Meditacija pakelia proto rezultatyvumą ir mažina stresus  (0)

Jau seniai buvo numanoma kad meditacijos ir atsipalaidavimas turėtų pagerinti protinius gebėjimus. Tačiau kol kas tai buvo mokslo neįrodyti ir galbūt daugeliui abejotini teiginiai. Dabar galima pasidžiaugti, jog atlikti ir šioje srityje pradiniai moksliniai tyrimai ir sulaikti pirmieji rezultatai. Dalian (Kinija) ir Oregon (JAV) universitetų mokslininkų grupė eksperimento būdu ne tik ištyrė, bet ir pagrindė teigiamą meditacijos poveikį mąstymui stresinių situacijų metu.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Taigi, mokslininkai nusprendė patys atidžiai patikrinti jau seniai sklandančius „gandus“ apie meditaciją. Tyrimo metu buvo atsitiktinai pasirinkti keturi diplominį darbą rašantys studentai iš visų eksperimente pageidavusių dalyvauti tokių pat studentų grupės. Tokiu būdu sudarytos dvi grupės po keturis studentus. Tuo metu, kai pirmoji grupė penkias dienas dalyvavo meditacijos kursuose pagal klasikinę techniką (dar vadinamą integrative body-mind training (IBMT)), antrąjai buvo paskirti atsipalaidavimo metodų kursai. Prieš kursus ir po jų abiems grupėms buvo atlikti įvairūs protinių ir mąstymo gebėjimų testai.

Bandymų esmė - ištirti mąstymo galimybes streso metu, pasitelkiant matematines užduotis.
Prieš kursus abiems grupėms atlikti kraujo ir seilių tyrimai rodė žymų kortizolio (streso hormono) lygį. Tačiau jau tiek po meditacijos, tiek ir po relaksacijos taikytų metodų, ekspermento grupių tyrimuose aptiktos daug mažesnės kortizolio koncentracijos, o dalyvavę asmenys pasižymėjo geresne reakcija ir prisitaikymu streso metu. Be to, eksperimente dalyvavusios grupės vėliau pasižymėjo mažesniu nuovargiu, nerimo ir depresijos lygiu, polinkiu į pyktį, nei kad iš pradžių.

Pasak Kinijos Dalian Technologijos universiteto neuroinformatikos instituto (Institute of Neuroinformatics and Laboratory for Body and Mind at Dalian University of Technology ) profesoriaus Yi-Yuan Tang, IBMT metodas yra efektyvus emocinei būklei pagerinti, pažinimui skatinti, bei ugdyti socialinę individo elgseną streso metu. Ši meditacijos technika išvystyta 1990-aisiais, o mokslininkų Kinijoje pradėta studijuoti 1995-aisias metais. O pasižymi ji tuo, jog atliekant tam tikrus mokytojo nurodytus meditacinius pratimus ir grojant ramiai muzikai, dėka padidėjusio sąmoningumo bei budrumo pasiekiama geresnė minčių kontrolė.

Tyrimo rezultatai publikuojami PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), tačiau jie neapima datalių pokyčių smegenyse tyrimo, tad šis tyrimas ne paskutinis. Oregono universiteto psichologijos profesorius Michael I. Posner, paskelbė jog šis tyrimas sudarys dalį kito eksperimento, kuris bus plačiai vykdomas JAV. Jo metu numatoma nuolat tirti pokyčius smegenyse magnetinio rezonanso būdu.

Tuo tarpu šio eksperimento mokslininkų grupė tyrimo rezultatų išvadoje pažymi jog IBMT meditacijos ir relaksacijos technikos yra natūralus, lengvas ir patikimas būdas norint pasiekti geresnę individo kontrolę, socialinę elgseną ir emocinį stabilumą.

Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (0)