Kadaise vanduo buvo nemokamas. Tiesą sakant, jis vis dar yra nemokamas – bent jau tose valstybėse, kurios gali pasigirti didžiulėmis atsargomis geriamo vandens, rašo portalas „Business Insider“. Nepaisant to, visame pasaulyje kiekvienais metais vandeniui buteliuose yra išleidžiama daugiau kaip 100 mlrd. JAV dolerių.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Jūsų dėmesiui – 15 įdomių faktų apie vandens buteliuose pramonę, kurie padės atsakyti į klausimus, kam šovė į galvą idėja pardavinėti tai, kas visada buvo nemokama arba kaip ši pramonė sugebėjo tapti tokia populiari, kad daugiau kaip pusė JAV gyventojų perka ir geria vandenį buteliuose?
1. Pirmą kartą vandens buteliuose parduota Bostone, XVIII a. 7-ajame dešimtmetyje.
Kompanija „Jackson‘s Spa“ mineralinį vandenį pardavinėjo gydomaisiais tikslais.
2. Pasaulinis vandens buteliuose suvartojimas kiekvienais metais išauga po 10 proc.
Lėčiausias augimas yra fiksuojamas Europoje, kur vandenį buteliuose pardavinėjančios kompanijos, tokios kaip „Perrier“, savo veiklą jau vykdo daugelį dešimtmečių. Sparčiausiai ši rinka auga Azijoje ir Pietų Amerikoje, tačiau Šiaurės Amerika vis dar pirmauja pasaulyje pagal vandens buteliuose suvartojimą.
3. JAV gyventojai dabar išgeria daugiau vandens buteliuose nei pieno ar alaus.
2008 metais JAV buvo išgerta 34 mlrd. litrų vandens buteliuose. Vidutiniškai vienas gyventojas išgėrė 113 litrų vandens buteliuose.
4. Kalifornijos valstijoje vanduo iš čiaupo kainuoja 560 kartų mažiau nei vanduo buteliuose. 5. Norėdamos sukelti paklausą, gėrimų kompanijos pasitelkė reklamas ir paskelbė karą vandeniui iš čiaupo.
2000 metų „Pepsi“ reklamoje buvo teigiama: „Didžiausias priešas yra vanduo iš čiaupo“. Gėrimų kompanijos „Gatorade“ atstovė teigė, kad šiam karui pasibaigus, vanduo iš čiaupų bus naudojamas tik laukų drėkinimui ir indų plovimui. „Coca-Cola“ kompanija atkalbinėja restoranus tiekti vandenį iš čiaupų, taip siekdama, kad lankytojai daugiau gertų jos gaminamų gėrimų.
6. JAV nevyriausybinės organizacijos „Food And Water Watch“ teigimu, beveik pusė viso vandens buteliuose yra supilama iš čiaupo.
„Pepsi“ ir „Nestle“ kompanijos netgi buvo priverstos pakeisti savo parduodamo vandens buteliuose etiketes bei nurodyti tikslią vandens kilmę.
7. JAV yra privaloma pateikti vandens iš čiaupo kilmę bei kokybės ataskaitą. O vanduo buteliuose neturi atitikti tokių standartų.
Vandens buteliuose pramonę JAV reguliuoja Maisto ir vaistų administracija, tačiau ji kelia kur kas mažesnius reikalavimų standartus, o kokybės ir kilmės ataskaitos nėra būtinos.
8. Mokslinių tyrimų metu nebuvo nustatyta, kad vanduo buteliuose yra saugesnis už vandenį čiaupuose.
JAV Nacionalinės išteklių gynybos tarybos (NRDC) teigimu, daugumos vandens buteliuose kokybė yra gera. NRDC atliktas tyrimas parodė, kad iš 103 skirtingų vandens buteliuose pavyzdžių, kas penktame iš jų esančių bakterijų kiekis viršija leistiną normą. Keturi pavyzdžiai pažeidė labai jau žemus JAV vandens buteliuose kokybės standartus. Aštuoniuose pavyzdžiuose vandenyje esančio nuodingo arseno kiekis viršija leistiną normą. Galiausiai NRDC pateikė išvadą, kad nėra jokių įrodymų, jog vanduo buteliuose yra saugesnis nei vanduo iš čiaupo.
9. 2009 metais tyrimų bendrovės „Gallup“ atlikta apklausa parodė, kad 84 proc. žmonių labai nerimauja dėl užteršto geriamo vandens.
Vandens buteliuose populiarumas išaugo dėl to, kad žmonės pradėjo nerimauti dėl vandens iš čiaupo kokybės. Kartais šie nuogąstavimai pasitvirtina, tačiau tyrimais buvo įrodyta, kad 90 proc. viso JAV vandens iš čiaupo kokybė nekelia pavojaus sveikatai.
10. Įvairių skonio testų metu vanduo iš čiaupo nuolat atitinka ar net viršija vandens buteliuose lygį. 11. Vandens butelių gamybai kasmet yra sunaudojama 17 mln. barelių naftos. Pagaminti vandens butelį yra sunaudojama tris kartus daugiau vandens nei yra įpilama į patį butelį.
12. 2005 metais JAV iš viso buvo parduota 30 mlrd. plastikinių vandens butelių, tačiau jų perdirbta buvo vos 12 proc.
Cornell universiteto profesoriaus Dougo Jameso teigimu, dėl šios priežasties apie 25 mlrd. plastikinių butelių yra užkasama atliekų saugyklose, sudeginama arba tiesiog išmetama. Perdirbtas vandens butelio plastikas gali būti iš naujo panaudotas gaminant tik ne maisto produktus.
13. Kinija greitai tapo antra pasaulio valstybe pagal vandens buteliuose suvartojimą.
Maisto ir gėrimų konsultacinės įmonės „Zenith International“ duomenimis, 2000 metais Kinijoje buvo išgerta apie 8 mlrd. litrų vandens buteliuose, tačiau jau 2009 metais šis skaičius išaugo iki 21 mlrd. litro.
Daugelyje pasaulio vietų trūksta švaraus geriamo vandens, tad vanduo buteliuose yra vienintelė saugi alternatyva. Tai suvokdamos pasaulio kompanijos vis dažniau finansuoja įvairius vandens valymo projektus Kinijoje, Pakistane ar Indijoje.
14. 2011 metų prognozėmis, vandens buteliuose pramonė sulauks daugiau kaip 86 mlrd. JAV dolerių pelno.
Į šiuos skaičius įeina gazuoto ir negazuoto, aromatizuoto ir beskonio vandens buteliuose pardavimai. Tai yra stulbinantys skaičiai, turint omenyje, kad tokį pat produktą galima gauti nemokamai iš virtuvėje esančio vandens čiaupo.
15. Nors vis daugiau žmonių renkasi vandenį iš čiaupo, tačiau artėjantys vandens karai gali būti naudingi augančiai vandens buteliuose pramonei.