10 įdomiausių savaitės mokslo naujienų (2018–03–19) (2)
Liūdnoji laiko pabaiga; Lazerinis termobranduolinis; Robobitės; Širdžiai neįsakysi; Kosminiai dvynių pokyčiai; Saulėtasis Egiptas; Vyriška kontracepcija; Asteroidų sprogdinimas; Dydis nesvarbu netgi galaktikoms; Plastikas jūroje.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Kovo 14 dieną baigėsi vieno iš žinomiausių šiuolaikinio mokslo vardų, fizikos teoretiko ir kosmologo Stepheno Hawkingo gyvenimas. Ta tema prikalbėta ir prirašyta daug, tad, patogu peržvelgti viską vienoje vietoje.
interestingengineering.comtechnologijos.lt
Kompaktišku bet galingu lazeriu kaitindami surikiuotų nanovielučių iš deuteruoto polietileno (polietileno, kuriame įprastas vandenilis pakeistas sunkesniu vandenilio izotopu – deuteriu) masyvus, CSU mokslininkai pademonstravo mikro branduolinę sintezę. Jie pasiekė rekordinį (500 kartų didesnį nei lazeriu veikiant plokščią paviršių) neutronų – branduolių sintezės produktų – generavimo lygį. Jų darbas publikuotas Nature Communications.
Lazeriniai kontroliuojamos branduolių sintezės eksperimentai paprastai atliekami šimtus milijonų dolerių kainuojančiais lazeriais stadiono dydžio pastatuose. Tokie eksperimentai dažniausiai tiria sintezę švarios energijos gavybai.
Jorge Rocca vadovaujama studentų ir tyrėjų komanda dirba su savo pačių pasigamintais ultrasparčiais ir galingais staliniais lazeriais. Juo apšvitinus nematomas vielutes, iš karto sukuriama karšta ir tanki plazma — tokios sąlygos primena žvaigždžių vidų. Tokioje plazmoje vyksta sintezės reakcijos, sukuriamas helis ir energingų neutronų blyksnis.
Sintezės neutronų gaminimą plačiu mastu galima panaudoti neutronais pagrįsto daiktų vidaus fotografavimui, strukūros tyrimams.
Walmart prekybos tinklas pateikė robotinių bičių, galinčių apdulkinti augalus kaip tikros, patentą.
Tai gali būti signalas, kad Walmart rengiasi labiau kontroliuoti savo maisto tiekimo grandinę.
Tokie dronai žiedadulkes perneštų nuo vieno augalo prie kito, naudodami jutiklius ir kameras.
Robobičių patentą Walmart pateikė kartu su kitais žemdirbystės dronais, tarp kurių, atpažįstantys piktžoles ir stebintys augalų būklę.
Mūsų giminės medyje – dar viena paslaptinga rūšis.
Retai laikome artimus giminaičius neandertaliečius patraukliais. Bet juos pašiepti reiškia pašiepti save: Homo sapiens su Homo neanderthalensis praleido daug intymių akimirkų ir jų genai sudaro 1 – 4 procentus žmonių genomo.
Kitų žmoginių primatų, Denisovo žmonių, DNR, Denisovans, irgi slypi šiuolaikini žmogaus genome.
Iš jo fosilijų išskirta DNR atskleidė tarprūšinį kryžmonimąsi. Tačiau nauja tyrimas žurnale Cell rodo, kad senoviniai romantiški santykiai neapsiriboja Sibiru: per Pietų Aziją keliavę žmonės irgi poravosi su kita Denisovo žmonių grupe.
„Tai revoliucinis tyrimas," sakė Davidas Reichas, tyrinėjantis senovinę DNR Harvardo universitete ir nesusijęs su tyrimu.
„Tai vienareikšmiškai trečiasis kryžminimosi įvykis,“ papildanti anksčiau nustatytus su Denisovo žmonėmis ir neandertaliečiais.
