NASA: prasidėjo katastrofinis ir nebesustabdomas Vakarų Antarktidos ledyno tirpsmas (Video)  (27)

Jau ne vieną dešimtmetį mokslininkai baiminosi, kad, ginkdie, nepradėtų tirpti Vakarų Antarktidos ledynas – milžiniškas ledo masyvas, kuriam ištirpus, pasaulinio vandenyno lygis pakiltų net 3,3-4 metrais. „Space.com“ informuoja, kad vakar tyrėjai pasauliui paskelbė labai blogą naujieną: minėto ledyno tirpsmo procesai jau prasidėjo. Deja, jie niekaip nesustabdomi, o tai reiškia, kad pasaulinio vandenyno lygis 3,3-4 metrais nebe „pakiltų“, o neišvengiamai pakils – ir jau kyla.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2014-05-13 NASA: prasidėjo katastrofinis ir nebesustabdomas Vakarų Antarktidos ledyno tirpsmas (Video)  (27)

Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Apie vis spartesnius Vakarų Antarktidos ledyno tirpsmo procesus pranešė dvi nepriklausomai viena nuo kitos dirbusios tyrėjų grupės. Jos savo tyrimų rezultatus publikavo žurnaluose „Science“ ir“ Geophysical Research Letters“. Viena tyrėjų grupė paskelbė 40 metų trukusių ledyno stebėjimo rezultatus, kita – kompiuterinio modeliavimo duomenis. Jie byloja, kad tirpsmo procesų nebesustabdytų net ir drastiškiausi klimato vėsimo scenarijai.

Bėda ta, kad didžioji dalis Vakarų Antarktidos ledyno plyti po vandeniu, didžiulėje žemės įduboje, rašo “New York Times". Glaciologas Johnas Merceris dar 1978 m. įspėjo, jog įdubos pakraščiuose esančiam ledui pradėjus tirpti ir ledui pradėjus grimzti į gilesnius vandenis, ledynas taps ypač nestabilus – jam iškils didžiulė grėsmė nestabdomai tirpti.

Deja, tai jau nebe prognozės ir ne katastrofų filmo scenarijus, o tikrovė.

„Procesai jau vyksta ir vis labiau įsibėgėja, – pripažįsta NASA tyrėjas Thomasas P. Wagneris. – Ir sustabdyt to nebegali niekas.“

Šiek tiek labiau raminanti naujiena yra ta, jog tirpsmo procesai truks kelis šimtus metų. Tai reiškia, kad žmonija turi šiek tiek laiko pasiruošti katastrofiniam pasaulinio vandenyno lygio padidėjimui 3-4 metrais. Tačiau tai – jau nebeišvengiama ir nepakeičiama.

„Ledynas tirps dešimtmečius ar net šimtmečius, tačiau ką nors daryti jau per vėlu, – teigia Kalifornijos universiteto Irvine ir NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos glaciologas Ericas Rignot. – Didžiulis Vakarų Antarktidos ledynas pradėjo tirpti ir peržengė ribą, už kurios prasideda nebesustabdomi procesai. Kelio atgal nebėra.“

Vakarų Antarktidos ledynas sudaro 10 proc. visą Antarktidą gaubiančios ledo kepurės. Didžioji ledyno dalis glūdi milžiniškoje įduboje po vandeniu. Tirpsmo nebesustabdys jokie pasaulinio klimato atšalimo variantai – visų pirma todėl, kad ledynas tirpdamas traukiasi į duburio dugną, kuriame nėra jokių traukimosi procesus sustabdyti galinčių kalnų, keterų.

Nors tirpsmas vyks ne vieną šimtmetį, vis dėlto jau iki 2100 m. pasaulinio vandenyno lygis pakils 1 metru. O kai ištirps visas Vakarų Antarktidos ledynas, pasaulinio vandenyno lygis pakils nuo 3,3 iki 4 metrų.

Tyrėjai yra linkę manyti, kad ledynas tame duburyje tirpsta ne nuo viršaus, o nuo dugno, nes besikeičiantys Antarktidos regiono vėjai, kaip manoma, stumia įšilusius vandenis Antarktidos žemyno link. Todėl minėtas ledynas tirpsta ne nuo „viršugalvio“, o nuo „pėdų“.

Vaizdo siužetas(218)
(32)
(186)

Komentarai (27)