Atskleisti neįtikėtini varnų protiniai sugebėjimai (Video)  (7)

Maskvos universiteto mokslininkai atliko eksperimentą, kurio metu paaiškėjo, kad pilkosios varnos kur kas protingesnės, nei buvo manyta iki šiol.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pasirodo, jos puikiai įvaldžiusios abstraktųjį mąstymą, nors buvo manoma, jog tai sugeba tik žmonės ir kai kurios beždžionės.

Pilkosios varnos gausiai paplitusios ir Lietuvoje bei šioje Europos dalyje. Jos nuo seno garsėja kaip protingi ir inteligentiški paukščiai. Maskvos universiteto mokslininkai nusprendė patikrinti, ar šie sparnuočiai suvokia ryšį tarp abstrakčių objektų ir ar sugeba tą suvokimą išnaudoti, norėdami gauti skanėstų.

Pirmiausia varnoms buvo skirta paprasta užduotis: narvelyje buvo padėti trys puodeliai. Ant žemesnio vidurinio puodelio gulėjo kortelė su nupieštais tam tikrais ženklais (įvairių spalvų apskritimais, kryželiais, kvadratais arba trikampiais). Ši kortelė buvo kaip pavyzdys.

Likę du puodeliai taip pat buvo pridengti kortelėmis – ant vienos buvo toks pats piešinys kaip pavyzdyje, ant kitos – kitoks. Jeigu paukščiai pasirinkdavo tokius pat piešinius, gaudavo skanėstų.

Antrajame eksperimento etape veiksmas sudėtingėjo. Šįkart puodelius dengė kortelės, ant kiekvienos buvo po porą ženklų, bet dviejų vienodų piešinių nebuvo. Varnos privalėjo atspėti, kuri iš dviejų kortelių dengė skanėstus ir buvo panašiausia į pavyzdį.

Šios užduoties pagrindas – išnaudoti gebėjimą pastebėti ryšius ir suvokti analogus. Varnos, matydamos pavyzdyje tokio pat dydžio du kvadratus, turėjo išsirinkti kortelę su dviem tokio pat dydžio apskritimais ir ignoruoti kortelę su, tarkim, dviem skirtingų dydžių apskritimais.

Ir atvirkščiai – jeigu pavyzdyje buvo kortelė su skirtingais ženklais (pvz., apskritimas ir kryžiukas), tai teisingas atsakymas buvo išsirinkti kortelę su skirtingais ženklais (tarkim, kvadratas ir apskritimas), o nekreipti dėmesio į vienodais ženklais išpieštą kortelę.

Pasirodė, kad pilkosios varnos iš karto suprato užduotį ir iš pirmo karto pasirinkdavo teisingą atsakymą. Joms nereikėjo jokios dresūros.

Aut. teisės: 15min.lt
(71)
(26)
(45)

Komentarai (7)