Priekabių ieškančiam jūsų viršininkui tiesiog trūksta kompetencijos  (0)

Turite nuolat priekabių ieškantį viršininką? Galbūt jus paguos naujo tyrimo rezultatai, kurie rodo, kad viršininkai, kurie jaučiasi nekompetentingi, „išsilieja“ ant kitų darbuotojų, nes taip nori sumažinti savo nepilnavertiškumo jausmą, praneša newscientist.com.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

„Turintys valdžią jaučia, kad turi būti pranašesni ir kompetentingi. Kai jie nesijaučia galintys tai pagrįstai pademonstruoti, jie parodo tai menkindami žmones, esančius vienu ar keliais lygiais žemiau“, - teigia Nathanaelas Fastas, Los Andžele įsikūrusiame Pietų Kalifornijos universitete dirbantis socialinis psichologas, vadovavęs daugybei šį reiškinį tyrusių eksperimentų.

Vieno tyrimo metu N. Fastas ir jo kolega Serena Chen, Berklio Kalifornijos universiteto mokslininkė, paprašė 90 dirbančių vyrų ir moterų užpildyti internetu klausimynus apie savo pykčio proveržius ir įsivaizduojamą kompetenciją. Paaiškėjo, kad dažniausiai patys agresyviausi darbuotojai buvo tie, kurie užimdavo aukštus postus ir buvo linkę ieškoti priekabių.

Po to mokslininkai paprašė tyrime dalyvavusių žmonių išrinkti bausmę hipotetiniame mokymosi teste neteisingą atsakymą pateikusiems universiteto studentams. Tyrimo dalyviai galėjo rinktis iš rago skleidžiamų garsų nuo 10 iki kurtinančių 160 decibelų.

Labiausiai kompetentingais save laikę ir daugiausiai galios turintys išsirinkto garsiausias bausmes – vidutiniškai 71 decibelo garsą. Darbuotojai, kurie jautėsi pajėgūs atlikti savo darbą, rinkosi tylesnes bausmes – nuo 55 iki 62 decibelų, kaip ir tie, kurie laikė save nekompetentingais, bet neturėjo valdžios.

Mokslininkai teigia, kad nesaugiai besijaučiančių vadovų agresijos priepuolius gali sumažinti pataikavimas jiems. Kai mokslininkai, paglostė tyrime dalyvavusių savanorių ego pagirdami jų vadovavimo sugebėjimus, jų agresyvumas dingo.

N. Fastas teigia, kad tai yra įrodymas, kad vadovai elgiasi agresyviai dėl užgautos savimeilės, o ne tik dėl jų turimai valdžiai keliamos grėsmės. Be to, pasak mokslininko, tai gali paaiškinti tai, kodėl tiek didelių, tiek mažų organizacijų vadovai apsupa save pataikūnais.

Vien pataikavimo gali neužtekti 54 mln. JAV gyventojų, kurie yra engiami darbe. Vis dėlto, padedant vadovams prisitaikyti prie naujo valdžios statuso ir pasakymas jiems, kad yra visiškai natūralu jaustis sutrikusiam, gali padėti išvengti agresijos proveržių ateityje, teigia Ilinojaus valstijoje, Evanstone įsikūrusio Northwestern universiteto Kellogo vadybos mokyklos mokslininkas, socialinis psichologas Adamas Galinskis.

Pasidalinkite su draugais
Aut. teisės: delfi.lt
(1)
(0)
(1)

Komentarai (0)

Susijusios žymos: