Tongą užklupo milžiniškas cunamis – neįtikėtiną povandeninio ugnikalnio sprogimą užfiksavo palydovas: girdėjosi net už 5000 km (Video) ()
Milžiniško povandeninio ugnikalnio išsiveržimo sukeltos cunamio bangos užklupo Ramiojo vandenyno šalį Tongą.
Visi šio ciklo įrašai |
|
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Socialinės žiniasklaidos filmuotoje medžiagoje matyti, kaip vanduo skalauja bažnyčią ir kelis namus, o liudininkai teigė, kad pelenai krenta virš sostinės Nukualofos.
Perspėjimai dėl cunamio visame regione privertė gyventojus trauktis į aukštesnes vietas.
Hunga Tonga-Hunga Haʻapai ugnikalnio išsiveržimas buvo girdimas pietinėje Ramiojo vandenyno dalyje, net Naujooje Zelandijoje ir Australijoje, nuo Tongos nutolusiose atitinkamai 2500 km ir 5000 km.
Daugelyje Tongos vietų beveik visiškai nutrūko elektros tiekimas, telefono linijos ir interneto paslaugos, todėl informacijos trūksta, o sužalojimų ar turtinės žalos mastas neaiškus.
Vaizdo įrašuose socialiniuose tinkluose buvo matyti dideli kamščiai, kai žmonės bandė automobiliais bėgti iš žemų vietovių.
Tongos sostinė yra vos 65 km į šiaurę nuo ugnikalnio, pagrindinėje šalies Tongatapu saloje.
Tonga's Hunga Tonga volcano just had one of the most violent volcano eruptions ever captured on satellite. pic.twitter.com/M2D2j52gNn
— US StormWatch (@US_Stormwatch) January 15, 2022
Viena gyventoja Mere Taufa pasakojo, kad išsiveržimas įvyko, kai jos šeima ruošėsi vakarienei, o jos jaunesnysis brolis manė, kad netoliese sprogo bombos.
„Mano pirmasis instinktas buvo prisidengti po stalu, griebiau savo mažąją seserį ir šaukiau savo tėvams bei kitiems namuose esantiems, kad jie padarytų tą patį“, – ją citavo Naujosios Zelandijos naujienų svetainė Stuff.co.nz.
Iš ugnikalnio besiliejantys dujų, dūmų ir pelenų stulpai pasiekė 20 km aukštį, pranešė Tongos geologijos tarnybos.
Tęsinys kitame puslapyje:
Pasak sostinės Suvos pareigūnų, pradinis aštuonias minutes trukęs išsiveržimas buvo toks stiprus, kad buvo girdimas kaip „garsus griaustinis“ Fidžyje, esančiame už daugiau nei 800 km.
Longwave infrared channel via #GOESWest of the #Tonga eruption.. one of the most incredible satellite animations I've ever seen. The relative warmth of the ash cloud atop the very cold tropospheric convective anvil. Waves upon waves. Simply incredible. pic.twitter.com/MoBcIxkblW
— William Churchill (@ChurchillWx) January 15, 2022
Fidžio vyriausybė paskelbė įspėjimą dėl cunamio ir atidarė žmonių evakuacijos centrus pakrantės zonose. Vanuatu, kita salų valstybė Ramiajame vandenyne, paskelbė panašų įspėjimą.
This family were in church. They’d just finish having choir practice and the tsunami hit 😩❤️🇹🇴 #Tsunami #Tonga #Oceania pic.twitter.com/j1poqeJ5Td
— Journalist Siraj Noorani (@sirajnoorani) January 15, 2022
JAV Nacionalinis cunamių perspėjimo centras teigė, kad Vakarų pakrantėje, įskaitant Kaliforniją, Oregone, Vašingtoną, Aliaską ir Kanados Britų Kolumbijos provinciją, taip pat gali būti stiprių srovių ir bangų.
Įspėjimas dėl cunamio paskelbtas kai kuriose Australijos rytinės pakrantės ir Tasmanijos dalyse.
Tsunami videos out of Tonga 🇹🇴 this afternoon following the Volcano Eruption. pic.twitter.com/JTIcEdbpGe
— Jese Tuisinu (@JTuisinu) January 15, 2022
Naujojoje Zelandijoje Nacionalinė ekstremalių situacijų valdymo agentūra pranešė, kad Šiaurės salos šiaurinės ir rytinės pakrantės pakrantėse gali būti „stiprių ir neįprastų srovių bei nenuspėjamų bangų“.
Užfiksavo palydovas
Neįtikėtinas išsiveržimas buvo užfiksuotas palydovinėse nuotraukose ir buvo matomas iš kosmoso. „Galbūt pats žiauriausias, sprogstamiausias ugnikalnio išsiveržimas, kada nors pastebėtas palydovo“, – tviteryje parašė meteorologas ir atmosferos mokslininkas Matthew Cappucci.
Vaizdo įraše, užfiksuotame iš salos, matyti, kaip bangos srūva gatvėmis, užtvindė jos sostinę Nukualofą ir paskatino evakuoti Tongos karalių Tupou VI.
Apie aukas kol kas nepranešama, tačiau ryšys su sala tebėra silpnas.