Pasaulį gąsdina naujoviškas gripas  (10)

Pasaulis labai sunerimęs dėl naujos sparčiai kintančios kiaulių gripo atmainos ir galimo ligos išplitimo visuose žemynuose. Nuo šio gripo Meksikoje jau mirė daugybė žmonių, o Pasaulio sveikatos organizacija (WHO - World Health Organization) įspėjo apie galimą pandemiją.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Jau ir Lenkijos vyriausybė nusprendė imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų užkirstas kelias kiaulių gripui, nuo kurio Meksikoje mirė kelios dešimtys žmonių. Virusas persimetė ir į JAV, tačiau Baltieji rūmai ramina, jog viešėdamas Meksikoje prezidentas Barackas Obama neužsikrėtė.

Nuo kiaulių gripo Meksikoje mirė mažiausiai 81 žmogus, o užsikrėtusiųjų yra daugiau kaip 1300. Meksikos valdžia uždarė visas mokyklas sostinėje Meksike ir jos apylinkėse bei centrinėje San Luiso Potosi valstijoje net iki gegužės 6 dienos. Šalis apsirūpino milijonais dozių antivirusinės vakcinos, o WHO pasiuntė į Meksiką savo ekspertus.

Lenkija pasirengusi

"Nors Europoje ir Lenkijoje šiuo metu tiesioginio kiaulių gripo pavojaus nėra, tačiau esame priversti imtis atsargumo priemonių", - pareiškė Lenkijos vyriausiasis sanitarijos inspektorius Andrzejus Wojtyla.

Pasak jo, kovos su gripo pandemija planas Lenkijoje buvo parengtas prieš dvejus metus. Pirmiausia bus sustiprinta kontrolė oro uostuose. Labai atidžiai bus tikrinami asmenys, atvykstantys iš Pietų ir Šiaurės Amerikų. Parengti ir atspausdinti informaciniai lapeliai keleiviams, kuriuose nurodoma, kur reikia kreiptis ir ką daryti prasidėjus karščiavimui arba atsiradus kitiems įtartiniems simptomams. Lenkija įspėjo savo piliečius būti itin atsargiems vykstant į Meksiką, JAV ir Kanadą. Šiandien Varšuvoje dėl gripo pandemijos klausimų renkasi specialus komitetas, kuriame dirba įvairiausių sričių specialistai.

Virusas persiduoda nuo žmogaus

"Šis virusas aiškiai turi pandemijos potencialą", - šeštadienį perspėjo WHO. Ženevoje įsikūrusi Jungtinių Tautų agentūra protrūkį pavadino "keliančiu tarptautinį susirūpinimą" ir rekomendavo visoms valstybėms intensyviai stebėti "neįprastos į gripą panašios ligos ir sunkaus plaučių uždegimo protrūkius".

Didžiausią susirūpinimą specialistams kelia tai, kad virusas, regis, perduodamas žmogaus žmogui. Neįprasta tai, kad Meksikoje susirgo jauni sveiki suaugę, o ne pagyvenę žmonės ar vaikai, kuriuos gripas paprastai paveikia labiausiai.

Visi mirties atvejai nuo šio gripo Meksikoje užregistruoti nuo balandžio 13 dienos, bet kol kas specialiais testais patvirtinta tik 20 atvejų. Daugelis Meksiko gyventojų jau vaikšto užsidėję nemokamai dalijamas chirurgines kaukes, nes žmonės raginami viešumoje vengti kontaktų su kitais. Meksikos prezidentas Felipe Calderonas paskelbė įsakymą, kuriuo suteikė vyriausybei nepaprastuosius įgaliojimus šiam mirtinai pavojingam protrūkiui sustabdyti. Prezidento įsakyme numatytos priemonės izoliuoti šiuo virusu užsikrėtusius žmones ir patikrinti jų namus. Meksikiečiai perspėti vengti didelių susibūrimų, nesinaudoti metropolitenu, nesibučiuoti sveikinantis.

Daugiau įtarimų

JAV užregistruota jau 11 virusu užsikrėtusių žmonių. Nauji atvejai užregistruoti Kanzase, kitoje Meksikos šiaurinės sienos pusėje. Užsikrėtimo atvejų yra Teksase ir Kalifornijoje, tačiau ten pacientų būklė pagerėjo. Niujorke pareigūnai tiria, ar kiaulių gripu vienoje Kvinso rajono mokykloje galėjo užsikrėsti maždaug 75 moksleiviai, kuriems pasireiškė į gripo panašūs simptomai.

Vienoje Londono ligoninėje gydomas "British Airways" lėktuvo įgulos narys, atskridęs iš Meksiko su simptomais, "panašiais į gripo".

