7 ligų simptomai, kurių vyrai neturėtų ignoruoti  (4)

Yra įvairių simptomų, perspėjančių vyrus, kad kažkas negerai – nuo kraujo šlapime iki vyriškų krūtų. Kai kurie paprasti simptomai gali būti rimtesnės ligos ženklas. Pavyzdžiui, girtavimas gali perspėti apie depresiją, o problemos miegamajame – apie širdies ligas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Šiame straipsnyje – 7 simptomai, kurių vyrai neturėtų ignoruoti.

Erekcijos disfunkcija

Tai gali būti širdies ligų simptomas. Vis daugiau gydytojų perspėja, kad erekcijos sutrikimai gali būti ankstyvas širdies ligų simptomas, rašo „Daily Mail“.

„Kad prasidėtų erekcija, organizmas turi būti gerai aprūpinamas krauju, – sakė urologas Rajus Persadas iš Bristolio. – Erekcijos problemos gali perspėti apie suprastėjusią širdies sveikatą.“

Širdies ligos prasideda, kai riebiomis nuosėdomis užsikemša arterijos, kuriomis kraujas teka iš širdies. Tai pastebima dar greičiau, jei tai – kraujagyslės, kurios krauju aprūpina penį: „Taip yra todėl, kad penio arterijos yra siauresnės, todėl greičiau užsikemša,“- teigė R. Persadas.

Pasak kardiologo Grahamo Jacksono, vyrui su erekcijos problemomis širdies ligos prasideda po maždaug trejų ar penkerių metų: „40-mečiui vyrui rizika sulaukti širdies smūgio padidėja 50 kartų, jei jis turi erekcijos problemų, – aiškino jis. – Šios problemos padeda nuspėti ne ligą, o mirtį.“

Australų mokslininkų tyrimai parodė, kad dėl nedidelių erekcijos problemų reiktų sunerimti ir tiems vyrams, kurie šiaip yra sveiki. Ekspertai pataria į gydytojus kreiptis visiems, kurie patiria bet kokio laipsnio erekcijos disfunkciją.

Vyriškų krūtų atsiradimas

Tai gali būti hormonų balanso sutrikimo arba kepenų ligų simptomas. Kai vyrui atsiranda kažkas panašaus į krūtis, tai tiesiog riebalinis audinys, kuris susikaupė toje vietoje todėl, kad vyras turi antsvorio. Tokiu atveju reikia numesti svorio ir gerti mažiau alaus. Tačiau vyrams krūtys kartais padidėja dėl kitų priežasčių.

Ginekomastija – liga, kai vyrui atsiranda moteriškas krūties audinys. Liga atsiranda dėl testosterono ir estrogeno balanso sutrikimo. Krūtys didėja dėl estrogeno, bet vyro organizme paprastai būna daug daugiau testosterono, kuris neleidžia estrogenui savivaliauti.

Vyro krūtys gali padidėti, jei sutrinka hormonų balansas: „Tai gali nutikti paauglystėje, nes augant gali keistis hormonų balansas, – sakė endokrinologas Ashley'as Grossmanas. – Tai gali būti sunku. Vaikinas paprastai būna apkūnus, jis nenori nusiimti marškinėlių eidamas plaukioti. Sutrikimas paprastai praeina pats. Yra ir vaistų, tačiau jie nėra labai veiksmingi.“

Taip pat galima rinktis ir operaciją, kurios metu pašalinamas krūties audinys, bet dauguma tiesiog laukia, nes liga paprastai praeina savaime.

Jei vyras jau suaugęs, krūtys gali reikšti, kad jo sėklidės veikia netinkamai: „Hipofizė stimuliuoja sėklides gaminti hormonus, tačiau jos išskiria per daug estrogeno,“- aiškino A. Grossmanas.

Tai taip pat gali būti kepenų ligų simptomas. Kai sutrinka organo veikla, pasikeičia organizmo hormonų balansas. Gydytojas gali nesunkiai nustatyti, ar tai – krūtų, ar riebalinis audinys.

Šlapinimasis naktį

Tai gali būti prostatos vėžio ar padidėjusios prostatos simptomas. Jei naktį dažnai tenka skubėti į tualetą, tai gali perspėti apie rimtesnes problemas.

Prostata – kaštono dydžio liauka, kuri atsakinga už lytinio skysčio gamybą. Ji yra žemiau šlapimo pūslės, todėl jei pasikeičia jos dydis, gali pasikeisti ir šlapinimosi įpročiai.

