Peru nukritęs asteroidas - paslaptingų susirgimų priežasčių beieškant (2)
Per visas pasaulio naujienų agentūras nusivilnijo žinia apie paslaptingą meteoritą, nukritusį Peru kalnuose ir susargdinusį daugiau nei 500 žmonių. Visgi informacija nedetalizuojama, tad dalis žmonių jau ėmė mąstyti vos ne apie ateivių invazijos galimybes. Tačiau tokia galimybė iš tikro yra labai menka. Pažvelkime, kas gi čia galėjo įvykti.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Šeštadienį, rugsėjo 15-ąją, apie pusiaudienį kaimo gyventojai išvydo tai, ko dar niekada nebuvo regėję ir į galvą atėjo tik dvi mintys – arba jie tapo paslaptingos lėktuvo katastrofos liudininkais, arba atėjo pasauli pabaiga. Iš pradžių pasigirdo triukšmas, tarsi sukeltas krentančio lėktuvo. Netrukus danguje pasirodė dideliu greičiu krentantis objektas, apsuptas ugnies liepsnų. Su milžiniška jėga jam įsirėžus į žemę nugriaudėjo sprogimas – vėliau šioje vietoje žmonės aptiko 30 metrų pločio bei 6 m gylio kraterį. Iš jo dugno veržėsi verdantis vanduo, o aplink buvo juntamas charakteringas sieros kvapas. Tačiau pačio objekto niekur nesimatė – tik vėliau atvykę specialistai nustatė, jog jis giliai „įsirausę“ į žemę.
Įvykių epicentre atsidūręs nuošalus kaimas yra įsikūręs aukštai Andų kalnuose, Puno departamente, Desagvadero regione šalia Bolivijos sienos. Netrukus gyventojai ėmė skųstis sveikata – jiems skaudėjo galvas ir skrandį. Pirmieji šiuos simptomus pajuto septyni policininkai, kurie aptvėrė ir saugojo meteorito kraterį. Kas sukėlė šiuos negalavimus, dar nėra aišku, tačiau įtariama, jog priežastimi gali būti iš kraterio besiveržiančios sieros kvapo dujos.
Vietiniai gyventojai gerokai išgąsdinti – jie nerimauja, jog „kosminės bombardavimas“ gali vėl pasikartoti. Be to, paslaptingas meteoritas vis dar yra giliai įsirausęs į žemes ir gali užteršti gruntinius vandenis. Apie tai užsiminė vienas kaimelio gyventojas, pasakodamas, jog vienas jo jautis nudvėsė, kuomet atsigėrė vandens iš tvenkinio, esančio netoli nuo meteorito kraterio. Nors daugiau nugaišusių galvijų nėra, tačiau kitiems sumažėjo apetitas ir jie tapo neramūs.
Atvykę ekspertai imti kraterio mėginius dirbo jau su respiratoriais. Paimti mėginiai išsiųsti į sostinę Limą. Nors tyrimų rezultatai dar negauti, tačiau kelios galimos hipotezės jau iškeltos.
Visų pirma, susirgimų problema turėtų būti paslaptingos dujos, besiveržiančios iš kraterio dugno. Kitų logiškų variantų nėra, nes ištirtas radiacijos lygis visiškai nefiksavo nukrypimų nuo normos, o nežemiškų bakterijų patekimas yra menkai tikėtinas. Vien dėl to, jog praeidamas žemės atmosferą meteoritas įkaista iki didžiulių temperatūrų, kurių negalėtų pernešti jokia žmonėms žinoma gyvybės forma.
Tuomet iš kur galėjo atsirasti paslaptingos dujos? Hipotezė, jog tai dirbtinio žemės palydovo liekanos irgi abejotina. Sprendžiant iš kraterio diametro, nukritęs meteoritas turėtų būti nuo 1 iki 3 metrų skersmens. Net jeigu kažkuris iš dirbtinių Žemės palydovų ir nukrypsta nuo orbitos ir ima kristi žemyn, viršutiniuose atmosferos sluoksniuose visiškai sudega jo išorinis apvalkalas ir dalis karkaso. Tad Žemės paviršių pasiekę likučiai niekaip negalėtų išmušti tokio dydžio skylės.
Kitas galimas, bet menkai tikėtinas variantas, jog paslaptingos dujos veržiasi iš pačio asteroido. Tipiniai asteroidai būna sudaryti iš geležies ir dujų pertekliaus neturi. Apskritai, jei asteroide ir būna sušalusių dujų, jų kiekis būtų per mažas taip stipriai apnuodyti aplinką.
Tačiau tokios nuodingos dujos galėjo susidaryti reaguojant žemėje esančioms uolienoms su asteroido paviršiuje prilipusioms dalelėms. Aukštoje temperatūroje galėjo įvykti įvairios cheminės reakcijos, kurių metu į atmosferą išsiskyrė nuodingos dujos, susidedančios iš sieros ir arseno.
Kita, taip pat logiška versija – nukritęs meteoritas atvėrė giliai žemėse esančių dujų rezervuarą ir jos išsiveržė į aplinką. Kaip yra iš tikrųjų, atsakymą galėsime sužinoti tik po medžiagų ekspertizės, tačiau jau dabar specialistai ragina liautis nerimauti – tokio dydžio asteroidai gana dažnai nukrenta ant Žemės. Toje pačioje Peru jie jau buvo nukritę 2002 ir 2004 metais. Tuomet irgi daug kas ėmė kalbėti apie pasaulio pabaigą, tačiau jos išvengti pavyko. Šis atvejis kiek kitoks, nes tokios nuodingos dujos iš asteroidų kraterių išsiveržia ne taip jau ir dažnai.
Plačiau apie asteroidus galite paskaityti šiame straipsnyje. Apie tai, jog artėjantis prie Žemės Apophis asteroidas gali atnešti ne tik nuodingas dujas, bet ir tikrą pasaulio pabaigą, skaitykite čia.
Plačiau: ПЕРУ АТАКОВАЛ ЯДОВИТЫЙ МЕТЕОРИТ