Kodėl katės miauksi? Pasirodo, šis garsas skirtas specialiai žmonėms - ką jos nori tuo pasakyti?  ()

Be žmonių gyvenančios katės turi aiškų bendravimo tarpusavyje būdą – daugiausiai tarpusavyje jos komunikuoja kvapais, taip pat snukio išraiškomis, sudėtinga kūno kalba ir prisilietimais. Katės taip pat skleidžia garsus ir tai daro prieš poruojantis, pamačius grobį, stengiantis atbaidyti įsibrovėlį arba išsigandus. Tačiau miauksėjimas nėra natūralios kačių kalbos dalis – jis buvo sukurtas bendrauti su žmonėmis.


Vienintelis miauksėjimas kačių kalba yra atliekamas tarp katės motinos ir jos kačiukų. Švelnus ir plonas kačiukų miauktelėjimas yra skirtas atkreipti motinos dėmesį, siekiant gauti dėmesio. Tačiau katėms užaugus, šis miauksėjimas liaujasi – išskyrus atvejus, kai bendraujama su žmonėmis.

Tad kodėl katės miauksi žmonėms? Jūsų katė yra priklausoma nuo jūsų ir greitai supranta, kad jūs nesuprantate jos kvapo žinučių, kurias ji palieka ant jums priklausančių daiktų – kaip ir kūno kalbos.

Tad miauksėjimas yra skirtas priversti jus daryti tai, ko katė nori. Miauksėjimas tampa antrąja katės kalba, skirta komunikuoti su savo šeimininku. Kai kurie mokslininkai net teigia, kad miauksėjimas evoliucionavo taip, jog būtų manipuliuojama žmonėmis. Reikia pripažinti, kad tai veikia.

Dr. Nicholas Nicastro atliko mokslinį darbą apie žmonių gebėjimą suprasti kačių miauksėjimą. Jis įrašė šimtus kačių miauksėjimų, kai katės bendravo su žmonėmis. Tada jis paprašė žmonių pasiklausyti miauksėjimų – ir pasakyti, ko katės jais norėjo paprašyti. Iš pradžių buvo klausiama abstrakčiai – įvertinti, ar katė yra pikta, ar maloni. Antroje dalyje jau buvo klausiama konkretesnių klausimų: pavyzdžiui, ar katė prašo maisto, ar nori, kad žmogus pasišalintų.

Nenuostabu, kad kuo žmonės buvo labiau patyrę su katėmis, tuo jie geriau suprato jų kalbą. Žmonės, kurie augina kates, teisingai išvertė 40 procentų kačių miauksėjimų. Tai yra pakankamai įspūdingas rezultatas – turint omenyje, kad tyrimo dalyviai vizualiai kačių nematė. Mat dažniausiai katei miauksint mes galime gauti daugiau užuominų iš konteksto, įskaitant vietą, laiką ir kūno kalbą.

O miauksėjimo variacijų yra išties nemažai. Dauguma šeimininkų savo kačių kalbą išmoksta pakankamai lengvai. Trumpas ir aukšto tono pamiauksėjimas reiškia pasisveikinimą. Keletas tokių pamiauksėjimų, pasigirstančių iš eilės, gali reikšti džiaugsmą šeimininkui grįžus namo.

Katės naudoja malonius miauksėjimus, norėdamos gauti iš šeimininko maisto, išeiti į lauką ar tiesiog gauti jūsų dėmesio. Katė greitai išmoksta, koks sumiauksėjimas leidžia pasiekti geriausius rezultatus.

Katės naudoja nemalonius, šiurkščius ir garsius miauksėjimus kažko reikalaudamos, įspėdamos ar reikšdamos nepasitenkinimą. Šie miauksėjimai yra išreiškiami žemesniu balso tonu. Tiesa, reikalavimų išreiškimui katės dažnai turi kelių variacijų miauksėjimus.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(29)
(7)
(22)

Komentarai ()