Prieš 46 metus sukurti vaistai gali padėti kovoje su senėjimu - jie skatina ląsteles apsikuopti  (2)

1973 metais moajais garsėjanti Velykų sala pasauliui pasiūlė dar vieną dovaną - rapamiciną. Šie vaistai, dar žinomi sirolimo vardu, buvo sukurti izoliavus Velykų salos dirvos bakterijas. Nors rapamicinas imuniteto slopinimui naudojamas jau kelis dešimtmečius, mokslininkai ką tik atrado dar vieną šio vaisto panaudojimo būdą - jis gali padėti kovoje su senėjimu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Rapamicinas kaip imunosupresantas dažnai naudojamas po organų transplantacijų. Šie vaistai slopina natūralias paciento organizmo reakcijas į svetimkūnį ir leidžia prigyti persodintiems organams bei audiniams.

Pastaruoju metu mokslininkai vis labiau domisi rapamicinu ir dėl jo priešvėžinių savybių. Jis blokuoja vadinamąjį mTOR baltymą, kuris skatina ląstelių augimą. Kadangi vėžys pasižymi nekontroliuojamu ląstelių dauginimusi, mTOR blokavimas yra daug potencialo turintis gydymo metodas.

Tačiau mokslininkai žino ir dar vieną būdą, kaip rapamicinas padeda žmogaus sveikatai. mTOR blokavimas skatina autofagiją - ląstelės savęs virškinimo procesą, kurio metu lizosomos (ląstelių atliekų tvarkymo centrai) sunaikina netinkamus baltymus ir pažeistas organeles.

Lizosomos ir pats autofagijos procesas yra būtini ląstelių sveikatai išlaikyti. Pažeistų organelių ir baltymų skaidymo procesas išskiria amino rūgštis ir lipidus, kurie vėliau ląstelėse gali būti panaudoti kaip statybiniai blokai. Taigi, autofagija lėtina organizmo senėjimą, nes, galima sakyti, išlaiko švarą ląstelių viduje.

Sveikai ląstelių veiklai įvairios organelių liekanos bei neveiksnūs baltymai iš tikrųjų trukdo. Netvarka ląstelėse skatina organizmo senėjimą, prisideda prie Alzheimerio ir Parkinsono ligų vystymosi.

Jau prieš kelerius metus mokslininkai pastebėjo, kad rapamicinas skatina autofagiją, didindamas lizosomų aktyvumą. Jau tuomet buvo kalbama, kad mTOR blokuojantis vaistas gali būti panaudotas kovoje su senėjimu. Tačiau dabar aišku, kad rapamicino poveikis nėra susijęs išimtinai tik su mTOR blokavimu.

Tai mokslininkai patikrino naudodami itin pažangius lizosomų spaustuvus ir pristatydami vaistus nepriklausomai nuo mTOR baltymo. Taip mokslininkai išsiaiškino, kad rapamicinas stimuliuoja ir lizosomos membranoje esantį kalcio jonų kanalą, žymimą raidėmis TRPML1. Šis procesas vyksta nepriklausomai nuo mTOR veiklos.

TRPML1 yra nepaprastai svarbus. „Be šio kanalo neurodegeneracija prasidėtų iš karto. Tuo tarpu TRPML1 stimuliavimas neurodegeneracinius procesus stabdo“, lizosomų kalcio jonų kanalo svarbą pakomentavo Haoxingas Xu, vienas iš tyrimo autorių.

Taigi, dabar mokslininkai tyrinės patį mechanizmą, kaip rapamicinas veikia TRPML1 kanalą ir pačias lizosomas. Pagrindinis tikslas - naujos kartos rapamicino sukūrimas. Patobulintas vaistas stabdytų senėjimo procesus, taip pat padėtų kovoja su neurodegeneracinėmis ligomis.

(26)
(2)
(24)

Komentarai (2)