžių vartojimas gali būti naudingas daugeliui grupių – ypač tiems, kurie turi gliukozės apykaitos sutrikimų, virškinimo problemų, ir visiems, kurie nori natūraliai rūpintis savo širdimi ir sulėtinti senėjimo procesą. Tai ypač rekomenduojama:
- Žmonėms, sergantiems diabetu ir turintiems atsparumą insulinui – šilkmedžio lapuose ir vaisiuose esantis DNJ sulėtina gliukozės absorbciją iš žarnyno, padėdamas kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje po valgio;
- Fiziškai aktyviems žmonėms šilkmedžiai dėl savo baltymų ir sudėtinių angliavandenių gali padėti regeneruotis ir suteikti energijos;
- Svorį stebintiems žmonėms – džiovintuose vaisiuose esančios skaidulos teigiamai veikia žarnyno peristaltiką ir sukelia sotumo jausmą;
- Vyresnio amžiaus žmonėms – antioksidantai stiprina imunitetą, apsaugo ląsteles nuo pažeidimų ir gali pagerinti kognityvines funkcijas.
Vos sauja (apie 30 g) džiovintų šilkmedžių yra porcija, kurioje gausu vitamino C, skaidulų, kalcio, geležies ir kitų maistinių medžiagų, būtinų gerai sveikatai palaikyti. Dėl mažo glikeminio indekso jos yra sveika alternatyva saldiems užkandžiams, net ir tiems, kurie turi medžiagų apykaitos problemų.
Koks yra baltųjų šilkmedžių skonis ir kaip galite juos įtraukti į savo kasdienį meniu?
Džiovintos baltosios šilkmedžio uogos stebina savo subtiliu, šiek tiek rūgštoku skoniu su natūralaus saldumo užuomina. Daugelis jas lygina su goji uogomis, figomis ar razinomis, nors jų skonis yra subtilesnis ir švelnesnis. Jų galite įsigyti vaistinėse ir sveiko maisto parduotuvėse arba pasigaminti patys namuose – tiesiog vasarą nuskinkite prinokusias uogas, gerai jas nuplaukite, nusausinkite ir išdžiovinkite gerai vėdinamoje vietoje arba orkaitėje.
Baltosios šilkmedžio uogos puikiai tinka:
- avižiniams dribsniams – jos suteikia saldumo ir pagerina pusryčių maistinę vertę,
- kokteiliams – sumaišyti su vaisiais, jogurtu arba augaliniu pienu, jie suteikia energijos,
- kepiniams – sausainiams, keksiukams ir pyragams su šilkmedžio uogomis suteikia įdomių skonių,
- salotoms – jos puikiai dera su rukola, kriauše ir fetos sūriu,
- naminei uogienei – šilkmedžio uogų likeriai, uogienės ir sirupai yra sveikesnė alternatyva parduotuvėje pirktiems saldumynams.