Bus dideli pokyčiai. Europa priėmė sprendimą dėl Baltijos šalių ()
Bendras finansavimas siekia maždaug 1,2 mlrd. Eur, ir turėtų padengti iki 75 proc. visų kaštų.
Prisijunk prie technologijos.lt komandos!
Laisvas grafikas, uždarbis, daug įdomių veiklų. Patirtis nebūtina, reikia tik entuziazmo.
Sudomino? Užpildyk šią anketą!
Europos elektros perdavimo sistemų operatorės, valdančios kontinentinės Europos sinchroninę zoną, patvirtino Baltijos šalių elektros sistemų izoliuoto darbo bandymo programą ir sinchronizaciją su kontinentinės Europos elektros tinklais. Estijos, Latvijos ir Lietuvos elektros sistemų perdavimo operatorės „Elering“, „Ausgstprieguma tīkls“ ir „Litgrid“ planuoja prisijungti prie kontinentinės Europos sinchroninės zonos 2025 m. vasarį.
Sprendimus priėmė Europos elektros perdavimo sistemos operatorių asociacijos ENTSO-E kontinentinės Europos regioninė grupė (angl. Regional Group Continental Europe, RG CE). Grupė patvirtino Baltijos šalių elektros sistemų izoliuoto darbo bandymo programą ir pritarė sinchroninio veikimo bandomuoju režimu pradžiai 2025 m. vasario 9 dieną.
|
Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų operatorės toliau tęs kai kurių numatytų priemonių įgyvendinimą iki 2024 m. pabaigos.
„RG CE perdavimo sistemų operatorių priimti sprendimai įtvirtina mūsų pasiekimus per pastaruosius kelis metus: sėkmingai įgyvendinome infrastruktūrinius projektus, atnaujinome elektros sistemos valdymo įrangą ir atlikome kitus sinchronizacijai reikalingus veiksmus. Pasiekėme paskutinę ilgo kelio atkarpą siekiant atsijungti nuo Rusijos kontroliuojamo elektros tinklo ir prisijungti prie kontinentinės Europos sinchroninės zonos“, – teigia „Litgrid“ Sistemos valdymo departamento vadovas Donatas Matelionis.
Iki šiol Lietuva, Latvija ir Estija kartu su Rusija ir Baltarusija veikia IPS / UPS sistemoje, kurioje elektros dažnis centralizuotai reguliuojamas Rusijoje. Sinchronizacija su kontinentinės Europos sinchronine zona užtikrins nepriklausomą, stabilų ir patikimą Baltijos šalių elektros perdavimo sistemų dažnio valdymą ir prisidės prie viso regiono energetinio saugumo.
Vasario 8 d. Baltijos šalių operatorės atjungs Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros energetikos sistemas nuo IPS / UPS sistemos ir pradės bendrą izoliuoto darbo bandymą. Planuojama, kad Baltijos šalių elektros sistemų sinchronizacija su kontinentinės Europos sinchronine zona įvyks 2025 metų vasario 9 dieną.
Sinchronizacija padidins Europos elektros perdavimo sistemų ir rinkų integraciją ir sudarys sąlygas Baltijos šalių elektros perdavimo sistemoms veikti pagal bendras ir aiškias Europos taisykles. Ji taip pat skatins atsinaujinančios energijos plėtrą Baltijos šalyse ir Lenkijoje: dėl sinchronizacijos naujai pastatytos ir rekonstruotos elektros linijos, pastotės ir sinchroniniai kompensatoriai padidins perdavimo tinklų galimybes integruoti didesnę atsinaujinančių išteklių dalį bendroje elektros gamyboje.
Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių įgyvendinami sinchronizacijos projektai iš dalies finansuojami Europos Sąjungos lėšomis iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės. Bendras finansavimas siekia maždaug 1,2 mlrd. Eur, ir turėtų padengti iki 75 proc. visų kaštų.