Pirmą kartą už Kinijos ribų atrastas virusas artimas naujajam koronavirusui: ir vėl kalti šikšnosparniai?  ()

Pirmą kartą už Kinijos ribų atrastas virusas, kuris, kaip sako mokslininkai, yra „artima giminė“ naujajam koronavirusui.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Mokslininkai atrado du virusus užšaldytuose šikšnosparniuose ir jų išmatose, laikomuose Kambodžos ir Japonijos laboratorijose, skelbia „Nature News & Comment“.

Kadangi SARS-CoV-2 – virusas, sukeliantis ligą COVID-19“, ir toliau plinta visame pasaulyje, mokslininkai niekada nebuvo nutraukę patogeno kilmės vietos paieškų. Kaip ir „pusbrolis“ SARS-CoV, kuris 2000-ųjų pradžioje sukėlė sunkaus ūmaus kvėpavimo sindromo (SARS) protrūkius, taip ir SARS-CoV-2 atsirado iš pasagnosinių šikšnosparnių (Rhinolophus genties). Tačiau kai kurie pėdsakai rodo, kad virusas galėjo prasiskverbti į kitą gyvūną, dar prieš užkrėsdamas žmones.

Ieškodami artimų koronavirusų, mokslininkai gali padėti išspręsti paslaptį, kaip SARS-CoV-2 peršoko nuo šikšnosparnių ant žmonių ir sukėlė dabartinę pandemiją. Dabar mokslininkai tokį virusą atrado Kambodžoje, sako virusologai.

„Tai ir yra, ko mes ieškojome, – „Nature News“ pasakoja tyrimams vadovavusi Kambodžos Pasteuro instituto Pnompenyje virusologė, daktarė Veasna Duong. – Tai buvo labai įdomu ir tuo pačiu labai nustebino“. Tyrimai tebevyksta ir kol kas dar nebuvo paskelbti jokiame moksliniame žurnale.

 

Komanda virusą atrado dviejuose Šamelio pasagnosiuose šikšnosparniuose (R. shameli), kurie pirmą kartą buvo surasti 2010 m. – ir nuo tada laikomi užšaldyti. Norėdami patvirtinti viruso ryšį su SARS-CoV-2, mokslininkai ištyrė nedidelį viruso genomo segmentą. Šis segmentas, sudarytas iš 324 bazių porų – RNR statybinių blokelių – yra labai panašus į žinomus koronavirusų šeimos narius, sako Vietnamo laukinės gamtos apsaugos draugijos evoliucijos biologė Alice Latinne.

Ir mokslininkų komanda nustatė, kad trumpasis naujojo viruso segmentas yra panašus į SARS-CoV-2 – o taip pat ir į artimiausio žinomo jo giminaičio, šikšnosparnių koronaviruso, vadinamo RaTG13, atitinkamus fragmentus. Dabar mokslininkai turi išskirti visą naujai atrasto viruso genomą, kuriame greičiausiai yra apie 30 000 bazinių porų – kad tiksliai sužinotų, kiek jis artimas SARS-CoV-2.

Iki šiol komanda išskyrė apie 70 proc. naujojo viruso genomo, tačiau vis tiek reikia išanalizuoti kritinius genus – įskaitant tuos, kuriuose yra instrukcijos, kaip kurti smaigalio baltymą, leidžiantį virusui patekti į ląsteles.

RaTG13 – artimiausias iki šiol žinomas SARS-CoV-2 giminaitis – su pandeminiu virusu sutampa 96 proc. ir greičiausiai prieš 40-70 metų atsiskyrė nuo bendro patogenų protėvio. Taigi, jei naujai atrastas virusas yra bent 97 proc. panašus į SARS-CoV-2, jis būtų artimesne „gimine“ nei RaTG13.

 

Jei sekos yra bent 99 proc. panašios, naujai atrastas virusas gali būti tiesioginis pandemijos sukėlėjo protėvis, – „Nature News“ sako Zhejiango universiteto (Kinija) infekcinių ligų tyrėjas Aaronas Irvingas.

Arba naujai atrastas virusas gali ir nebūti toks artimas SARS-CoV-2, kaip RaTG13. Pavyzdžiui, , tyrime, lapkričio 2 d. paskelbtame moksliniame žurnale „Emerging Infectious Diseases“, skelbiama, kad koronavirusas, neseniai aptiktas šaldytose šikšnosparnių išmatose Japonijoje, su SARS-CoV-2 sutampa apie 81 proc.

Remiantis ląstelių kultūros tyrimais, virusas, vadinamas Rc-o319, negali patekti į žmogaus ląsteles naudodamas tą patį receptorių, kurį naudoja SARS-CoV-2.

Ar Kambodžoje rastas virusas gali užkrėsti žmogaus ląsteles, kol kas lieka paslaptimi. Bet kuriuo atveju, naujų koronavirusų aptikimas šikšnosparniuose gali suteikti užuominų apie tai, kaip SARS-CoV-2 peršoko ant žmonių – ir padėti mums numatyti būsimas pandemijas.

Daugiau apie naujai surastus koronavirusus galima rasti žurnale „Nature News & Comment“.

Parengta pagal „Live Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(3)
(3)
(0)

Komentarai ()