Prancūzijoje kiaulių gripas įtariamas dviem iš Meksikos grįžusiems keliautojams ir laukiama daugiau tokių atvejų.

Naujojoje Zelandijoje 10 moksleivių, kurie neseniai lankėsi Meksikoje, serga gripu ir tikriausiai yra užsikrėtę kiaulių gripo virusu.

Gripas pasiekė ir Europą

Nors Lenkijos vyriausiasis sanitarijos inspektorius Andrzejus Wojtyla prieš kelias dienas sakė, jog gripo epidemiją Europos dar nepasiekė, šiandien panašu, jog tai jau įvyko. Ispanijoje pirmadienį patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis, o Danijoje ir Švedijoje stebima mažiausiai 10 žmonių.

Europoje jau patvirtintas pirmasis susirgimas kiaulių gripu. Pietryčių Ispanijoje jaunam vyrui rastas kiaulių gripo virusas, dar 17 žmonių tiriami, pranešė Ispanijos sveikatos apsaugos ministerija.

Madride vykusioje spaudos konferencijoje Ispanijos sveikatos apsaugos ministrė Trinidad Jimenez patvirtino, kad Albasetės provincijoje Almansos miesto ligoninėje pacientui rastas virusas.

Praėjusį trečiadienį 23 m. vyras grįžo iš Meksikos karščiuodamas. Šeštadienio naktį jį paguldė į ligoninę.

Mažiausiai 17-a žmonių nuo Madrido iki Maljorkos, nuo Barselonos iki Baskų krašto (autonominė sritis) tiriami, jiems įtariamas kiaulių gripo virusas. Visi ligoniai neseniai grįžo iš Meksikos. Nė vieno paciento gyvybei pavojus negresia.

Danijoje ir Švedijoje stebima mažiausiai 10 žmonių, kurie gali būti užsikrėtę kiaulių gripu, kai lankėsi Meksikoje ir pietinėse JAV valstijose, pranešė pirmadienį šių šalių sveikatos pareigūnai.

Pasak Švedijos nacionalinio infekcinių ligų kontrolės instituto atstovės Mia Mrytting, kaip nurodo naujienų agentūra TT, šalyje tiriami mažiausiai penki sergantieji, kurių ligos simptomai panašūs į kiaulių gripo.

Danijoje, trys moterys ir vienas vyras, praėjusią savaitę grįžę iš Meksikos ir Jungtinių Valstijų, stebimi Hvidvorės ligoninėje, į vakarus nuo Kopenhagos, sakė televizijos TV2 naujienų laidai šios ligoninės vyriausiasis gydytojas.

Penktasis danas, sergantis gripu, guli Alborgo ligoninėje; jis galėjo užsikrėsti būdamas JAV pietuose prie Meksikos sienos. Dar dviem atvejais danų pareigūnai atmetė kiaulių gripą - šie du žmonės pateko į ligoninę savaitgalį.

Žmonėms vakcinos nėra

WHO nurodė, kad kiaulės per praėjusį šimtmetį buvo siejamos su dviejų naujų ligų pasirodymu, kurių protrūkiai virto pandemijomis. Jei kiaulė tuo pačiu metu užsikrečia žmogaus ir paukščių gripo virusais, jos organizme dviejų rūšių virusai gali sąveikauti - taip gali atsirasti nauja, pavojingesnė atmaina. Žmonėms vakcina nuo kiaulių gripo dar nesukurta - nuo šios ligos skiepijamos tik kiaulės.

Pastaraisiais metais pasaulyje daugiausia nerimauta dėl pandemijos, kurią gali sukelti paukščių gripo virusas H5N1. Šios ligos atvejai pirmąkart užregistruoti 2003 metais, kai žmonės užsikrėtė valdydami nepakankamai apdorotą paukštieną. Nuo tada iš viso užfiksuotas 421 šios ligos atvejis, 257 jų buvo mirtini.

Respublikinės tuberkuliozės ir infekcinių ligų universitetinės ligoninės Infekcinių ligų centro vadovo prof. Arvydo Ambrozaičio teigimu, pandemija vadinama visą pasaulį apimanti epidemija. Tokios pandemijos kyla maždaug kas 30-40 metų – kaip tik laikas naujai pandemijai, tačiau kada ji įvyks, niekas nežino.

„Pandemija kyla, kai atsiranda naujas gripo A subtipas, kuriam visuomenė neturi jokio imuniteto, nes niekada nebuvo susidūrusi. Virusas piktas, patogeniškas ir įgyja savybę plisti tarp žmonių. Šiandien jau yra įrodymų, kad sergantis žmogus užkrėtė sveiką žmogų. Tačiau tai dar reikia galutinai patvirtinti. Kita vertus, dar nereiškia, kad pandemija būtinai kils. Tokie protrūkiai buvo fiksuoti ir anksčiau, pavyzdžiui 1997 m. Honkonge, bet pandemija nekilo“, - teigė medikas.

