Žmogaus galvos smegenys, nustebinusios net ir visko mačiusius specialistus  (0)

Čia – ne koks karamelės ar lipdymui paruošto plastilino gabalas. Čia – suaugusio žmogaus smegenys. Visiškai lygios – anei vingio, anei raukšlelės. Matyti sudėtingiausią žmogaus organą štai tokio pavidalo – daugiau nei neįprasta.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Galima tik įsivaizduoti, koks buvo asmens, kuriam priklausė šios smegenys, gyvenimas. Jis/ji dienas leido Šiaurės Teksaso valstijos ligoninėje, asmenų su protine negalia skyriuje. Ten pat ir mirė, 1970-aisiais. Tai viskas, kas žinoma apie žmogų, kurio kaukolėje glūdėjo visiškai lygios smegenys: nors indas, kuriame saugomos smegenys, turi tam tikrą kodą, mikrofilmas su paciento medicininiais įrašais dingęs. Fotografas Adamas Voorhesas informacijos apie šį atvejį ir apie kitas 100 smegenų, kurios saugomos Teksaso universitete, ieškojo ištisus metus. Tačiau ką nors iššniukštinėti taip ir nepavyko. Etiketė ant indo su lygiomis smegenimis byloja, kad asmeniui buvo diagnozuota lisencefalija arba agirija – raidos sutrikimas, kai išsivysto lygi, vingių neturinti galvos smegenų žievė. Šios retos anomalijos kamuojami žmonės dažnai miršta nesulaukę dešimties. Dėl tokios smegenų žievės struktūros, pacientą ištinka raumenų spazmai, traukuliai. Savaime suprantama, sergantiesiems šia liga būdingas žymus protinis atsilikimas.
"Niekada nesu matęs nieko panašaus, - pripažino Londono imperatoriškojo koledžo Parkinsono smegenų banko vadovas Davidas Dexteris. – Mums tenka susidurti su atvejais, kai trūksta dalies žievės vingių, tačiau tie atvejai nė iš tolo negali būti lyginami su šiomis smegenimis."

D. Dexteris nesistebi, kad šis asmuo sulaukė pilnametystės. Juk smegenys – labai adaptyvus organas. Tačiau specialistas neabejoja, kad būta ir labai žalingų efektų.

Pernai Teksaso universiteto tyrėjai magnetinio rezonanso įrenginiu nuskenavo visos išskirtinių žmogaus galvos smegenų kolekcijos egzempliorius, norėdami išsiaiškinti ir vidinės jų struktūros ypatumus. Beje, po mėnesio, gruodžio 2 d. apie šią smegenų kolekciją bus išleista knyga "Malformed: Forgotten Brains of the Texas State Mental Hospital".
(50)
(7)
(43)

Komentarai (0)