Rado ąsotį, pilną senovės romėnų ir senovinio Pergamo miesto monetų: 2100 metų senumo, o išsilaikiusios puikiai  ()

Turkijos archeologai netoli upelio užkastame ąsotyje atrado senovės romėnų laikų sidabrinių monetų lobį.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

651 moneta yra daugmaž 2100 metų senumo – tačiau, nepaisant tokio amžiaus, jose išgraviruotas tekstas ir vaizdai vis dar įskaitomi, sako Turkijos Pamukalės universiteto archeologė Elif Özer, padėjusi iškasti ąsotį istoriniame senovės graikų mieste Aizanojuje, kurio liekanos šiais laikais stūkso Turkijos vakaruose esančioje Kütahya provincijoje.

„Tai buvo be galo jaudinantis atradimas, – sako E.Özer. – Tikėtina, kad į Aizanojų atvyko aukšto rango karys... ir jis turėjo užkasti šias monetas čia dėl mums dar nežinomos priežasties“.

Archeologai ąsotį, paslėptą upelio pakrantėje, rado 2019 m. rugsėjį. Ištyrę lobį, jie nustatė, kad jį sudaro 439 denarai – senovės romėnų monetos, kaldintos iš sidabro – ir 212 cistoforų – senovinio Pergamo miesto monetos, cirkuliavusios Mažojoje Azijoje Romos užkariavimo laikais. Pergamo liekanos šiais laikais yra šiaurės vakarų Turkijoje.

 

Daugelis monetų buvo nukaltos pietų Italijoje, pažymi E.Özer – ir visos jos datuojamos 75-4 m. pr.m.e. Jas puošia Romos imperatorių portretai.

Monetose pavaizduotas Julijus Cezaris, Brutas, Markas Antonijus ir Augustas, o kiekvienos monetos nugarėlė „pasakoja skirtingą istoriją“. Pavyzdžiui, ant vienos rūšies monetų matyti scena su Enėjumi – Trojos karo herojumi, kuris, pasak graikų-romėnų mitų, buvo deivės Afroditės ir Anchiso sūnus, Trojos karaliaus pusbrolis.

Enėjas taip pat yra žinomas kaip Remo ir Romulo – brolių dvynių, laikomų Romos įkūrėjais – protėvis. Monetoje išraižytoje scenoje Enėjas neša Anchisą ant nugaros, pasakoja E.Özer – scena iliustruoja garsiąją Virgilijaus „Eneidos“ sceną, kurioje Enėjas išneša savo šeimą iš degančios Trojos (tai garsi scena, kuri taip pat įamžinta italų skulptoriaus Giano Lorenzo Bernini skulptūroje „Enėjos, Anchisas ir Askanijus“).

 

Dideli denarų ir cistoforų rinkiniai yra žinomi kaip „monetų albumai“ – nes ant pinigų vaizduojami vėlyvosios Romos respublikos valdovai, aiškina archeologė.

Mokslininkų komandai baigus reto radinio inventorizaciją, lobis buvo išsiųstas į Mažosios Azijos civilizacijų muziejų Ankaroje, kur jis ir bus eksponuojamas.

Parengta pagal „Live Science“.

Aut. teisės: Lrytas.lt
Lrytas.lt
(17)
(1)
(16)

Komentarai ()