Ką reiškia ir kodėl keičiasi mėlynių spalvos ir kada reikėtų susirūpinti  ()

Mėlynių atsiranda, kai pažeidžiamos po oda esančios smulkios kraujagyslės. Bėgant laikui, kraujosruva keičia spalvą, nes po oda susikaupęs kraujas imamas skaidyti, ir pažeidimas ima gyti, rašo „The Medical News Today“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mėlynė paprastai atsiranda, kai žmogus patiria traumą krisdamas ar į ką nors atsitrenkia. Tuo metu kraujagyslės tarp odos ir kitų audinių pratrūksta, ir po oda ima kauptis kraujas. Mėlynei gyjant, ji natūraliai keičia spalvą.

Mėlynės spalvos ir ką jos reiškia

Apie mėlynės amžių galima spręsti iš jos spalvos. Traumą patyrusiai vietai gyjant ir skylant hemoglobinui, kuris suteikia kraujui įprastą raudoną spalvą, mėlynė ima keisti spalvą. Tai yra natūrali gijimo proceso dalis.

Mėlynės vaizdui daro įtaką odos spalva. Vidutinio tamsumo odą turinčiųjų mėlynės būna rausvesnės ir geltonesnės spalvos. Dėl tamsesnės odos ir mėlynės atrodo tamsesnės.

Kai mėlynė gyja, jos spalva kinta: paprastai iš pradžių mėlynė yra raudona, nes po oda traumos vietoje susikaupia daug kraujo, kuriame yra daug deguonies.

Po vienos ar dviejų dienų deguonies kiekis mėlynėje mažėja, todėl raudonumas nyksta. Kelių dienų senumo mėlynė paprasta būna mėlyna, violetinė ar net juoda.

Po maždaug 5–10 dienų mėlynė pasidaro geltona arba žalia. Tokia spalva atsiranda dėl to, kad, skaidant hemoglobiną, susidaro biliverdinu ir bilirudinu vadinami dariniai.

Po 10–14 dienų mėlynė tampa gelsvai rusva arba šviesiai ruda. Galiausiai šviesiai ruda tapusi mėlynė ima visiškai nykti. Dauguma mėlynių išnyksta per maždaug dvi savaites.

Kada dėl mėlynių reikėtų susirūpinti?

Paprastai dėl mėlynių jaudintis neverta, nes tai yra paviršiniai pažeidimai, kuriems nereikia jokio medicininio gydymo, tačiau kai kuriais atvejais reikėtų susirūpinti.

Viena priežastis sunerimti yra hematoma. Hematoma – didelio kraujo kiekio susikaupimas tarp audinių. Paprastai tai įrodymas, kad trauma buvo rimtesnė. Kai susidaro hematoma, organizmas su ja negali susidoroti taip paprastai, kaip esant paprastai mėlynei. Hematoma išlieka tokios pačios spalvos, yra kieta, kelias dienas juntamas stiprus skausmas.

Hematomos atveju žmogui gali prireikti medicininės pagalbos. Hematomos vieta, dydis ir priežastis gali nulemti gydymo metodą.

Kai kurie svarbūs simptomai, rodantys, kad reikia kreiptis pagalbos:

1. Koja ar ranka aptirpsta.

2. Sąnarys, raumuo ar visa galūnė netenka dalies ar visos savo funkcijos.

3. Hematoma ir toliau auga.

4. Negyja daugiau nei dvi savaites.

5. Atsiranda prie lūžusio kaulo.

6. Atsiranda ant galvos ar kaklo.

7. Sutrikdo regą.

8. Be aiškios priežasties atsiranda ant pilvo, galvos ar liemens, nes tai gali rodyti, jog yra problema su vidaus organu.

Kaip pagreitinti mėlynės gijimą

Žmonės gali imtis priemonių, pagreitinsiančių mėlynės gijimą. Štai kelios priemonės, kurių galima imtis namuose:

Vienas iš pirmųjų veiksmų turėtų būti prie sumuštos vietos pridėti ką nors šalto. Ledo ar šaldytų daržovių maišelį reikėtų apvynioti rankšluosčiu ar audeklu ir pridėti. Nedėkite tokio šaldančio maišelio tiesiogiai prie odos, nes tai gali pakenkti odai.

Pridėjus šaltą kompresą, sumažinamas poodinis kraujavimas ir tinimas. Dėl to mėlynė gali būti mažesnė, mažesnis bus ir uždegimas.

Specialūs kremai

Žmonės naudoja arnikos, kvercetino, vitaminų B3 ar K kremus, kurie spartina mėlynės gijimą. Taip pat galima naudoti skausmą malšinančius ir nesteroidinius priešuždegiminius tepalus ar kitus vaistus.

Bet kokiu atveju, prieš naudojant tokius preparatus būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Reikėtų vengti aspirino, nes šis gali paskatinti gausesnį kraujavimą.

Apvyniokite

Pirmąsias kelias dienas po traumos galima dienos metu apvynioti sumuštą vietą elastiniu tvarsčiu. Tai sumažins mėlynę ir traumos sukeltą diskomfortą. Tvarstis turėtų būti standus, bet ne per daug suveržtas. Jeigu imate jausti tirpimą, dilgčiojimą ar didesnį diskomfortą, tai reiškia, kad reikėtų tvarsti šiek tiek atlaisvinti.

Pakelkite traumuotą vietą

Sumuštos vietos pakėlimas prilygsta šaldymui. Tai padeda išvengti didesnės mėlynės. Sumuštą galūnę reikėtų pakelti iki komfortiškos pozicijos.

Į gydytoją reikėtų kreiptis, jeigu pasireiškia šie simptomai:

1. Įtariamas kaulo lūžis.

2. Sąnarys, raumuo ar visa galūnė netenka savo funkcijos.

3. Skausmas stiprėja.

4. Mėlynė traumuotoje vietoje po kurio laiko vėl atsiranda.

5. Nėra aiškios mėlynės priežasties.

6. Mėlynė negyja dvi savaites.

7. Dėl mėlynės sutriko regėjimas.

Medikas gali nustatyti, ar nėra rimtesnių priežasčių, dėl kurių atsirado mėlynė. Retais atvejais mėlynė gali būti rimtesnės ligos simptomas, pavyzdžiui, hemofilijos, kaulų lūžių, kai kurių vėžio formų, kepenų problemų.

Aut. teisės: delfi.lt
(5)
(0)
(5)

Komentarai ()

Susijusios žymos: