10 istorinių senovės Romos išradimų, kurie padėjo suformuoti šiuolaikinį pasaulį – daugelį naudojame ir šiandien (Foto, Video)  ()

Technologiškai pažangi senovės Romos imperija turi turtingą išradimų istoriją ir kai kurie iš jų naudojami iki šiol.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Romos imperija laikoma viena įtakingiausių visų laikų civilizacijų. Nuo Koliziejaus iki akvedukų Romos imperijos poveikis formuojant Vakarų istoriją yra nepaprastai reikšmingas.

Nors daugelis istorinių įvykių ir naujovių išgyveno laiko išbandymą, kai kurios iš jų lieka mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Šie 10 senovės Romos išradimų vis dar daro įtaką šiuolaikiniam pasauliui.

1. Betonas

Nors, betonas nėra toks įspūdingas, tačiau romiečiams jis vaidino svarbų vaidmenį. Romėnai pirmieji plačiai naudojo šią medžiagą.

Naudodami vulkaninių pelenų, kalkių ir jūros vandens mišinį, jie sukūrė mišinį, kurį naudojo pastatų konstrukciniam vientisumui padidinti. Akivaizdu, kad jie išmanė apie betoną, nes daugelis jų pastatų vis dar stovi.

2. Romėniški skaitmenys

Romėniški skaitmenys atsirado senovės Romoje, tačiau išliko net ir žlugus Romos imperijai. Skaičiai sistemoje vaizduojami lotynų abėcėlės raidžių deriniais. Keletą praktinių pavyzdžių galima pamatyti Romos Koliziejaus prieigose, kurios pažymėtos romėniškais skaitmenimis - XXIII (23) - LIIII (54).

Nuo XIV amžiaus romėniškus skaitmenis pradėjo keisti arabiški skaitmenys, kuriuose buvo nulis, todėl jie buvo daug naudingesni aritmetikai ir skaičiavimams. Vis dėlto romėniški skaitmenys vis dar matomi ir šiandien – dažniausiai laikrodžio ekranuose arba vaizduojantys metus architektūroje.

3. Santechnikos ir kanalizacijos sistema

 

Romėnai labai gerai išmanė civilinę inžineriją. Tačiau jų talentas neapsiribojo didelių konstrukcijų, tokių kaip Koleziejus ar keliais, statybomis. Nors vizualiai tai gali atrodyti mažiau įspūdinga, jų inžinerinį meistriškumą pabrėžia jų nuotekų ir sanitarinės santechnikos sistemos.

Drenažo vamzdžiai buvo prijungti ir reguliariai buvo nuplaunami iš upelių tekančiu vandeniu. Romėnai taip pat turėjo dengtas latakų sistemas ir viešus „vonios kambarius“ (tualetus), kurie užtikrino, kad gatvėse nebūtų žmonių atliekų.

4. Arkos naudojimas statybose

Nors romėnai nebuvo tie, kurie iš tikrųjų išrado arką, jie sukūrė architektūrinę arką, kuri leistų jiems pastatyti tiltus, didelius pastatus ir geresnius akveduktus.

Arka nukreipia slėgį žemyn ir į išorę, sukurdama po ja tvirtą praėjimą, kuris gali išlaikyti sunkias konstrukcijas. Tai vadinama gniuždomuoju įtempiu, nes svorio spaudimą suspaudžia arkos forma. Arka senovės statybininkams leido pagaminti didesnius, sudėtingesnius pastatus, kurie būtų erdvesni ir tilptų daugiau žmonių.

Romėnai dažniausiai naudojo arkas su apvaliomis viršūnėmis, vadinamomis suapvalintomis arkomis, kurios buvo pagamintos iš akmens, taip pat suapvalintų arkų serijas greta, vadinamus pasažu.

Pirmaisiais šimtmečiais prieš Kristų romėnai atrado, kaip naudoti arkas statant tiltus, akvedukus ir pastatus, leidžiant išplėsti infrastruktūrą visoje Romos imperijoje. Romos arka tapo pagrindiniu Vakarų architektūros aspektu ir sukūrė naujas pastatų sistemas visoje Europoje.

 

5. Akvedukas

Romėnai pastatė akvedukus, kad į jų augančius miestus ir miestelius galėtų patekti gėlas vanduo iš kaimyninių šaltinių. Nors ankstesnės civilizacijos Egipte ir Indijoje taip pat naudojo akveduktus, romėnai labai patobulino struktūrą. Visam procesui nereikėjo išorinės energijos, nes jis buvo pasiektas naudojant tik gravitaciją.

Akveduktai buvo prijungti prie didelės vandens laikymo zonos, kuri paskui paskirstė vandenį viešosioms pirtims, fontanams, fermoms ir kt.

Tęsinys kitame puslapyje:

(54)
(1)
(53)

Komentarai ()