Iš 28 000 variantų išrinktas vardas naujajam marsaeigiui: kuo jis toks ypatingas ir kodėl jam vardą sugalvojo septintokas (Video)  ()

Kitais metais ant Marso turėtų nusileisti Atkaklumas (arba Atkaklusis) – būtent taip (angl. Perseverance) buvo pavadintas 2021 metais Raudonąją planetą pradėsiantis tyrinėti NASA marsaeigis, o tokį pavadinimą jam pasiūlė septintokas.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Iš viso paskutiniame vardynų etape marsaeigio pavadinimai buvo renkami iš tokių variantų: Clarity (liet. aiškumas, skaidrumas), Courage (liet. drąsa) Endurance (liet. ištvermingumas), Fortitude (liet. tvirtumas), Ingenuity (liet. išmoningumas), Perseverance (liet. atkaklumas), Promise (liet. pažadas), Tenacity (liet. kibumas, atkaklumas) ir Vision (liet. vizija, svajonė).

Iš viso marsaeigiui buvo pasiūlyta 28 000 vardų, o galiausiai laimėjusįjį pasiūlė Virdžinijos valstijos Lake Braddock vidurinės mokyklos septintokas Alexanderis Matheris. Tam jam reikėjo ne tik pasiūlyti pavadinimą, bet ir parašyti motyvacinį rašinį, kodėl siūlomas būtent toks pavadinimas.

Marsaeigis Perseverance yra 1025 kg svorio „robotas-mokslininkas“, kuris šių metų liepos 17 d. pakils iš Žemės, o 2021 vasario 18 nusileis Marso Jezero krateryje.

Perseverance tirs planetos astrobiologinę ir geologinę aplinką bei istoriją, kaups mėginius, kuriuos tikimasi atgabenti į Žemę būsimomis misijomis.

Jis turėtų tapti jau penktuoju ratų žymes ant Raudonosios planetos paviršiaus palikusiu aparatu po ankstesnių marsaeigių: „Sojourner“, pavadinto kovos už JAV juodaodžių teisės pionierės Sojourner Truth (Sodžorner Trut) vardu, „Spirit“ („Dvasia“), „Opportunity“ („Galimybė“) ir „Curiosity“ („Smalsumas“).

Naujojo zondo pavadinimas buvo paskelbtas per renginį Leik Bredoko vidurinėje mokykloje, esančioje Virdžinijos valstijose mieste Berke. Jo metu buvo pasveikintas septintokas Alexas Matheris, pasiūlęs šį pavadinimą.

„Alexo siūlymas pagavo tyrinėjimų dvasią“, – sakė NASA mokslo misijos direktorato asocijuotasis administratorius Thomas Zurbuchenas (Tomas Curbuchenas).

„Kaip ir per kiekvieną ankstesnę tyrinėjimų misiją, mūsų marsaeigis susidurs su iššūkiais ir padarys nuostabių atradimų“, – pridūrė jis.

Kaip ir jo pirmtakų, „Perseverance“ pavadinimas buvo parinktas per šalies mastu surengtą konkursą, kurio metu pasirinkimus galėjo siūlyti mokyklinio amžiaus vaikai.

Marsaeigio prototipu buvo pasirinktas ankstesnis marsaeigis Curiosity. Tuo tarpu Perseverance galės tirti planetos geologiją gręždamas paviršių, taip pat pirmą kartą tokių tyrimų istorijoje bus panaudotas nedidelis sraigtasparnis.

Planuojama, kad šis aparatas atliks iki 5 skrydžių, iš kurių kiekvienas truks iki 3 minučių. Sėkmingo panaudojimo atveju sraigtasparniai būtų naudojami tolimesnėse Marso tyrimo misijose.

Planuojama, kad „Perseverance“ nešanti raketa turėtų pakilti iš NASA kosminio centro Kanaveralo kyšulyje Floridoje kažkur tarp šių metų liepos 17-osios iki rugpjūčio 5-osios. Tuo metu bus palankus laikotarpis skrydžiui, nes Žemė ir Marsas bus arti vienas kito. Numatoma, kad „Perserverance“ nusileis Marse ateinančių metų vasarį.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(7)
(0)
(7)

Komentarai ()

Susijusios žymos: