Ir vėl kalbos apie ateivių bazę Marse? NASA raudonosios planetos paviršiuje aptiko keistą duobę ir nežino, kas tai  ()

„Mars Reconnaissance Orbiter“ buvo paleistas prieš beveik 12 metų ir per tą laiką padarė neįtikėtinų Marso nuotraukų. Moksliniu požiūriu visos jos yra savaip vertingos, tačiau kai kurios kelia daug klausimų. NASA neseniai pasidalino Marso lede ir grunto paviršiuje matomos duobės nuotrauka ir pareiškė - mokslininkai nežino, kas tai.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Pietiniame Marso pusrutulyje dabar yra vėlyva vasara. Saulė, o kartu ir temperatūra, aukštai nekyla, todėl visur matosi suledėjęs anglies dvideginis. Jis šioje vietoje pasižymi specifine struktūra ir primena šveicarišką sūrį – turi daug skirtingo dydžio skylių. Visgi, mokslininkai apie jas žino jau seniai, o štai didesnė ir su ledu nesusijusi duobė kelia klausimų.

Kas tai galėtų būti? Iš nuotraukų matyti, kad tai didžiulė duobė, prasiskverbianti giliai į Marso paviršių. Įprastai mokslininkai gali nustatyti tokių bruožų kilmę, pasinaudodami turimomis geologijos žiniomis. Dažniausiai duobes Marse sukelia susidūrimai su asteroidais ar koroziniai procesai. Tačiau šiuo atveju mokslininkai negali pasakyti, kas čia įvyko.

Žinoma, tokia žinia neliko nepastebėta tų, kurie mano, kad Marse gyvena arba gyveno protingos gyvybės formos – ta duobė būtinai yra patekimas į požemines jų gyvenvietes. Visgi, mokslininkai turi kitų versijų. Tai, kad tiksli duobės kilmė nėra žinoma, nereiškia, kad Marso tyrėjai yra visiškai pasimetę tamsoje.

Tai gali būti asteroido paliktas krateris, kuris keistai atrodo dėl aplinkui buvusio ledo sluoksnio. Kita dar labiau tikėtina versija aiškina, kad tai – smegduobė. Greičiausiai po Marso paviršiumi sugriuvo lavos vamzdžių sistema, priversdama planetos paviršių įdubti į netikėtai atsivėrusią tuštumą. O galbūt toje vietoje yra vulkanas, kuris staiga ištirpdė ledą, suformuodamas tunelį.

NASA taip pat pastebi, kad panašių duobių Marse yra ne viena, tik kitos nėra tokios ryškios ir aiškiai apibrėžtos. Greičiausiai jas sukelia sublimacija – kietos medžiagos virtimas dujomis. Taigi, sensacijų laukiantiems žmonėms dar teks palaukti.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Technologijos.lt
(31)
(5)
(26)

Komentarai ()