Pirkdami mineralinį vandenį žmonės tik švaisto pinigus? 6 mitai apie vandenį ir ką apie tai sako KTU mokslininkai  ()

Žmonių galvose sukasi įvairūs mitai apie vandenį ir jo vartojimą, lemiantys dažnai labai skirtingų patarimų: apie tai, koks vanduo yra naudingesnis organizmui ir žmogaus sveikatai, kiek jo reikia išgerti per dieną, apie vandens filtrų naudojimą ir poveikį vandens kokybei, taip pat apie vandens skonį, kvapą, drumstumą ir netgi pakartotinį vandens buteliukų naudojimą. Esant daugybei nuomonių, vartotojai dažnai nežino, kuri tiesa tikra ar tikresnė.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto (KTU CTF) tyrėjas dr. Paulius Pavelas Danilovas pakomentavo keletą su kasdien mūsų vartojamu vandeniu susijusių mitų. Ar juos galima patvirtinti, ar visgi reikėtų paneigti?

1 mitas: Vanduo buteliuose yra sveikesnis ir saugesnis vartojimui nei vandentiekio vanduo

Pasak P. Danilovo, tai nebūtinai teisybė. „Parduotuvėje esantis vanduo tikrai turi atitikti geriamajam vandeniui keliamus kriterijus, todėl gamintojai jaučia atsakomybę. Tačiau lygiai taip pat vandentiekiu tiekiamas vanduo turi atitikti geriamojo vandens reikalavimus. Todėl pasakyti, kuris sveikesnis sunku. Be to, daug kas priklauso ir nuo žmogaus mitybos“.

Nors ir būna atvejų, kai tam tikru metu vanduo iš čiaupo nėra tinkamos kokybės ar neatitinka normų, bendrai Lietuvoje, pasak KTU CTF tyrėjo, vandentiekio vandens kokybė pakankamai aukšta palyginus su kitomis šalimis.

„Tačiau jeigu žmonės abejoja – geriau vandenį ištirti laboratorijoje. Didžioji dauguma atvejų parodys, kad tas vanduo yra sveikas ir tinkamas vartoti. Na, o jei ne – būtina imtis priemonių, kad būtų užtikrinta geresnė vandens kokybė“, – teigia tyrėjas.

P. Danilovas pastebi, kad ir parduotuvių lentynose vanduo yra skirtingas, todėl renkantis prekę į tai svarbu atkreipti dėmesį. „Reikia žiūrėti, ar tai yra natūralus mineralinis vanduo, kuriam yra taikomi aukšti reikalavimai, ar tai yra šaltinio vanduo, ar stalo vanduo. Galima iš savo paties čiaupo pripilti vandens į butelius, užsukti ir juos pardavinėti kaip stalo vandenį – tada vėl kyla klausimas, ar vanduo tikrai geras“, – sako jis.

2 mitas: Nerekomenduojama pakartotinai naudoti plastikinių vandens butelių

„Žinoma, kad galima naudoti. Nieko buteliukui per trumpą laiką neatsitinka. Svarbiausia, kad jis viduje būtų švarus. Todėl prieš pilant vandenį, reiktų tą buteliuką gerai išplauti“, – teigia KTU CTF tyrėjas.

Tačiau tyrėjas pabrėžia, kad taip elgtis ilgą laiką tikrai nepatartina: mat parduotuvėse parduodamuose vienkartiniuose vandens buteliukuose esantis vanduo dažniausiai yra specialiai dezinfekuotas, todėl viduje nėra mikroorganizmų. Tuo tarpu įsipylus vandens iš čiaupo mikroorganizmai vandenyje greitai pradeda daugintis.

„Išgėrus vandenį, tarkim, per dieną nieko neatsitiks. Bet jei vandenį laikysime dienas, savaites ar net mėnesius, vanduo tikrai gali būti nebetinkamas naudojimui, nes mikroorganizmai bus prisidauginę iki neleistinų normų“, – pažymi P. Danilovas.

Taip pat, plastikui senstant, galima įvairių junginių migracija iš buteliuko į vandenį. Todėl vandenį plastikiniame buteliuke (nesvarbu pakartotinai ar ne) ilgą laiką laikyti aukštoje temperatūroje, ar saulės šviesos poveikyje nepatartina.

„Todėl jei reiktų rinktis, kokią ilgalaikę daugkartinę gertuvę naudoti – siūlyčiau rinktis stiklinę tarą. Tačiau trumpalaikiam naudojimui pakartotinai naudoti vandens buteliuką tikrai galima“, – pastebi P. Danilovas.

3 mitas: Jei vandens skonyje ar kvape jaučiamas chloras, jis pavojingas žmogui ir jo sveikatai

KTU CTF tyrėjas tikina, kad jei vandenyje jaučiamas chloras – jo vartoti nereikėtų. „Žinoma, viskas priklauso nuo jo koncentracijos – ar ji didelė, ar dar normos ribose. Vienas dalykas, kai chloras jaučiamas stipriai, kitas – kai nežymiai. Jis veikia kaip dezinfekcinė priemonė“.

