Signalai iš nežemiškų civilizacijų – mokslininkai sako, kad dabar jau galime juos užfiksuoti  ()

Ar Visatoje esame vieni? Tai klausimas, į kurį atsakymą norėtų žinoti kiekvienas, tačiau kol kas turime tenkintis tik mokslininkų teorijomis apie pažangias ateivių civilizacijas. Tiesa, nemažai astronomų mano, kad nežemiškos civilizacijos gali į kosmosą siųsti stiprius šviesos signalus, kuriuos, technologijų pagalba, dabar jau galėtume užfiksuoti.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Nuo pat tų laikų, kai buvo išrastas radijas – žmonės tyliai klausosi žvaigždžių ir galvoja, ar dar kur nors beribėje Visatoje egzistuoja kokia nors pažangi civilizacija. Tačiau jei tokia ir yra, gali būti, kad ji komunikacijai naudoja kitokias technologijas nei mes. Dėl to astronomai pradėjo ne tik klausytis, bet ir stebėti kosmosą, taip ieškodami bet kokių nežemiškos gyvybės civilizacijos signalų, pavyzdžiui, lazerio spindulių.

Projektas „Breaktrough Listen“ šiuo metu vykdo didžiausią „Nežemiškos gyvybės paieškos“ (angl. „Search for Extraterrestrial Intelligence“, SETI) programą ne tik pasaulyje, bet ir visoje žmonijos istorijoje. Neseniai šios organizacijos atstovai paskelbė, kad nedidelė mokslininkų komanda pradėjo stebėti kosmosą naudodami VERITAS („Very Energetic Radiation Imaging Telescope Array System“) teleskopus. Tikimasi, kad jais pavyks užfiksuoti ateivių siunčiamus signalus.

„Kai kalbame apie nežemišką gyvybę už Žemės ribų – mes nežinome nei kur ji yra, nei kaip komunikuoja, dėl to signalų ieškosime visose įmanomose vietose ir įvairiausiais įmanomais būdais. VERITAS teleskopai leidžia praplėsti paiešką dar labiau“, – teigia „Breaktrough Listen“ įkūrėjas, mokslo ir technologijų entuziastas, fizikas Yuri Milneris.

Naudodami VERITAS, astronomai skenuos naktinį dangų ir ieškos nanosekundę trunkančių šviesos blyksnių, kylančių iš netoliese esančių žvaigždžių. Visi šie šviesos pliūpsniai būtų ryškesni nei aplink esančios žvaigždės, o tai galėtų reikšti ateivių komunikaciją.

„Su VERITAS mes galime stebėti naujas signalų formas: greituosius optinius šviesos pliūpsnius. Optinę komunikaciją jau naudoja NASA, taip iš Mėnulio į Žemę yra perduodamos puikios kokybės nuotraukos. Yra tikimybė, kad pažengusios ateivių civilizacijos naudoja geresnę šios technologijos versiją“, – sakė SETI tyrimų centro direktorius Andrew Siemionas.

Didelio masto paieška

VERITAS jau ieškojo lazerio signalų, kylančių iš keistai švytinčios „Tabby“ žvaigždės. Kai kurie spekuliavo, kad ten gali būti pastatyta kokia nors ateivių struktūra, kuri ir sukelia tokį keistą švytėjimą.

Mokslininkai sako, kad jei pačiais galingiausiai lazeriais Žemėje šviestume iš „Tabby“ žvaigždės mūsų link – VERITAS tai užfiksuotų. „Breaktrough Listen“ sąraše yra milijonas žvaigždžių, kurias planuojama tyrinėti, o daugeli jų yra net 10 ar 100 kartų arčiau nei „Tabby“ žvaigždė. Tai reiškia, kad net ir silpnesni ateivių signalai galėtų būti užfiksuoti.

VERITAS teleskopų masyvą sudaro keturi 12 metrų teleskopai, kurie buvo sukurti gama spindulių stebėjimui – tai elektromagnetinės bangos, kurių fotonus skleidžia atomų branduoliai radioaktyvioji skilimo ir branduolinių reakcijų metu. Kosmose gama spinduliai kyla iš sprogstančių žvaigždžių arba juodųjų skylių.

Kai iš kosmoso atkeliaujantys gama spinduliai pasiekia Žemės atmosferą – kyla neryškus mėlynas šviesos pliūpsnis, žinomas kaip Čerenkovo spinduliavimas. Tai atsitinka dėl to, kad krūvį turinčios dalelės, pavyzdžiui, elektronai, izoliatorių pralekia greičiu, didesniu už fazinį šviesos greitį.

VERITAS teleskopų masyvas gali aptikti šiuos pliūpsnius ir nustatyti iš kur jie kyla, būtent dėl to mokslininkai ir pasirinko nežemiškos gyvybei paieškai naudoti šią technologiją.

„Tikrai nuostabu kaip puikai VERITAS teleskopai tinka šiam projektui. Jie buvo pastatyti gama spindulių stebėjimui, bet pasitarnaus ir kitose srityse“, – teigia fizikos profesorius Santa Cruzas.

„Breaktrough Listen“ yra 100 mln. JAV dolerių finansavimą turintis, ir 10 metų truksiantis projektas, kurį įkūrė Rusijos milijardierius Y.Milneris. Projektas startavo 2015 metais ir nuo tada apžvelgė daugiau nei 1000 žvaigždžių, esančių 160 šviesmečių atstumu nuo mūsų. Pagrindinis projekto tikslas – ieškoti ir galiausiai rasti ateivių civilizacijos skleidžiamus signalus ar kokius nors kitokius jų pėdsakus.

„Mes manome, kad gyvybė Žemėje atsirado spontaniškai, todėl yra tikimybė, kad ir kitose begalinėse Visatos vietose įvyko tas pats. Gali būti, kad kokia nors protinga gyvybės forma dabar žiūri į mūsų skleidžiamus signalus ir visiškai supranta, kas tai yra. Žinoma, gali būti, kad mūsų signalai į kosmosą iškeliauja ir taip niekada nieko ir nepasiekia“, – per „Breaktrough Listen“ startą sakė garsus fizikas Stephenas Hawkingas.

Parengta pagal „Live Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(16)
(3)
(13)

Komentarai ()