Nuo 2003 m., kai buvo registruotas paukščių gripo protrūkis pietryčių Azijoje, apie pandemijos pavojų kalbama nuolat, tačiau pastarasis virusas iki šiol neperduodamas žmogaus žmogui.

„Pandemija gali prasidėti nebūtinai rudenį, kaip sezoninės gripo epidemijos. Jos klinikinė simptomatika – labai įvairi. Sezoninio gripo virusas nepatenka į kraują, jis lokalizuojasi viršutiniuose kvėpavimo takuose, retai patenka į apatinius kvėpavimo takų organus. Pandeminis virusas yra piktesnis, pakenkia kitus organus. Dažniausiai žmonės miršta nuo pneumonijos“, - aiškino A. Ambrozaitis.

Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorius Romualdas Sabaliauskas patikino, kad šiuo metu Lietuvai grėsmės nėra. „Penktadienį vakare gavome informaciją, kad nustatyti keli kiaulių gripo atvejai Kanadoje, 11 – JAV ir didelis skaičius pneumonija sergančių žmonių Meksikoje. 81 žmogus mirė, tačiau su kiaulių gripu tikrai siejama tik 20 mirties atvejų. Taip pat nustatyta, kad 18 žmonių tikrai serga kiaulių gripu“, - tikino ministerijos atstovas.

Į informaciją iš karto sureagavo Pasaulinė sveikatos organizacija, surengusi audivizualines konferencijas. Naujas ekstremalių situacijų komiteto posėdis numatytas antradienį. Anot Ekstremalių sveikatai situacijų centro direktoriaus Vytauto Gailiaus, šiuo metu ES apribojimai kelionėms į Meksiką ar JAV netaikomi. Sveikatos specialistams rekomenduojama būti budresniems ir atkreipti dėmesį į žmones, neseniai viešėjusius Meksikoje ar tose JAV valstijose, kuriose užfiksuoti kiaulių gripo atvejai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovo Lietuvoje Roberto Petkevičiaus teigimu, PSO gan stipriai susirūpinusi, kadangi virusas – potencialus pandemijos sukėlėjas, situacija labai greitai keičiasi, o esamos vakcinos nuo gripo šio viruso neveikia.

„Tačiau yra ir teigiamas faktas – efektyvūs antivirusiniai vaistai. O dėl vakcinos PSO jau tariasi, kad būtų pradėti jos tyrimai. Šiuo metu paskelbta trečia pasirengimo pandemijai fazė. Iš visos jų yra šešios. Jei bus patvirtinta, kad virusas tikrai perduodamas žmogaus žmogui, gali būti pereita prie ketvirtos fazės“, - sakė R. Petkevičius.

Naujos vakcinos sukūrimas nuo ligos protrūkio užtrunka apie 6 mėnesius.

Anot R. Sabaliausko, Lietuva teisės aktų lygyje visiškai pasiruošusi pandemijai. Artimiausiu metu gydymo įstaigos, kelionių agentūros bus informuojamos papildomai, žmonėms bus siūloma į pavojingus taškus nevykti. Antivirusinio vaisto, kuris šiuo metu parduodamas pagal receptą, sukaupta daugiau nei 4 proc. šalies gyventojų. Vaistas kainuoja per 100 litų.

„Šiuo metu infekcijos Lietuvoje nėra ir artimiausiu metu ji vargu ar pateks, nebent bus koks vienetinis atvejis. Kalbama ne apie pandemiją, o apie tai, kad ji neįvyktų. Jei bus imtasi tinkamų priemonių, ji ir neįvyks. Pavyzdžiui SŪRS virusas, 2003 m. prasidėjęs Kinijoje ir taip pat grėsęs pandemija, buvo likviduotas per pora mėnesių“, - tikino ministerijos sekretorius.

Anot R. Sabaliausko, jei į Lietuvą atvyks sergantis žmogus, tačiau laiku kreipsis į medikus, jis esą nesukels aplinkiniams jokio pavojaus.

Praėjusį šimtmetį per pasaulį praūžė 3 pandemijos. Paskutinė jų nuvilnijo 1968 m. Kiekviena pandemija, anot specialistų, nusinešdavo vis mažiau žmonių gyvybių. Tai pirmiausiai siejama su tobulėjančiais gydymo metodais. Tikimasi, kad nauja pandemija, kada ji beįvyktų, pareikalaus dar mažiau gyvybių.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: www.technologijos.lt
(0)
(0)
(0)

Komentarai (10)

Susijusios žymos: