Kaip atskiriame raides?  (16)

Skaitydami šį tekstą, atidžiai įsižiūrėkite į žodžius. Kaip juos atpažįstate?


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Tyrimai parodė, kad skaitydami žmonės atpažįsta žodžius iš juos sudarančių raidžių, o ne iš žodžio ilgio ar formos. Tačiau kaip mes atsikiriame vieną raidę nuo kitos iki šiol buvo suprantama labai miglotai.

Danielis Fisetas, Viktorijos universitete dirbantis psichologas su kolegomis ištyrė, kurios raidžių dalys yra būtinos joms atpažinti. Eksperimento metu savanoriams buvo rodomi piešiniai, kuriuose buvo pavaizduotos atsitiktinės raidžių dalys. Tada mokslininkai įvertino, kurios lotyniškos abėcėlės raidžių dalys yra būtinos visoms 26 raidėms atpažinti.

Psichologijos mokslo draugija paskelbė jų tyrimų rezultatus, iš kurių paaiškėjo, kad pačios svarbiausios atpažįstant tiek mažąsias, tiek didžiąsias raides yra galinės raidžių dalys, dar vadinamos raidės linijos pabaiga.

Antroje pagal svarbumą vietoje liko horizontalios raidžių linijos.

Kad palygintų savanorių sugebėjimą panaudoti raidžių dalis jų atpažinimui ir optimalų suteiktos informacijos įsisavinimą, mokslininkai sukūrė „idealaus matymo“ modelį, kuris veikia naudodamas visą vaizdinę informaciją. Palyginus žmonių ir modelio atpažįstamas dalis, išryškėjo kai kurie skirtumai.

Pavyzdžiui, pagal modelį, svarbiausios raidžių dalys turėtų būti vertikaliosios jų linijos ir viršuje esantys linkiai, o ne apačioje prie eilutės besišliejančios linijos. Autoriai pažymi, kad žmogaus regos sistema yra prisitaikiusi atpažinti galines raidės linijas, tai leidžia identifikuoti ir aplinkinius objektus. Jie mano, kad tai, kad svarbiausios raidėms atpažinti pasirodė jų galinės linijos yra dėl to, kad jos tikrai yra palyginti svarbios ir dėl to, kad žmogaus akis yra prisitaikiusi atpažinti būtent tokius objektus.

Tyrėjai apibendrina, kad šie atradimai leis sukurti tokį šriftą, kurį žmogaus akis atpažins daug greičiau. Tai bus naudinga žmonėms sergantiems disleksija, o taip pat ir paprastiems skaitytojams.

Aut. teisės: MokslasPlius
MokslasPlius
(0)
(0)
(0)

Komentarai (16)