„The New York Times“: Irano branduolinius objektus atakavęs virusas „Stuxnet“ yra Izraelio ir JAV darbas  (13)

JAV ir Izraelio žvalgybos tarnybos drauge sukūrė žalingą kompiuterinį kirminą Irano pastangoms branduolinio ginklo gamybos srityje sabotuoti, praėjusį šeštadienį pranešė „The New York Times“.


Prisijunk prie technologijos.lt komandos!

Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.

Sudomino? Užpildyk šią anketą!

Savo internetinėje versijoje laikraštis cituoja žvalgybos ir kariškių ekspertus, sakiusius, kad Izraelis išbandė kirmino „Stuxnet“ veiksmingumą ir kad šis kirminas, kaip manoma, lapkričio mėnesį sustabdė penktadalį Irano branduolinių centrifugų, kurį laiką padėdamas sutrukdyti Iranui įgyti gebėjimą pasigaminti pirmuosius branduolinius ginklus. Priminsime, jog „Stuxnet“ viruso atakos sukėlė daug šurmulio, o ekspertams uždavė daug klausimų. Dabar savo atsakymus dėl šios atakos pateikė „The New York Times“.

Pasak leidinio, virsuo bandymas įvyko Negevo dykumoje esančiame ir itin saugomame komplekse „Dimona“, kuriame vykdoma vienintelė, nors ir nedeklaruojama, Artimųjų Rytų branduolinių ginklų programa. Ekspertai ir pareigūnai minėtam laikraščiui sakė, kad pastangos sukurti „Stuxnet“ buvo JAV ir Izraelio projektas, kuriam padėjo – sąmoningai ar ne – Didžioji Britanija ir Vokietija.

„Kad sukurtum efektyviai veikiantį kirminą, turi išmanyti užkrečiamų sistemų veikimą, – sakė vienas JAV ekspertas. – Priežastis, dėl kurios kirminas buvo veiksmingas, yra ta, kad jį pas save išbandė izraeliečiai“.

Daug kas kalbėjo, kad „Stuxnet“ yra izraeliečių darbas, o Teheranas žydų valstybę ir Jungtines Valstijas kaltino lapkritį ir sausį nužudžius du branduolinėje srityje dirbusius mokslininkus.

Pastarasis „The New York Times“ straipsnis pasirodė po to, kai Iranas paskelbė, kad prieštaringai vertinama jo urano sodrinimo programa „labai smarkiai“ progresuoja, ir vos kelios dienos prieš tai, kai turi įvykti Irano ir šešių pasaulio valstybių susitikimas dėl Teherano branduolinės programos.

Ir Jungtinės Valstijos, ir Izraelis neseniai paskelbė manantys, kad Irano branduolinė programa buvo užvilkinta keleriems metams. JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton akcentavo virtinę sankcijų, kurias nuo 2009 metų birželio taiko Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba ir atskiros šalys.

Kirminas „Stuxnet“, regis, yra sudarytas iš dviejų didelių dalių, kurių viena turėjo padaryti Irano branduolines centrifugas nevaldomas. Kita dalis slapta įrašė įprastinių operacijų branduolinėje gamykloje kopijas, o tada jas transliavo gamyklos operatoriams, kad viskas per sabotažo operaciją atrodytų įprastai, rašo „The New York Times“.

„Stuxnet“ atakavo kompiuterių kontrolės sistemas, kurias yra pagaminusi vokiečių gigantė „Siemens“ ir kurios paprastai naudojamos valdant vandens tiekimą, naftos gręžinius, elektrines ir kitus svarbius infrastruktūros objektus.

(0)
(0)
(0)

Komentarai (13)