Plastikiniai buteliai stiprina hormonų „taršą“ (29)
Mokslininkams pirmą kartą pavyko įrodyti, kad gėrimai iš plastikinių butelių didina cheminio junginio, siejamo su žmogaus lytinių hormonų pusiausvyros „ardymu“, keliamą pavojų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
JAV mokslininkų atliktas tyrimas pirmą kartą įrodė, kad plastikiniai buteliai į juose laikomus skysčius išskiria cheminį junginį bisfenolį A (BPA). Ankstesniais tyrimais nustatyta, kad ši medžiaga trikdo gyvūnų reprodukcinės sistemos raidą ir yra siejama su žmogaus širdies ir kraujagyslių ligomis bei diabetu, skelbia britų dienraštis „Daily Telegraph“.
Pasak jo, naujas Harvardo Visuomenės sveikatos mokyklos (JAV) mokslininkų tyrimas, kurio rezultatai paskelbti žurnale „Environmental Health Perspectives“, atskleidė, kad tų tyrimo dalyvių, kurie savaitę vandenį ir kitus gėrimus gėrė iš polikarbonatinio plastiko pagamintų butelių, bisfenolio A koncentracija šlapime padidėjo daugiau nei 66 proc. Ekspertai perspėja, kad pavojus kūdikiams yra dar didesnis, nes šildant plastikinius buteliukus išskiriama dar daugiau BPA, todėl ši medžiaga kūdikiams potencialiai pavojingesnė.
Tyrimo autorės, Harvardo Medinos mokyklos profesorės adjunktės Karinos B. Michels, teigimu, buvo nustatyta, kad geriant šaltus gėrimus iš plastikinių butelių vos vieną savaitę, bisfenolio A kiekis šlapime padidėjo daugiau nei dviem trečdaliais. Anot jos, jei plastikinė tara būna šildoma, pavyzdžiui, maitinant kūdikius, šios cheminės medžiagos koncentracija turėtų būti dar didesnė. Esą tai kelia susirūpinimą, nes specialistai bisfenolį A iš dalies sieja su potencialiu poveikiu endokrininei sistemai.
JAV atliktame tyrime dalyvavo 77 savanoriai studentai. Iš pradžių jie buvo paprašyti vieną savaitę gerti vien šaltuosius gėrimus iš nerūdijančio plieno skardinių, kad būtų galima maksimaliai sumažinti BPA taršą. Po to jiems buvo duota po du plastikinius butelius ir paprašyta visą savaitę gerti šaltuosius gėrimus vien tik iš jų. Rezultatai parodė, kad, naudojant plastikinius butelius, bisfenolio A koncentracija tiriamųjų šlapime padidėjo 69 proc.
Pasak dienraščio, jau anksčiau buvo nustatyta, kad bisfenolis A iš plastikinių butelių gali patekti į juose laikomus gėrimus, tačiau dabar esą pirmą kartą buvo įrodyta, kad dėl šios priežasties žmonių šlapime padidėja BPA koncentracija.
Anot tyrėjų, vienas didžiausių šio tyrimo privalumų – tai, kad studentai yra įpratę gerti iš plastikinių butelių. Jie neplauna jų indaplovėse, nepila į juos karštųjų gėrimų – o tai, kaip jau įrodyta, padidina bisfenolio A išskyrimą iš plastikinės taros. Harvardo Medicinos mokyklos tyrėja Jenny Carwile dienraščiui sakė, kad šis tyrimas pagaliau atsakė į klausimą, ar plastikiniai buteliai yra svarbus bisfenolio A patekimo į žmogaus organizmą veiksnys.
Dienraštis primena, kad Kanada 2008 m. uždraudė bisfenolio A naudojimą kūdikiams skirtuose plastikiniuose buteliukuose, o kai kurie gamintojai savo iniciatyva atsisakė BPA savo produktuose.
Kadangi duomenų apie potencialų bisfenolio A pavojų žmonių sveikatai vis daugėja, šio tyrimo autorė mano, kad reikia nuodugniau ištirti šios medžiagos poveikį kūdikiams ir išsiaiškinti jos ryšį su suaugusiųjų žmonių reprodukcinės sistemos sutrikimais bei krūties vėžiu. Bisfenolio A yra daugelio žmonių organizme, tačiau ekspertai nesutaria dėl galimo jo pavojaus. Europos Maisto saugos žinybos specialistai mano, kad žmogaus organizme bisfenolis A natūraliai suskaidomas į mažiau pavojingas medžiagas.
Bisfenolio A yra daugelyje šiandien naudojamų plastikinės maisto pakuotės gaminių. Šios medžiagos naudojimo pramonėje kritikų teigimu, BPA esą veikia kaip sintetinis estrogenas, kuris, patekęs į organizmą, gali trikdyti vyrų reprodukcinės sistemos veiklą, skatinti „moteriškėjimą“, o moterims kelti krūties vėžio pavojų. Tačiau kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje, JAV, Naujojoje Zelandijoje, jis oficialiai laikomas nekeliančiu pavojaus sveikatai, nors 6 stambiausios JAV bendrovės, gaminančios buteliukus kūdikiams, nuo šių metų kovo nutraukė bisfenolio A naudojimą savo gaminiuose.