Vyrai turėtų sunerimti, jei ima šlapintis dažniau, nei įprastai, o šlapimas ima tekėti dar nespėjus nubėgti į tualetą. Simptomai gali būti ir sunkumai šlapinantis ar silpna srovė nepaisant to, kad šlapimo pūslė dar neištuštinta. Tokius simptomus patiriantys vyrai turėtų kreiptis į šeimos gydytoją, kuris gali ištirti, ar prostata nėra padidėjusi.

Taip pat yra tikimybė, kad tai – prostatos vėžys. Jis nustatomas kraujo tyrimais ir biopsija. Daugumai prostatos vėžiu sergančių vyrų gydymas nėra būtinas iš karto, nebent ligos forma agresyvi arba vėžinės ląstelės išplito po kitas kūno dalis.

Uoslės praradimas ar lytinio potraukio pasikeitimai

Tai gali būti vaisingumo problemų simptomas. „Jei vyras pastebi lytinio potraukio pasikeitimus, tai gali būti hormonų problema,“- sakė ginekologas Michaelis Dooley'as.

Tai gali perspėti apie hipogonadizmą – ligą, kai sėklidės gamina nepakankamai vyriškų hormonų. Dėl to sumažėja lytinis potraukis ir prasideda vaisingumo problemos.

„Uoslės dingimas – dar vienas simptomas, rodantis, kad sėklidės funkcionuoja prastai,“- teigė M. Dooley'as. Nesugebėjimas užuosti kvapų siejamas su Kalmano sindromu – genetine liga, kai dėl vyriškųjų hormonų trūkumo vėluoja paauglystė.

„Niekas nežino, kodėl, bet dingusi uoslė – vienas iš svarbiausių simptomų,“ – aiškino ginekologas. Hipofizė dėl šių sutrikimų neišskiria hormono, vadinamo gonadotropiniu liberinu. Jei vyro organizmas negamina šio hormono, atsiranda vaisingumo problemų. Tokiu atveju reikia gonadotropino injekcijų.

Gumbas sėklidėse

Tai gali būti sėklidžių vėžio simptomas. Sėklidžių gumbai ir tinimas ir paaugliams, ir suaugusiems pasitaiko dažnai. Dauguma gumbų sukeliami nevėžinių ligų, kurioms nereikia gydymo. Tačiau tai gali būti ir sėklidžių vėžio simptomas. Tai – dažniausia vėžio rūšis, kuri pasitaiko vyrams nuo 20-ies iki 35-erių metų amžiaus.

Gumbą ar pasikeitimus sėklidėse pastebėję vyrai visada turėtų apsilankyti pas gydytoją. Sėklidžių vėžio gydymas daug efektyvesnis, jei jis diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje. Tai – vėžio rūšis, dėl kurios mirštama rečiausiai.

Kraujas šlapime

Tai gali būti šlapimo pūslės vėžio simptomas. Kraujas šlapime – dažniausias šlapimo pūslės vėžio simptomas. Tai paprastai neskausminga.

Daugumą šlapimo pūslės vėžio atvejų sukelia kenksmingos medžiagos, kurios per ilgus metus pakeičia šlapimo pūslės ląsteles. Rūkymas sukelia daugybę – apie pusę – visų ligos atvejų. Šį vėžį taip pat sukelia chemikalai, kurie anksčiau buvo naudojami pramonėje, bet vėliau uždrausti.

Kiti simptomai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį – dažnas šlapinimasis, sugrįžtančios šlapimo pūslės infekcijos, nuovargis, nugaros apačios arba pilvo skausmas bei svorio nukritimas be aiškios priežasties. Tokius simptomus pastebintys vyrai turėtų iš karto apsilankyti pas gydytoją. Nors tikėtina, kad tai – ne vėžys, geriau pasitikrinti.

Nesaikingas alkoholio vartojimas

Tai gali būti depresijos simptomas. Depresija ne visiems vyrams pasireiškia vienodai. Įprastiniai simptomai – liūdesys, prabudimas anksti ryte ir prastas miegas bei malonumo nejautimas. Tačiau depresija gali pasireikšti ir kitaip.

„Nesaikingas alkoholio vartojimas – dar vienas simptomas, – sakė buvęs šeimos gydytojas Johnas Chisholmas. – Yra daug žmonių, kurie geria daugiau, nei rekomenduojama norma. Tai ne tik pavojinga sveikatai – polinkis į alkoholį gali būti depresijos simptomas.“

Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad depresiją kenčiantys vyrai ne visada patiria įprastinius simptomus. Depresijos požymiai – ir piktnaudžiavimas alkoholiu, smurtavimas, nesugebėjimas palaikyti santykių ar atsitraukimas.Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(34)
(19)
(15)

Komentarai (4)