Vokietijoje nukritęs meteoritas tikras rekordininkas: sveria kaip apelsinas, seniausias, kokį tik iki šiol matėme ir duoda užuominų, kaip Žemėje atsirado vanduo ()
Karbonatinės uolienos labai dažnos Žemėje, tačiau kosmose, ypač asteroiduose – gerokai retesnės. Angliniai meteoritai chondritai – sudėtyje turintys chondrulėmis vadinamų rutuliukų – gali duoti daug informacijos apie Saulės sistemos jaunystę, nes jie praktiškai nepakito per puspenkto milijardo metų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Prieš pusantrų metų Vokietijoje nukritęs meteoritas, pasirodo, yra seniausias žinomas karbonatinis meteoritas. 24,5 gramo masės akmenukas atrastas 2019 metų rugsėjį po meteoro kritimo. Analizė parodė, kad jis atvirame kosmose skrajojo tik apie 5000 metų, iki tol buvo didesnio kūno gelmėse.
Dabar pavyko išmatuoti ir uolienos amžių, naudojantis radioaktyvių mangano ir chromo izotopų analize. Paaiškėjo, kad meteorito uolienos susidarė prieš 4564,6 milijono metų, arba praėjus vos trims milijonams metų po pirmųjų kietų kūnų susiformavimo Saulės sistemoje.
Ankstesni rekordininkai – irgi angliniai chondritai – yra maždaug milijonu metų jaunesni. Karbonatinės uolienos formuojasi vandeningoje aplinkoje, taigi šis atradimas taip pat yra ir seniausias įrodymas apie skysto vandens egzistavimą mažame Saulės sistemos kūne. Gali būti, kad tokie objektai, kaip šio meteorito motininis kūnas, atnešė į Žemę didžiąją dalį jos vandens.
Tyrimo rezultatai publikuojami Geochimica et Cosmochimica Acta.