Baltesni už popierių: išaiškinta grambuolių pošeimio baltųjų vabalų paslaptis (Video)  (0)

Pietryčių Azijoje gyvenantis grambuolių pošeimio vabalas "Cyphochilus" yra baltesnis už popierių. Optines jo kūną dengiančių ypač plonų žvynelių savybes tyrinėjantys mokslininkai rado atsakymą, kodėl šis vabzdys toks stulbinamai ryškus.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Balti žvyneliai šviesos spindulius atspindi efektyviau nei kuris nors kitas mokslui žinomas biologinis audinys. Tyrimo rezultatai publikuoti praėjusią savaitę žurnale "Scientific Reports ".

Ryškios spalvos laukinėje gamtoje atlieka įvairias funkcijas – nuo maskavimosi iki poravimosi. Kad matytume konkrečią spalvą, gyvūnų organizmuose išsiskiria tam tikri pigmentai (pvz.., pingvinų organizmuose tai – melaninas, flamingų – karotenas). Pigmentai sugeria tam tikro ilgio šviesos bangas, o kitas atspindi. Kad kūnas būtų baltutėlis, būtina, kad visų ilgių šviesos bangos būtų atspindimos vienodai.

"Neįtikėtina, tačiau sukurti "Cyphochilus" vabalų paviršiaus baltumo nesugebėtų jokios dabar egzistuojančios pažangiausios technologijos. O tas baltas sluoksnelis yra neįtikėtinai plonas, - pranešime spaudai aiškina Kembridžo universiteto tyrėja Silvia Vignolini.

Ji su kolega Matteo Burresi tyrinėjo, kaip šviesą atspindi ypač balti organizmo audiniai, kokių turi minėti grambuolių pošeimio vabalai iš Azijos. Tokią spalvą šių vabzdžių paviršius įgyja dėl ypatingos tankaus ir sudėtingo chitino žvynelių tinklo geometrijos. Chitinas – baltymas, iš kurio sudarytos moliuskų geldelės, vabzdžių išorinis apvalkalas ir grybų ląstelių sienelės.

Ant vabalų paviršiaus chitino tėra kelios milijardosios metro dalys – sluoksnis, kuris yra gerokai plonesnis už popierių. Per ilgus evoliucijos metus šios rūšies vabalų populiacijoje išsivystė anizotropiškumu pasižyminti tanki chitino luobelė. Ji išskirtinė tuo, kad visų spalvų šviesą atspindi ta pačia kryptimi, o medžiagos tam reikia labai nedaug. Kaip tik todėl šie vabalai yra tokie stulbinamai balti.

Kartu baltasis chitino sluoksnis yra labai lengvas, o tai ypač svarbu skraidantiems vabzdžiams. Įdomu tai, kad iš esmės chitinas nėra ypač gerai šviesą atspindinti medžiaga. Gluminamo baltumo efektą lemia sudėtinga chitininių šio vabzdžio kūno dangalų struktūra ir geometrija.

"Modeliavimų rezultatai byloja, kad tokių audinių išsidėstymas atsitiktiniu ornamentu neduotų nieko panašaus", - teigia M. Burresi.


Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(11)
(0)
(11)

Komentarai (0)