Vis tik dezinfekuojančiomis savybėmis pasižymintis chloras nėra nei tinkamas, nei reikalingas žmogaus organizmui. „Jaučiant vandenyje chlorą galima bandyti įsipilti vandenį į talpas, kurį laiką palaikyti ir chloras turėtų suirti iki nereaktyvių junginių. Jeigu ir palaikius chloras nepasišalina, tada išvis nereikėtų gerti tokio vandens“, – pataria P. Danilovas.

4 mitas: Šiek tiek drumstas ar balkšvas vanduo – netinkamas vartojimui

„Vanduo neturi būti drumstas. Jeigu vanduo turi tam tikrą drumstumą arba kokią intesyvią spalvą, tai nėra gera. Tokio vandens gerti nereikėtų“, – pažymi KTU CTF tyrėjas.

Pasak jo, esant tokiai situacijai svarbu išsiaiškinti, iš kur atsiranda drumstumas ar spalva – gal dėl to atsakinga vandenį tiekianti įmonė, pvz., vandens tiekimo sistemoje yra problemos, todėl tvarkomi vamzdžiai ir dėl to vanduo tapo drumstas, o gal kažkas negerai su namuose esančiais vamzdžiais ir jų kokybe.

P. Danilovas pasakoja, kad vanduo neturėtų būti ir balkšvas: „Kartais trumpalaikė balkšva spalva gali atsirasti dėl priplaktų oro burbuliukų. Bet jei vanduo iš tiesų toks yra, tai gali būti kažkokios medžiagos vandenyje ištirpusios ar dalelytės pakibusios, kurios suteikia tokią spalvą. Todėl nors tai gali būti ir nekenksminga, siūlau nerizikuoti ir tokio vandens nevartoti“.

5 mitas: Vandens filtrai pagerina vandens kokybę

Tyrėjo nuomone, prieš namuose įrengiant vandens filtrus reikėtų gerai įvertinti situaciją, nes jie ne visuomet reikalingi.

„Jeigu žmonės nepasitiki, kad jų vanduo yra saugus, vandens mėginį gali nunešti į atitinkamas laboratorijas, kurios tiria vandens sudėtį tiek mikrobiologiniu, tiek cheminiu aspektais, ir tada viskas bus aišku, – pataria P. Danilovas. – Tyrimas parodys, kokios medžiagos sudaro vandenį ir koks jų kiekis“.

Jis pasakoja, kad filtrų būna įvairių. Pavyzdžiui, vieni filtrai visiškai nudruskina vandenį, po to dar papildomai į vandenį yra pridedama tam tikrų mineralinių medžiagų; kiti filtrai šalina kietą vandenį sukeliančias medžiagas, t. y. kalcį ir magnį.

„Kartais žmonėms nepatinka, kad jų arbatinukas apsineša kalkėmis. Tos kalkės – tai kalcis ir magnis, kuris žmogui reikalingas. Todėl filtrų pagalba šios medžiagos tiesiog pašalinamos, kad virdulys būtų švarus. Bet tokiu būdu sau padaroma meškos paslauga: po to, negaudami pakankamai mineralinių medžiagų, žmonės turi gerti kalcio ir magnio papildus. Tai nežinau, ar tai yra gerai“, – teigia P. Danilovas.

6 mitas: Mineralinis vanduo ypatingai naudingas žmogaus sveikatai

KTU tyrėjo nuomone, renkantis vandenį, svarbu atsižvelgti į individualią žmogaus mitybą – vanduo nebūtinai turi būti didelės mineralizacijos, nes mineralinių medžiagų daugiausia gauname kartu su maistu. „Visgi jei žmogus serga ar daug prakaituoja, jos greitai prarandamos, todėl aukšto mineralizacijos laipsnio vanduo atstato elektrolitų balansą“, – teigia mokslininkas.

Jis tvirtina, kad yra įvairių mitų, jog mineralinis vanduo gali „sveikatinti, padėti išvengti tam tikrų ligų“, tačiau, tyrėjo nuomone, kartais pirkdami mineralinį vandenį žmonės tik švaisto pinigus.

„Palyginimui: kai kuris mineralinis vanduo kainuoja daugiau nei litras kuro. Tai nelogiška, juk tai vanduo, ne kažkoks stebuklas. Be to, svarbu žinoti, kokių mineralinių medžiagų asmeniškai reikia žmogui. Tarkim, jei žmogus turi tam tikrų skydliaukės ligų ir ilgą laiką geria vandenį su jodu, tas jodas vienų ligų atveju gali būti labai naudingas, o kitų ligų atveju gali būti ne tik nenaudingas, bet net ir kenksmingas“, – sako P. Danilovas.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(29)
(3)
(26)

Komentarai ()

Susijusios žymos: