Tradiciniai nupilami tualetai - grėsmė geriamo vandens ištekliams (video) (2)
Danijos mokslininkai prabilo apie dabartinių kanalizacinių sistemų grėsmę gėlo vandens atsargoms. Mokslininkų paskaičiavimais, patogus naudojimasis šiuolaikiniais tualetais yra pražūtingas senkančioms geriamo vandens atsargoms - nors vakarų pasaulis to dar nejaučia, tačiau daugelyje kitų valstybių pasireiškiantis troškulys yra rimtas įspėjimas visam pasauliui.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Danijo nacionalinio instituto mokslininkas, daktaras Mei-Britt Kvitzo, tirdamas mus supančią aplinką priėjo išvados, jog dabartiniai tualetai su vandens bakeliu yra akligatvis ateities kanalizacijoms, nes reikalauja vis didesnio kiekio gėlo vandens - ir tik tam, kad būtų galima transportuoti fekalijas ir šlapimą kanalizacijos sistema į galinius valymo įrenginius.
Šiuolaikinis žmogus (turima galvoje apie tipinį vakarų pasaulio gyventoją - turbūt tame tarpe ir vidutinį mieste gyvenantį lietuvį), per metus sunaudoja vidutiniškai 15 tūkstančių litrų geriamo vandens, kuris nuplauna 500 litrų šlapimo ir 350 kilogramų fekalijų. Tuo tarpu kai kurios valstybės, kaip pavyzdžiui Indija, jau dabar vargsta dėl gėlo vandens stygiaus.
Mokslininko teigimu, dabartinei kanalizacijos sistemai yra alternatyvų, tačiau jų įdiegimas menkai tikėtinas vien dėl to, jog patogumo apsketu nusileidžia dabartiniams vendens klozetams. Tačiau taip buvo ne visada - dar prieš 150 metų, vandens tualetai tebuvo reta išimtis.
Pats ekologiškiausias tualetas - "žemės tualetai", kuriuose šlapimas ir fekjalijos patenka į konteinerį su sausa žeme. Užsipildžiuis konteineriui, jis buvo keičiamas nauju, o senojo turinys naudojamas fermerių kaip aukščiausios rūšies trašos. 1850 metais, "žemės tualetai" buvo toks įprastas Amerikos bruožas, kaip ir obuolių pyragas.
Tačiau XIX amžiaus pabaigoje, XX amžiaus pradžioje prasidėjo didžiulis vandens tualetų populiarėjimas. Pavyzdžiui Stokholme 1890 metais vandens tualetų tebuvo 127 vienetai, o jau 1925 metais - daugiau nei 80 tūkstančių.
Deja, pasukti priešinga kryptimi šį procesą sudėtinga. Ne tik dėl patogumo, bet ir dėl statinių konstrukcijos - tokius tualetus būtų galima diegti tik naujuose namuose su tam pritaikyta architektūra. Tuo pačiu tektų išspręsti nepatogią tualetų išvalymo procedūrą - panašiai kaip ir dabartiniuose lauko biotualetuose.
Galima kita alternatyva - vakuuminio susiurbimo panaudojimas, kaip kad šiuolaikiniuose lėktuvuose, irgi nėra patogi buityje. Visų pirma tai gana technologiškai sudėtinga ir tuo pačiu brangi sistema, be to jos sukeliamas garsas yra labai didelis.
Taigi, kol kas perspektyvų nedaug, tačiau mokslininkas ragina bent jau pakeisti tualeto naudojimosi įpročius ir vandeniu nuplauti tik fekalijas. Be to, tyrimas parodė, jog atskiriant šlapimo ir fekalijų srautus kanalizacijose, labai supapratėja kanalizacijos sistemų valymas ir priežiūra.
Tačiau neverta pamiršti, jog kur yra idėja, ten atsiras ir ją įgyvendinantys entuziastai. Netikėtai "pasikapsčius" po youtube paaiškėjo, jog Danijos mokslininko siūlomos tualetų alternatyvos jau visai gyvybingos ir šiuolaikinės civilizacijos plotmėje. Aišku, išvardintos problemos išlieka, tačiau norintiems pakeisti įpročus galimybių jau yra. Žodžiu, pažiūrėkite patys:
Šaltinis: Сортиру пора мутировать