„Cezario super klijai“ išsilaikė net 2000 metų (3)
Senovės romėnai sukūrė stiprius klijus, kuriais suklijuoti šalmai, skydai ir kiti kovos įrankiai išsilaikė net 2000 metų, - teigia vokiečių archeologai. „Cezario super klijai“, pasak Reino valstybinio muziejaus Bonoje darbuotojų, buvo rasti ant šalmo, išlikusio nuo tų laikų, kuomet dar prieš Kristaus gimimą romėnai buvo įsikūrę ant Reino upės kranto, netoli dabartinio Vokietijos miesto Ksanteno.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
„Mes radome paradinį raitelio šalmą, sutaisytą naudojant klijus, kurie buvo pakankamai stiprūs, kad šalmas galėtų būti ir toliau naudojamas',- teigė restauratorius Frankas Willeris. Senoviniais klijais taip pat buvo tvirtinami sidabriniai laurų lapai prie legionierių kovos šalmų.
„Tai sensacingas atradimas ir neįtikėtina sėkmė, kad net po 2000 metų galima rasti šios medžiagos pėdsakų“,- sakė F.Willeris.
F.Willeris aptiko šių „super klijų“ likučių ant šalmo, 1986 m. iškasto netoli Ksanteno. Šis šalmas buvo rastas drauge su kitais ginklais bei šarvais, išlikusiais po mūšio Teutoburgo miške, Vokietijoje, kuomet romėnų legionai buvo sutriuškinti germanų genčių. Tai galiausiai sužlugdė Romos imperijos planus plėstis į rytus nuo Reino.
„Šalmas, datuojamas I a. Prieš Kristų, buvo atiduotas į muziejų restauravimui. Aš aptikau šiuos klijus atsitiktinai, paimdamas plonytį metalo pavyzdį nuo šalmo“,- pasakojo F.Willeris.
Bandant paimti metalo mėginį, dėl šilumos, išskiriamos prietaiso, kuriuo tai buvo atliekama, nuo šalmo atsilupo sidabriniai lauro lapai, po kuriais restauratorius pastebėjo klijų pėdsakus.
F.Willeris buvo priblokštas, jog šie klijai nepaisant ilgo vandens, laiko ir oro poveikio neprarado savo rišamųjų savybių. Taigi, pasak restauratoriaus, juos iš tiesų galima vadinti „super klijais“.
Tyrimai atskleidžia, kad šie klijai buvo pagaminti iš bitumo, sakų ir gyvulinių riebalų. Deja, vokiečių tyrinėtojams patiems nepavyko pagaminti Romos „super klijų“.
„Mes manome, kad į klijus buvo dedama kažkokios neorganinės medžiagos – galbūt suodžių, smėlio ar kvarco, tam, kad mišinys taptų kibesnis“, - teigė F.Willeris.