Marse pastebėta protonų pašvaistė: kas tai yra? (Video)  ()

Pašvaistes Žemėje įprastai sukelia Saulės vėjo elektronai, Žemės magnetosferos linijų genami ašigalių link ir ten sąveikaujantys su atmosfera.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Marse irgi yra tokių pašvaisčių, o dabar atrasta dar viena – dieninėje pusėje vykstanti protonų kuriama pašvaistė.

NASA orbitinis zondas MAVEN, tyrinėjantis Marso atmosferą, nustatė, kad dieninėje planetos pusėje, maždaug 120 km aukštyje virš paviršiaus, karts nuo karto sušvinta pašvaistė. Jos pasirodymas koreliuoja su sustiprėjusiu Saulės vėjo protonų srautu, pasiekiančiu Marsą.

Dabar pristatytas ir paaiškinimas, kaip protonai prasiveržia pro Marsą gaubiančias magnetinio lauko linijas ir sukelia švytėjimą.

Pasirodo, jie gali pavogti elektronus iš Marsą gaubiančio vandenilio dujų apvalkalo. Taip protonai virsta neutraliais atomais ir jų magnetinis laukas nebeveikia. Artėdami prie planetos, energingi vandenilio atomai susiduria su mažiau energingais atmosferos atomais ir sukuria pašvaistes.

Protonų pašvaistės egzistuoja ir Žemėje, bet čia jos retesnės, nei Marse, nes Žemės magnetosfera daug efektyviau nustumia Saulės vėjo protonus, šiems nespėjus pagauti elektronų. Šis atradimas padės geriau charakterizuoti Marso magnetinį lauką ir planetų atmosferų savybes.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Astronomy.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: Konstanta.lt
Konstanta.lt
(12)
(0)
(12)

Komentarai ()