Batai kenkia mūsų kojoms  (15)

Evoliucijai prireikė 4 milijonų metų, kad ištobulintų žmogaus pėdas ir kojas. Tačiau panašu, jog šį gamtos šedevrą mes gadiname sulig kiekvienu žingsniu. Witwatersrand Universiteto (PAR) mokslininkai palygino skirtinguose regionuose gyvenančių žmonių ir prieš 2000 metų gyvenusių žmonių pėdas. Pasirodo, jog sveikiausiomis pėdomis pasižymėjo... senoviniai skeletai - žinoma, kai jų savininkai dar buvo gyvi. Po jų pagal sveikumą sekė tie žmonės, kurie paprastai vaikšto basi.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

"Biomechaniniu požiūriu natūrali eisena neįmanoma nei vienam batus avinčiam asmeniui", teigia tyrinėtojas William'as A. Rossi dar 1999 metais publikuotame straipsnyje. “Unikaliai žmogaus pėdai ir kaip tik jos nulemtai eisenai išsivystyti prireikė 4 milijonų metų. Tai įspūdingas kūrinys bioinžinerijos požiūriu. Tačiau vos per keletą tūkstančių metų, pasitelkus vieną nerūpestingai sukurtą instrumentą - mūsų batus - mes apribojome grynai anatominės specifikos žmogaus kūno dalį, taip sumažindami jos efektyvumą, pridėdami papildomas apkrovas ir sunaikindami natūralų grožį". Kitais žodžiais tariant, seniai pribrendo laikas tobulinti batus arba... vaikščioti basiems. Praėjusiais metais dar išsamesnių tyrimų rezultatus publikavo ir Pietų Afrikos mokslininkai.

Vaikščiojimas basiems gali būti geriausias sprendimas, tačiau tą įgyvendinti moderniame pasaulyje yra sudėtinga. Dizaineriai nuolat dirba siekdami dar labiau suploninti batų padus, sumažinti nereikalingų aksesuarų kiekį, taip siekdami imituoti vaikščiojimo basomis ypatumus. Tačiau gali kilti mintis: jei vaikštote arba bėgiojate avėdami batus su plonu padu, tai ar tai nesužals jūsų kojų? Būtent čia ir slypi esmė - vaikčiojant basomis kojos (konkrečiai - kulnai) skauda dėl to, kad vaikščiojame ne taip kaip turėtume. Šios srities mokslininkų teigimu, kojų patalpinimas į apavą yra lygiai tas pats, kas užrišti burną, kad negalėtume rėkti.

O kaip reikia vaikščioti teisingai, tačiau ne basomis? Tai ištisas mokslas. Batus gaminančios kompanijos nuolat stengiasi išrasti mažiau kojas varžantį apavą; medikai daro vis naujus tyrimus. Tačiau galutinio recepto kol kas nėra. Pabandysime pateikti kelis patarimus kaip vaikščioti sveikiau:

  • Dažniau nešiokite batus plonu ir lanksčiu padu;

  • Turėkite kelis tokių batų komplektus, pagamintus skirtingų gamintojų. Deja, nėra tokių batų, kurie visiškai neribotų pėdos, o skirtingi gamintojai gali daugiau akcentuoti vienus ar kitus biomechaninius aspektus;

  • Pabandykite įsigyti ortopediniu požiūriu sveiką avalynę. Nešiodami ją atidžiai stebėkite, kaip pakito vaikščiojimas ir kojų jutimai;

  • Kai galite, leiskite kojai pabūti nevaržomai, be apavo;

  • Vaikščiodami stenkitės neapkrauti kulno. Pėdos sandara yra tokia, kad natūraliai vaikščiojant krūvį nuo kulno būtų galima greitai perkelti į priekinę pėdos dalį. Taip vaikčioti kiek neįprasta, tačiau specialistai teigia, jog būtent taip vaikščioti mes esame tiesiog užmiršę. Rezultatas - mažiau žalojamas kulnas ir kojų sąnariai.

Gal žinote kitų sveikos eisenos patarimų? Būtume dėkingi, jei pasidalintumėte jais naujienos komentaruose.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(5)
(0)
(4)

Komentarai (15)