Mažiausias pasaulio teleskopas statysis tiesiai į akį
(0)
Mokslininkas Isaac Lipshitz sukūrė obuolio sėklelės dydžio teleskopą. Tiesa, teleskopas čia tik santykinis pavadinimas pagal veikimo principą. Tačiau nepagalvokit, jog čia tas pats įrenginys, su kuriuo galima stebėti žvaigždes. Toli gražu. Ir paskirtis jo visai kita - padėti žmonėms su regėjimo negalia.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia
tik entuziazmo.
Pradžioje prisiminkime akies sandarą. Viena svarbiausių akies dalių, atsakingų už regėjimą apskritai yra tinklainė.
Tinklainė (lot. retina, tunica interna bulbi) – plonutė, gležna akies plėvelė, kurioje fokusuojamas vaizdas. Tinklainė sudaryta iš nervinių elementų ir ramstinio audinio. Joje labai svarbios neuroepitelinės ląstelės: stiebeliai (lazdelės, lot. bacili) ir kūgeliai, kolbelės (lot. coni). Šiose ląstelėse šviesos energija virsta jaudinimu, kuris regos nervu sklinda į didžiųjų pusrutulių žievės pakaušio skiltį. Kitaip sakant į smegenis perduodamas užkoduotas vaizdas.
Stiebeliai (lot. bacili). Jų yra apie 130-150 milijonų, išsisklaidę po visą tinklainę, labai jautrūs šviesai. Stiebeliai yra tinklainės periferijoje. Juos dirgina silpna prieblandos šviesa. Jie spalvų neskiria.
Kūgeliai (lot. coni). Jų yra 6-7 milijonai, susikaupę centrinėje tinklainės dalyje. Kūgeliai susitelkę geltonojoje dėmėje. Jų dėka skiriame daiktų spalvą, jų formą, detales.
Taigi, geltonoji dėmė (lot. macula lutea) – akies tinklainės vieta, garantuojanti aštrų regėjimą. Tai ovali gelsva sritis tinklainės centre su duobute viduryje, turinti tik kūgelių. Geltonoji dėmė yra apie 2 mm skersmens. Dienos šviesoje geltonoji dėmė yra ryškiausio spalvoto matymo vieta, o naktį ji beveik nejautri. Tada aktyvūs būna likusioje tinklainės dalyje esantys stiebeliai. Geltonoji dėmė – ryškiausia matymo vieta.
Kaip šis išradimas susijęs su aprašyta akies struktūra? Miniatiūrinis teleskopas ir skirtas būtent žmonėms, turintiems degradavusią geltonąją dėmę. Prietaisas tiesiog nukreipia sukoncentruotą šviesos spindulį į dar likusius sveikus geltonosios dėmės kūgelius. Taigi, tokiu būdu pagerinimas regėjimo aštrumas.
Kol kas teleskopas dar negavo palaiminimo iš JAV vaistų ir medicinos produktų kontrolės tarnybos, tačiau pirmieji eksperimentai rodo labai gerus rezultatus.
Kol kas neskelbiama, kokia reikalinga akies priežiūra su įmontuotu teleskopu, tačiau dėl geresnio regėjimo dažnas sutiktų truputi ir pavargti...