Ištyrė 48 000 moterų ir 26 000 vyrų: pakeitus vos vieną porciją, mirties rizika sumažėja iki 17 proc.  ()

Vos vieną mėsos porciją per dieną pakeitus į saują riešutų, ankstyvos mirtis rizika sumažėja iki 17 proc., rodo naujas tyrimas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mėsos porciją galima pakeisti į saują riešutų arba į šaukštą žemės riešutų sviesto, praneša dailymail.co.uk.

Tyrimui vadovavusi daktarė Mercedes Sotos-Prieto iš Ohajo universiteto teigė: „Norint sveikiau maitintis, nebūtina visiškai keisti mitybos.

Svarbiausi sveikos mitybos elementai – didesnės porcijos vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų gaminių, riešutų ir pupelių, mažesnės raudonos ir perdirbtų mėsos gaminių porcijos, mažiau saldžių gėrimų ir stipriai apdorotų kruopų ir grūdų, kaip antai, baltųjų ryžių ir baltų miltų.“

Kaip vyko tyrimas

Ohajo universiteto tyrėjų tyrime dalyvavo 48 000 moterų (30–55 m. amžiaus) ir 26 000 vyrų (40–75 m. amžiaus).

Tiriamieji iš pradžių ir kas ketverius metus pildydavo klausimyną. Tyrimas truko iš viso 12 metų. Tyrimo dalyvių prašyta atsakyti, kiek kartų per pastaruosius metus valgė vienų ar kitų produktų.

Paskui rezultatus lygino su trimis sveikos mitybos planais, kuriuos 2015 m. pateikė sveikatos apsaugos specialistai amerikiečiams.

Vienas iš naudingesnių sveikatai planų – Alternatyvios sveikos mitybos indeksas, kuriame – produktai, mažinantys chroninių ligų riziką. Antroje vietoje – Alternatyvi Viduržemio jūros dieta, kurios pagrindą sudaro daržovės, žuvis ir alyvuogių aliejus. Trečioje vietoje – kraujospūdį mažinanti dieta.

Pagrindiniai tyrimo rezultatai

Paaiškėjo, kad 20 poc. pagerinus mitybą ankstyvos mirties rizika sumažėja 8–17 proc.

Taip pat paaiškėjo, kad vieną mėsos porciją pakeitus sauja riešutų ar 1 šaukštu žemės riešutų sviesto, sveikata pagerėja 22 taškais iš 110 galimų.

Tyrimai parodė, kad tyrimo laikotarpiu suprastėjus mitybai, ankstyvos mirties rizika padidėdavo 6–12 proc.

Nė vienas mitybos planas nelaikytas sveikesniu už kitus, tiesiog Alternatyvios sveikos mitybos indeksas ir Alternatyvi Viduržemio jūros dieta 15 proc. sumažindavo ankstyvos mirties nuo širdies ligų ar širdies smūgio riziką.

Kraujospūdį mažinanti dieta neskatino valgyti daugiau žuvies ar kitų omega trys riebalų rūgščių turinčių produktų (chia sėklų), mažinti alkoholio.

M. Sotos-Prieto teigė: „Nebūtina laikytis konkrečios dietos, norint sveikiau maitintis. Esminiai sveikos mitybos pagrindai – didesnis kiekis vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų gaminių, riešutų ir pupelių, mažesnės raudonos ir perdirbtų mėsos gaminių porcijos, mažiau saldžių gėrimų ir stipriai apdorotų kruopų ir grūdų, kaip antai, baltųjų ryžių ir baltų miltų.“

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(14)
(0)
(14)

Komentarai ()