Okeanografinis robotas jam reikalingą energiją gaus tiesiai iš vandenyno (0)
NASA ir JAV laivynas sėkmingai pademonstravo pirmąjį robotizuotą povandeninį aparatą, kuris yra maitinamas naudojant vien tik natūraliai, atsinaujinančią terminę vandens energiją.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
"Didžioji Žemės paviršiaus dalis yra padengta vandenynų, tačiau apie vandenynus mes dažnai žinome mažiau, nei apie kitų planetų paviršių", sako JPL vyresnysis mokslininkas ir SOLO-TREC projekto dalyvis Yi Chao. "Ši technologija, skirta surinkti energijai iš vandenynų, turės didžiulę reikšmę praplečiant mūsų galimybės matuoti ir stebėti vandenynus ir jų įtaką klimatui".
SOLO-TREC pasikliauja vandenyno termine energija, kurią surinkti galima aparatui pakaitomis susiduriant su šiltesniais paviršiniais vandenimis ir šaltesne gilumų aplinka. Veikimo principas remiasi specialių vašką primenančių fazę (agregatinę būseną) keičiančių medžiagų panaudojimu. Jos yra patalpinamos į 10 korpuso išorėje sumontuotų vamzdžių. Medžiagos kiekis parinktas taip, kad generuojamos energijos kiekis būtų didesnis nei suvartojama. Zondui iškilus į paviršių ir patekus į šiltus vandenis, kurių temperatūra yra aukštesnė nei 10 laipsnių pagal Celsijaus skalę, medžiaga ištirpsta ir išsiplečia. Aparatui panėrus ir patekus į vėsesnius vandenis, kurių temperatūra žemesnė nei 10 laipsnių, medžiaga sukietėja ir susitraukia. Toks plėtimasis suslegia vidiniame rezervuare esančią alyvą, kuri periodiškai varo elektrą generuojantį hidraulinį motorą. Dirbdamas motoras įkrauna aparato baterijas. Energiją iš įkraunamų baterijų tiekiama zondo hidraulinei sistemai, kuri keičia jo turį (o tuo pačiu ir jo plūdurumo gebą); taip aparatas gali judėti vertikalia kryptimi.
Iki šiol SOLO-TREC įvykdė daugiau kaip 300 panėrimų iš vandenyno paviršiaus į maždaug 500 metrų gylį, po 3-4 panėrimus per dieną. Jo terminis variklis vieno panėrimo metu pagamino vidutiniškai 1,6 vatvalandę elektros energijos, kurios pakanka aparate esantiems moksliniams instrumentams, GPS imtuvui, komunikacijų įtaisui ir plūdurumo kontrolės siurbliui maitinti.
Ši SOLO-TREC demonstracija užbaigė penkerius metus trukusius mokslinius ir technologinius tyrimus. Terminės įkrovos variklis sukurtas JPL, o jo konstrukcija rėmėsi "Teledyne Webb Research" sukurtu panašaus principo varikliu. Scripps institute sukurtas pats aparatas ir atlikta sistemų integracija. 84kg sveriantis SOLO-TREC prototipas pradėtas testuoti 2009 metų lapkričio 30 dieną apie 161km atstumu į pietvakarius nuo Honolulu.