Scottas ir Markas Kelly yra identiški dvyniai — bent jau buvo, kol Scottas praleido metus kosmose. Kai Scottas grįžo Į Žemę po 340 dienų buvimo TKS, jis buvo 5 centimetrais aukštesnis, jo masė mažesnė, žarnyno biomas visiškai kitoks, ir — remiantis preliminariais NASA tyrėjų duomenimis — stipriai pasikeitė jo genų ekspresija. Naujame NASA pranešime spėjama, kad fizinis ir protinis stresas Scotto Kelly'io kūne aktyvavo šimtus „kosmoso genų“, pakeitusių astronauto imuninę sistemą, kaulų formavimąsi ir kitus kūno procesus. Nors dauguma šių epigenetinių pokyčių susinormalizavo grįžus į Žemę, apie 7 procentus astronautų genų ekspresijos liko pakeista — gali būti, kad tai liks visam laikui
Benbano Saulės pareke bus įrengtos 32 jėgainės. Parką planuojama užbaigti 2019 metų viduryje, ir pasieks 1650 MW galią.
interestingengineering.comtechnologijos.lt
Kaip ir moteriškose tabletėse, eksperimentinis vyriškas oraliniame kontraceptike – dimetandrolono undekanoate, DMAU – kartu veikia androgenas (vyriškas hormonas) toks, kaip testosteronas, ir progestinas, ir geriamas kartą per dieną.
Daugelis vyrų labiau norėtų tabletę gerti vieną kartą per dieną, o ne ilgai veikiančių injekcijų ar tepamų gelių.
Vyriškų kontraceptikų kūrimas užtruko, nes esamos geriamo testosterono fomos gali sukelti kepenų uždegiąmą ir iš organizmo greitai pasišalina – reikėtų per dieną gerti dvi dozes. Tuo tarpu DMAU yra undekanoato, ilgos grandinės riebiosios rūgšties, kuri sulėtina pasišalinimą
Mokslininkai tiria, kokio dydžio bombos reikėtų, norint susprogdinti asteroidą, praneša Space.com. Sukūrę mažus asteroidų atitikmenis ir apšaudę juos lazeriais, jie išsiaiškino, kad norint sunaikinti 200 metrų diametro asteroidą, turėtume detonuoti 200 kartų galingesnę bombą, nei 1945 metais Hirošimą sunaikinęs „Mažylis”. Šią savaitę rusiškame Journal of Experimental and Theoretical Physics leidime pasirodžiusiame tyrime taip pat pažymima, kad – kaip ir Armageddono scenarijuje – prieš sprogdinant bombą, reikėtų ją įkasti į asteroidą.
Jei sėdėtumėte ant besisukančios galaktikos krašto, visą ratą apsuktumėte per milijardą metų – ir nesvarbu, koks galaktikos dydis. Tyrėjai nustatė neutralaus vandenilio greitį galaktikose – nuo mažų nykštukinių iki didžiulių spiralinių ir remdamiesi šiais duomenimis, paskaičiavo, kiek laiko trunka vienas apsisukimas. Paaiškėjo, kad visų galaktikų tolimasis kraštas apsisuka per maždaug milijardą metų, nepaisant jų dydžio. Mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad galaktikų diskuose yra aštrūs kraštai, kuriuose daugiau senų žvaigždžių, nei tikėtasi – tai padės astronomams vėlesniuose stebėjimuose nustatyti, kur galaktika baigiasi.
Krilio vėžiagyviai gali susmulkinti mikroplastiką į dar mažesnes daleles, kas gali būti potencialiai žalinga. Tyrėjai mikroplastiko granulėmis – paplitusiu pasaulio vandenynų teršalu – maitino krilį ir tada jų kūnuose ir išmatose ieškojo dalelių. Paaiškėjo, kad krilis granules suskaidė į „nanoplastiko“ daleles, kurios buvo iki 94% mažesnės už 32 µm daleles. Mikroplastiką pavertus nanoplastiku, jį gali sunaudoti kiti mažesni jūros gyviai. Nature Communications straipsnio autoriai teigia, kad nanoplastiko fragmentai gali lengviau patekti į kitas jūros gyvūnų kūno vietas ir jas apnuodyti.