Žmogaus kūno vieta, kur evoliucija vyksta labai sparčiai - keičiamės greičiau nei manėte  (3)

Tikriausiai sėdėdami mokyklos suole kadaise galvojote, jei žmogus evoliucionavo per tūkstančius metų, kodėl dabar nesikeičiame? Iš tikrųjų, keičiamės. Tikriausiai pastebėjote, kad modernūs žmonės yra vis aukštesni. Ir kai kurioms ligoms esame atsparesni. Evoliucija yra lėtas procesas, tačiau mokslininkai Australijoje aptiko vieną mūsų kūno vietą, kur ji vyksta labai sparčiai.


Visi šio ciklo įrašai

  • 2020-10-13 Žmogaus kūno vieta, kur evoliucija vyksta labai sparčiai - keičiamės greičiau nei manėte  (3)

Ar esate girdėję apie vidurinę arteriją? Ji galbūt yra jūsų rankoje šalia vidurinio nervo. Įvairūs tyrimai rodo, kad ją turi tik kiek daugiau nei trečdalis žmonių, o tie, kurie jos neturi, jos ir nepasigenda - ji nėra kritiškai svarbi.

Dabar mokslininkai Australijoje nusprendė patikrinti, ar vidurinės arterijos nyksta, ar dažnėja. Jie ištyrė 51-101 amžiaus žmones, mirusius 2015-2016 metais ir pastebėjo, kad lygiai trečdalis jų turėjo vidurines arterijas. Tuo tarpu apie 1880-uosius šias arterijas turėjo tik 10 % populiacijos. Dabar jau 35 % žmonių turi šią kraujotakos sistemos dalį. Mokslininkai skaičiuoja, kad visi žmonės, kurie gims po 80 metų, turės vidurines arterijas, tačiau jas dar iki to laiko imsime laikyti normaliomis kūno dalimis.

Vidurinės arterijos susiformuoja pakankamai ankstyvose vaisiaus vystymosi stadijoje. Su laiku jos netenka daugelis vaisių, tačiau kai kurie jas išlaiko. Kitaip tariant, tie žmonės, kurie turi vidurines arterijas, išlaikė tai, kas įprastai dingsta dar jiems vystantis gimdoje. Todėl, ir dėl to, kad daugelis žmonių jų neturi, vidurinės arterijos yra laikomos šiokia-tokia anomalija. Jos tikrai nekenkia, tačiau priimta manyti, kad jų turėtų nebūti. Ir tai su laiku pasikeis - kai dauguma žmonių turės vidurines arterijas, jų neturėjimas bus laikomas nedideliu nukrypimu nuo normos.

 

Šiuo metu išskiriami du vidurinių arterijų tipai - pirmojo tipo vidurinės arterijos tiekia kraują dilbiui ir plaštakai, antrojo - tik dilbiui. Žmogus gali turėti vidurinę arteriją tik vienoje arba abiejose rankose. Kai vidurinės arterijos nėra, už kraujo tiekimą į šias zonas atsako kitos kraujagyslės. Mokslininkai negali išskirti jokių vidurinės arterijos turėjimo ar neturėjimo privalumų. Kita vertus, gali būti, kad tai - tik nepakankamai ištirtas klausimas.

 

Tai kodėl dabar žmonės evoliucionuoja šia kryptimi, kad visi turėtų vidurines arterijas? Na, gali būti, kad kažkas pasikeitė besilaukiančiųjų priežiūroje ar žmonių gyvensenoje apskritai, kad natūralus vidurinės arterijos išnykimas dabar yra praleidžiamas. Tai būtų prasta žinia - vaisiaus vystymasis gimdoje gali būti sutrikęs. Kita vertus, gali būti, kad žmonės tiesiog daugiau dirba smulkius darbus ir mūsų plaštakoms bei pirštams reikia daugiau kraujo.

Aut. teisės: Technologijos.lt
(52)
(5)
(47)

Komentarai (3)