Labai mažai gyvūnų pasaulyje turi tokias spalvas, kaip pandos: aiškėja galimas atsakymas  ()

Juodas ir baltas kailiukas žavias didžiąsias pandas išskiria iš kitų meškų. Tačiau kodėl jų kailis yra būtent tokių spalvų? Neseniai mokslininkams kilo mintis, kaip tai būtų galima paaiškinti. Pasirodo, pandų kailio spalvos gali būti nulemtos sunkumų, kuriuos šios meškutės patiria ieškodamos maisto.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Gyvūnų karalystėje spalvos atlieka įvairias funkcijas: nuo priešingos lyties atstovų pritraukimo iki priešų atbaidymo. Kai kuriems gyvūnams spalvos padeda susilieti su gamta ir taip likti nepastebėtiems.

Norėdami suprasti, kodėl tam tikrų rūšių atstovai yra būtent tokių spalvų, mokslininkai paprastai juos lygina su kitais panašiomis sąlygomis gyvenančiais gyvūnais.

Pavyzdžiui, tiek Afrikoje ir Azijoje gyvenančių leopardų, tiek ir Šiaurės bei Pietų Amerikoje gyvenančių jaguarų kūnas turi tokias pat juodas dėmes, nes tai saulėtose teritorijose jiems padeda susilieti su šešėliuota aplinka, kai jie medžioja.

Tačiau pandos yra išskirtinės gyvūnijos karalystėje. Nors gyvūnų, kurių kūnas padengtas kontrastuojančių spalvų dryžiais ar dėmėmis, yra nemažai, ant balto kūno išsiskiriančios juodos „kojinės“, juodos ausys, juodos dėmės aplink akis ir juodi „marškinėliai“ yra reti.

Todėl mokslininkai iš Kalifornijos universiteto Deivise ir Kalifornijos valstijos universiteto Long Biče (JAV) pabandė išsiaiškinti, kodėl pandų kailis yra būtent tokio rašto, palygindami kiekvieną kūno dalį atskirai su panašiai išmargintų gyvūnų.

Prieš kelerius metus ta pati mokslininkų komanda padarė išvadą, kad zebrų dryžiai padeda sutrikdyti juos puolančius vabzdžius ir apsiginti nuo didelių musių būrių.

Dabar tyrėjų dėmesį patraukė didžiosios pandos. „Tyrimo metu kiekvienos pandos kūno dalies raštai buvo tiriami kaip atskira sritis“, – paaiškino Timas Caras iš Kalifornijos universiteto Deivise.

Komanda palygino atskiras juodas ir baltas pandos kūno dalis su dar 39 meškų porūšių atstovų kūno dalimis, taip pat su 195 rūšių žolėdžių kūną marginančiais raštais atkreipdami dėmesį į tai, kur gyvūnai gyvena.

Mokslininkai peržiūrėjo tūkstančius nuotraukų, ištyrė mažiausiai 20 galimų spalvų daugiau kaip 10 skirtingų kūno vietų. „Kartais ilgiausiai užtrunka atsakyti į paprasčiausius klausimus: kodėl panda yra juodos ir baltos spalvų?“ – interneto portalui „Science Alert“ pasakojo tyrėjas Tedas Stankowichius.

Regis, esant skirtingoms gamtinėms sąlygoms pandos kūno raštai jai leidžia susilieti su aplinka kalnuotame Centrinės Kinijos regione, kuris yra jų namai. Kartu raštai joms padeda bendrauti su draugais ir priešais. Priešingai nei kiti žolėdžiai, pandos ėda ne bet kokius augalus, o tik bambukų ūglius.

Ir nors šių augalų ten, kur jos gyvena, gausu, jie yra sunkiai virškinami. Taigi pandos yra priverstos mažai judėti, nes, nepaisant putlios išvaizdos, jos nesukaupia pakankamai kūno riebalų atsargų žiemai. Kadangi pandos neapsirūpina pakankamu kiekiu maisto medžiagų, jos priverstos maitintis visus metus, net ir pasnigus. Kitaip jos nepatenkintų savo energijos poreikių.

Baltas pilvas, nugara ir galva leidžia pandoms susilieti su aplinka tuomet, kai būna pasnigę ir pašalę. Taip jų nepastebi snieginiai leopardai ir šakalai, kurie pandas laiko savo pietumis. O štai tamsios „kojinės“ ir „rankovės“ šiltesniais mėnesiais joms leidžia pasislėpti atogrąžų bambukų giraitėse.

Dvasingos pandų akys, apsuptos juodais ratilais, padeda joms bendrauti tarpusavyje, o priešams signalizuoja galimą agresiją. Juodos ausys taip pat gali būti kaip įspėjimas priešams: „Atstok nuo manęs, aš grėsminga.“

Žinoma, tai nereiškia, kad pandų kailio rašto reikšmės jau galutinai ištirtos, tai atveria galimybes platesnėms diskusijoms. Pagaliau gamtoje juk ne viskas yra vien tik juoda arba balta.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(8)
(1)
(7)

Komentarai ()