5 būdai kaip cigarečių rūkymas padeda sveikatai: kai kurios ligos rūkančiuosius puola rečiau  (15)

Vaisių sultys turi labai daug cukraus, bet turi ir vitaminų. Alkoholis žaloja kepenis ir smegenų ląsteles, tačiau šiek tiek geriantys žmonės gyvena vos ilgiau nei visiški abstinentai. Dauguma produktų, kuriuos vartojame, turi ir neigiamų, ir teigiamų savybių. Bet ar esate girdėję kokius privalumus sveikatai suteikia rūkymas?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Ne, tikrai nenorime pasakyti, kad rūkyti yra sveika. Net jei rūkymas turi kokių nors sveikatos privalumų, žala jūsų kūnui vis tiek juos nusveria. Reguliariai rūkantys žmonės gyvena trumpesnį ir, jei galima taip pasakyti, nelaimingesnį gyvenimą - jie dažniau serga. Tačiau kai kurių ligų jie išvengiau dažniau nei nerūkantieji.

1. Rūkymas sumažina kelio sąnario keitimo būtinybės riziką

Kai kurie žmonės sendami pastebi, kad jų sąnariai labai greitai susidėvėjo. Kartais prireikia ir kelio sąnario keitimo operacijos, kuri gali būti skausminga, po jos reikalingas netrumpas reabilitacinis laikas. Mokslininkai iš Adelaidės Universiteto atliko tyrimą, kuris parodė, jog rūkantiems žmonėms kelio sąnarį tenka keisti rečiau. Aišku, vienas iš paaiškinimų būtų tai, kad rūkantieji dažnai yra ne tokie fiziškai aktyvūs. Tačiau net įtraukus šiuos faktorius, mokslininkai mano, kad tabako dūmai kažkaip apsaugo sąnarius nuo per greito dėvėjimosi. Mokslininkai dar negali tiksliai paaiškinti kaip.

2. Rūkymas sumažina Parkinsono ligos riziką

Parkinsono liga - labai sudėtinga lėtinė progresuojanti neurologinė liga. Mokslininkai jau prieš kurį laiką pastebėjo, kad tie reguliariai rūkantys žmonės yra tarsi apsaugoti nuo Parkinsono ligos. Dar daugiau - tyrimais įrodyta, kad kuo daugiau cigarečių per dieną surūkoma, tuo mažesnė tikimybė susirgti Parkinsono liga. Vėlgi, mokslininkai iš Harvardo Universiteto, kurie pirmieji sugebėjo įrodyti šį ryšį, vis tiek negali paaiškinti, kodėl taip yra. Jūs tikriausiai spėjate, kad dėl to, jog rūkaliai miršta per anksti, kad spėtų išsivystyti kokios nors su senatve susijusios ligos, tačiau mokslininkai atkreipė dėmesį ir į šį veiksnį, bet išvada liko tokia pati - daug rūkantys žmonės yra labiau apsaugoti nuo Parkinsono ligos.

3. Rūkymas neleidžia nutukti

Rūkantieji žino, kad rūkymas mažina apetitą. Šį tabako poveikį žinojo ir Amerikos žemyno gyventojai prieš europiečių atsikraustymą. Taip cigaretės veikia dėl kelių pagrindinių priežasčių. Visų pirma, rūkymas tarsi pakeičia užkandžiavimą. Rūkantieji taip pat prasčiau jaučia skonį, todėl maistas jiems nebėra toks svarbus. Galiausiai, pats nikotinas blokuoja apetitą. Aišku, joks gydytojas pasaulyje nerekomenduos rūkymo kaip svorio valdymo priemonės. Tačiau mokslininkai pastebi, kad staiga metę rūkyti žmonės labai dažnai sustorėja, nes pradeda daugiau valgyti.

4. Rūkymas sumažina mirties po infarkto riziką (bet yra vienas „bet“)

Rūkantieji dažnai lengviau pakelia širdies smūgius, kad ir kaip keistai tai skambėtų. Infarktas jiems nereiškia mirties nuosprendžio taip dažnai, kaip nerūkantiems žmonėms. Rūkalių kūnai taip pat lengviau priima gydymą, kuris užkerta kelią širdies smūgiui. Tačiau gydytojai dažnai pateikia labai paprastą paaiškinimą - rūkantieji širdies smūgį patiria būdami jaunesni.

5. Rūkymas didina Klopidogrelio efektyvumą

Klopidogrelis yra vaistai, skirti sumažinti infarkto ir insulto riziką. Mokslininkai iš Pietų Korėjos yra nustatę, kad Klopidogrelis geriau veikia tų žmonių kūnuose, kurie surūko bent 10 cigarečių per dieną. Vėlgi, joks gydytojas nerekomenduotų taip didinti jokių vaistų efektyvumo.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(29)
(19)
(10)

Komentarai (15)