Kam žmonėms reikalingas tas gerklėje tabaluojantis liežuvėlis? Kokią funkciją jis atlieka?  ()

Veidrodyje pažvelgę į burnos ertmės galą jame pamatysite liežuvėlį - mažą darinį, laisvai tabaluojantį ant minkštojo gomurio. Tai - visai maža mūsų kūno dalis, bet ar ji kam nors reikalinga? Kaip žmonės išgyvena su pašalintais liežuvėliais?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Visų pirma, liežuvėlyje yra daug seilių liaukų. Liežuvėlio išskiriamos seilės yra gana skystos, lakios, todėl lengvai teka žemyn į gerklę. Taip palaikoma kvėpavimo takų švara ir drėgmė. Stimuliuojamas liežuvėlis dalyvauja ir rijimo reflekse - todėl į gerklę sukišti pirštai kartais padeda dirbtinai sukelti vėmimą. Kita vertus, rijimo refleksas mūsų kūnui yra labai svarbus - jis užkerta kelia maisto patekimui į kvėpavimo takus. Tai reiškia, kad liežuvėlį pasiekęs maistas bus nukreiptas į skrandį, o mes neužspringsime. Aišku, tai suveikia ne visada, bet ši liežuvėlio funkcija yra labai svarbi.

Liežuvėlis kartu su minkštuoju gomuriu uždaro nosies ertmę. Tai taip pat svarbu ryjant maistą. Maisto patekimas į nosies ertmę yra nepatogus ar net skausmingas įvykis, kurio geriau išvengti.

Galiausiai, liežuvėlis naudojamas ir kalboje. Pavyzdžiui, prancūzų, hebrajų ir arabų kalbose garsas „r“ išgaunamas naudojant liežuvėlį. Liežuvėlis dalyvauja tariant ir kai kuriuos kitus priebalsius, kurie netgi yra žinomi kaip liežuvėlio priebalsiai. Joks kitas žinduolis neturi taip gausiai seilių liaukomis aprūpinto liežuvėlio, todėl mokslininkai mano, kad jis išsivystė kaip kalbos organas ir pirmykštėse kalbose buvo naudojamas labiau.

Liežuvėlis gali būti pašalintas dėl įvairių ligų, uždegimų ir traumų. Kartais liežuvėlis yra pašalinamas gydant miego apnėją, tačiau ši procedūra nėra labai dažna, nes pats randinis audinys gali prisidėti prie apnėjos. Liežuvėlis ar jo dalis kartais pašalinama ir įvairių ritualų metu. Pavyzdžiui, liežuvėliai šalinami Etiopijoje ir Eritrėjoje (tiesa, nei ten, nei ten šis reiškinys nebėra labai dažnas).

Įdomu tai, kad mokslas dar nežino jokių žymių, neabejotinų neigiamų liežuvėlio pašalinimo padarinių. Minkštasis gomurys vis tiek funkcionuoja kaip anksčiau, o seilių poreikį patenkina kitos liaukos. Kita vertus, kai kurie mokslininkai mano, kad liežuvėlio pašalinimas gali padidinti infekcijų ar užspringimo riziką. Problemų sulaukia ir tie, kurie nusprendžia persiverti liežuvėlį auskaru - tai gali sukelti didžiulį diskomfortą dėl nerimstančio rijimo reflekso.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(28)
(0)
(28)

Komentarai ()

Susijusios žymos: