Šie neįprasti žolės žiedai, kurių viduje – tik nederlinga žemė, susiformuoja pietvakarių Afrikos dykumose ir išlieka dešimtmečius. Mokslininkai jau seniai bandė išsiaiškinti, kaip ir kodėl jie susiformuoja, o dabar pateiktas atsakymas: tai – termitų darbas, skelbia Phys.org.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Žolės žiedai, kurių skersmuo gali siekti net 15 metrų, ypač dažnai aptinkami Namibijoje, o vietinės gentys tiki, kad tai – Dievo ženklai.
Mokslininkai svarstė įvairius variantus, tarp kurių buvo ir termitai, tačiau tokia teorija buvo atidėta dėl įrodymų trūkumo.
Hamburgo universiteto botanikas Norbertas Juergensas teigia radęs patikimų įrodymų, kad šiuos objektus iš tiesų suformuoja termitai Psammotermes.
Ištyręs per 2 tūkst. kilometrų ilgio dykumos ruožą nuo Angolos iki Pietų Afrikos Respublikos, N.Juergensas pastebėjo, kad vieninteliai organizmai, aptinkami ankstyvoje žolės žiedų formavimosi stadijoje, buvo ši termitų rūšis.
Mokslininkas nustatė, kad termitai maitinosi daugiamečių žolių šaknimis, todėl augalija išnykdavo. O jų „maitinimosi zonos“ pakraštyje žolė veši, nes centrinė dalis geriau sulaiko drėgmę.
Tai padeda termitams lengviau ištverti sausąjį sezoną. Rezultatas – termitų prižiūrima ekosistema, dėl kurios dykumos plotai tampa žolingi.