Manote, kad žmonijos poveikis Žemės planetai nėra didelis? Manykite iš naujo: pirmieji įrodymai, kad žmonija jau keičia net ir kosmoso orus  (2)

Tai, kad žmonės keičia Žemės paviršių, tikrai jokia naujiena. Ar tai būtų žemdirbystė ir miestų statyba, ar klimato kaita ir paliekami ilgalaikiai pėdsakai uolienose, mūsų poveikis gimtajai planetai yra labai platus ir įvairialypis. Ir toks didelis, kad kai kurie geologai siūlo įvesti naują geologinę epochą – antropoceną (Anthropocene). O dabar aptikta įrodymų, kad žmonijos veikla turi poveikį net ir kosmoso orams.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Labai žemo dažnio radijo bangas gali sukurti netvarkingas dalelių judėjimas pačiuose žieduose, tačiau pagrindinis natūralus jų šaltinis Žemėje ir planetos aplinkoje – žaibų išlydžiai. Bent jau taip buvo iki šiol. O dabar paaiškėjo, kad žmonių veikla Van Aleno žiedus veikia stipriau .

Nuo 2012-ųjų metų Van Aleno žiedus tyrinėja du NASA zondai. Per penkerius metus jie aptiko daugybę įdomių ir naujų dalykų – minėtąjį tarpą tarp žiedų, kartais egzistuojantį trečią žiedą, medžiagos apykaitą tarp žiedų per Saulės audras ir taip toliau. Naujausias jų atradimas – vidinio žiedo vidinis pakraštys 2015 metais, lyginant su 1962, buvo gerokai toliau nuo Žemės. Negalima vienareikšmiškai pasakyti, ar tai yra nuoseklaus ir ilgalaikio žiedų atitolimo pasekmė, ar trumpalaikis pokytis, tačiau laikui bėgant bus rastas atsakymas ir į šį klausimą. Šiuo metu gerokai įdomiau yra tai, kad žiedo vidinis pakraštys beveik tiksliai sutampa su labai žemo dažnio radijo bangų burbulo spinduliu.

Šis burbulas egzistuoja todėl, kad žmonių veikla labai žemo dažnio radijo bangas skleidžia nuolatos. Jos naudojamos komunikacijoms, ypač kariuomenėje, palaikant ryšį su povandeniniais laivais. Kartais jos naudojamos ir geologiniams tyrinėjimams. Ir visi šie signalai pasklinda erdvėje. Dauguma atsispindi nuo jonosferos, kelių dešimčių kilometrų aukštyje, bet dalis prasiskverbia ir toliau, kur juos sulaiko Van Aleno žiedo vidinė riba. Bet jei žiedas stabdo bangas, tai reiškia, kad bangos žiedą stumia tolyn. O radijo bangų Žemėje sklinda vis daugiau, taigi burbulas Van Aleno žiedus spaudžia vis stipriau ir po truputį plečiasi.

Toks paaiškinimas – nebūtinai teisingas, bet skamba gana logiškai. Teoriškai procesas aprašytas dar 1998 metais, taigi iš principo toks efektas nėra visiškai netikėtas. Bet patvirtinimas, kad žmonijos veikla keičia ne tik Žemės, bet ir kosmoso orus, verčia susimąstyti.

Beje, poveikis mums yra visai naudingas. Van Aleno žiedai yra didžiulis galvos skausmas palydovų operatoriams, nes ten susikaupusios dalelės kenkia elektronikai. Pro šalį skrendantiems žmonėms irgi kenktų, todėl Apollo misijos į Mėnulį skrido kreivomis trajektorijomis, aplenkdamos žiedus. Jei mes netyčia sugebėsime žiedus sunaikinti, tai bus gana rimtas pliusas vystant kosminius skrydžius ir kosmoso infrastruktūrą.

Tyrimo rezultatai kartu su bendra žmonijos poveikio Žemės magnetosferai apžvalga publikuojami žurnale Space Science Reviews . Viešai prieinamą versiją rasite duombazėje arXiv.


Laiqualasse

Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
Autoriai: Kastytis Zubovas
(10)
(0)
(10)

Komentarai (2)

Susijusios žymos: