Limonaduose itin daug pesticidų (22)
Nors tėvai, pirkdami limonadus vaikams, tikisi, kad gėrimai, į kurių sudėtį įeina natūralios sultys, nėra tokie kenksmingi, tyrimai rodo ką kitą.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Natūralios sultys sudaro tik nuo 5 iki 10 proc. limonado, tačiau pesticidų šiame gėrime yra tiek, kad jis gali pakenkti sveikatai. Vaisvandeniuose pesticidų kiekis yra kur kas didesnis, nei geriamajam vandeniui numatyta norma, rašo Vokietijos dienraštis „Sueddeutshe Zeitung“.
Antonio Molina-Diaz vadovaujama Ispanijos Jaenos universiteto chemikų komanda ištyrė 102 vaisvandenius iš 15 šalių. Jų sudėtyje ieškota šimto skirtingų pesticidų.
Tyrimo metu dviejuose trečdaliuose mėginių aptikta trijų ar daugiau rūšių skirtingų pesticidų. Tik 17-oje mėginių, iš kurių 11 buvo pagaminta JAV, tyrinėtojai pesticidų nerado. Priežastis: šiuose vaisvandeniuose vietoj natūralių vaisių sulčių buvo naudojamos dirbtinės aromatinės medžiagos.
Geresnės kokybės buvo Rusijoje ir Maroke pagaminti vaisvandeniai. Tačiau mokslininkai mano, kad dar turi būti ištirta, ar šiuose gėrimuose nėra tų pesticidų, kurie ES yra uždrausti, ir todėl atliekant šį tyrimą jų net nebuvo ieškota.
Ypač didelė pesticidų koncentracija rasta vaisvandeniuose, pagamintuose Ispanijoje ir Didžiojoje Britanijoje, aštuoni mėginiai iš Vokietijos buvo vidutiniškos kokybės.
Kol kas nėra numatyta, koks pesticidų kiekis limonade yra leistinas. Tirtuose mėginiuose pesticidų kiekis buvo mažesnis nei ES nustatytuose reikalavimuose vaisiams, tačiau ženkliai didesnis, nei turėtų būti geriamajame vandenyje (0,5 mikrogramo pesticidų litrui vandens).
Atsižvelgiant į tai, kad vaikai vaisvandenių išgeria keturis kartus daugiau nei mineralinio vandens, chemikai reikalauja nedelsiant įtvirtinti naujus saugumo standartus šiems gėrimams.
Kaip pažymi mokslininkai, didžioji dalis kenksmingų medžiagų į gėrimus patenka iš pesticidais apdorotos citrusinių vaisių žievelės. Akivaizdu, kad gaiviųjų gėrimų gamintojai taupymo sumetimais prieš apdorojimą vaisių nenuplauna ir nepašalina jų žievelių.