Saulė išmetė stipriausią pliūpsnį nuo 2017 metų: panašu, kad prasideda pokyčiai  ()

Atrodo, Saulė pagaliau bunda iš savo snaudulio. Penktadienio (gegužės 29 d.) rytą mūsų žvaigždė išmetė savo stipriausią pliūpsnį nuo 2017 m. spalio – išsiveržimą pastebėjo Saulės stebėjimui skirta NASA Saulės dinamikos observatorija (SDO).


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Saulės pliūpsniai yra spinduliuotės išmetimai, atsirandantys iš saulės dėmių – laikinų tamsių ir palyginus vėsių dėmių ant saulės paviršiaus, pasižyminčių dar ir labai stipriais magnetiniais laukais.

Mokslininkai stiprius pliūpsnius suskirsto į tris kategorijas: C, M ir X. Kiekviena klasė yra 10 kartų galingesnė už ankstesnę: M pliūpsniai yra 10 kartų stipresni nei C pliūpsniai, tačiau 10 kartų silpnesni nei X klasės pliūpsniai.

Penktadieninis pliūpsnis klasifikuotas M lygiu, tad tai nebuvo kažkas labai baisaus – be to, jis nebuvo nukreiptas į Žemę, tad tikėtis jokių pašvaisčių ar jaudintis dėl pavojų ryšiams bei elektronikai neverta.

Tačiau pliūpsnis gali būti ženklu, kad Saulė pereina į aktyvesnį savo 11 metų veiklos ciklo etapą, sako NASA. Jei tai pasitvirtins – reiškia, dabartinis ciklas, vadinamas „Saulės ciklu 24“, jau gali būti pasibaigęs.

Mokslininkai naujų ciklų pradžią sieja su „saulės minimumu“ – tuo metu, kai saulėje susiformuoja mažiausiai dėmių ir ji būna mažiausiai aktyvi.

„Tačiau norint sužinoti, ar naujas ciklas prasidėjo, reikia bent šešių mėnesių Saulės stebėjimų ir jos dėmių skaičiavimo, nuo minimumo pradžios“, – komentuodami SDO užfiksuotą pliūpsnį pirmadienį komentare paskelbė NASA pareigūnai.

„Kadangi tą minimumą apibrėžia mažiausias saulės dėmių skaičius cikle, mokslininkams reikia pamatyti, kad skaičius nuolat auga – idant galima būtų nustatyti, kada tiksliai jis buvo mažiausias, – aiškina NASA. – Tai reiškia, kad saulės minimumas yra atvejis, atpažįstamas jau tik po paties fakto: tai gali užtrukti nuo šešių iki dvylikos mėnesių“.

Taigi, belieka laukti daugiau stebėjimų – ir patvirtinimo, ar mes jau esame dvidešimt penktajame Saulės cikle.

Parengta pagal „Live Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(21)
(2)
(19)

Komentarai ()